plusresetminus
تاریخ انتشارجمعه ۳۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۸
کد مطلب : ۱۳۲۴۲

ارتش آذربایجان یک منطقه دیگر را از ارامنه پس گرفت

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان اعلام کرد یگان های ارتش این کشور وارد منطقه آغدام شدند که تا به حال تحت تصرف ارمنی ها قرار داشت.
ارتش آذربایجان یک منطقه دیگر را از ارامنه پس گرفت
به گزارش ایصال نیوز، در اطلاعیه وزارت دفاع جمهوری آذربایجان آمده است: "براساس بیانیه سه جانبه به امضای رئیس جمهور آذربایجان ، نخست وزیر جمهوری ارمنستان و رئیس جمهور فدراسیون روسیه ، یگان های ارتش آذربایجان در تاریخ 20 نوامبر وارد منطقه آغدام شدند".

منطقه «آغدام»از نظر اداری بخشی از آذربایجان است و در ژوئیه 1993 ، بیشتر نقاط این منطقه تحت کنترل جمهوری خود خوانده قره باغ قرار گرفت و متعاقباً به منطقه عسگران آن ملحق شد.

بامداد 10 نوامبر ، روسیه ، آذربایجان و ارمنستان توافق نامه آتش بس در قره باغ را امضا کردند. بر اساس آن ، سربازان آذربایجانی و ارمنی درگیری ها را متوقف کرده ، در مواضع خود باقی مانده و زندانیان را تبادل می کنند.

بر اساس این توافق، ارمنستان همچنین باید مناطق کلباجار ، لاچین و آغدام را به باکو بازگردد.

نیروهای پاسدار صلح روسیه در منطقه درگیری قره باغ مستقرشده اند . گروه نیروهای پاسدار صلح روسیه که یگان های تیپ موتوریزه شماره 15 منطقه نظامی مرکزی اساس آنرا تشکیل می دهد ، شامل 1960 نفر پرسنل نظامی ، 90 نفربر زرهی ، 380 دستگاه خودرو و تجهیزات ویژه است.

در باکو ، این توافق نامه تسلیم ایروان تلقی شد. الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان با بیان اینکه این سند بیشترین سود را برای جمهوری وی دارد، خاطر نشان کرد: اکنون مرحله نظامی به پایان رسیده است و می توان به سراغ مسائل سیاسی رفت.

در مقابل نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان خاطرنشان کرد که تصمیم گیری درباره صلح برای او دشوار بود اما به او امکان داد آنچه را که از قره باغ برای ارامنه باقی مانده بود، حفظ کند.

گفتنی است، مناقشه قره باغ علاوه بر خسارت و تلفات زیاد، با دخالت ترکیه و روسیه به یک بحران بین المللی تبدیل شد و اکنون روسیه، آمریکا، آلمان و اروپا در صدد حل این بحران براساس منافع خود هستند.

انتهای  پیام/*
۲
مرجع : اسپوتنیک
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

کرونا را «باز نمایی» نکنیم