plusresetminus
تاریخ انتشاريکشنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۰
کد مطلب : ۴۳۱۳
در پی توصیه آمریکا به حل اختلافات حکام عرب

عربستان حل بحران با قطر را مشروط به میانجی‌گری کویت دانست

خبرگزاری رسمی عربستان (واس) در گزارشی تاکید کرد که حل بحران با قطر تنها با میانجی گری کویت و از طریق شورای همکاری خلیج فارس حل و فصل خواهد شد. روز گذشته وزیر امورخارجه آمریکا کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس را توصیه کرد سریعا به اختلافات خود پایان دهند تا به ادعای او راه برای مهار ایران هموارتر شود.
عربستان حل بحران با قطر را مشروط به میانجی‌گری کویت دانست
به گزارش ایصال نیوز، عربستان با انتشار گزارشی تحت عنوان "اقدامات و تلاش های انسانی عربستان در بحران قطر" با اعلام این مطلب افزود : بحران قطر زمانی حل می شود که دوحه به خواسته ها چهار کشور تحریم کننده پاسخ مثبت بدهد. همچنین حل این بحران تنها از طریق میانجی گری کویت و از کانال شورای همکاری خلیج فارس امکان پذیر است.
در گزارش خبرگزاری رسمی عربستان (واس) ادعا شده که تصمیم ریاض برای قطع روابط دیپلماتیک با قطر به منظور حمایت از امنیت ملی در برابر خطرات تروریسم و افراط گرایی و طبق قوانین بین المللی است. این در حالی است که کمیته اطلاعات و امنیت شورای همکاری خلیج فارس هفته گذشته با مشارکت قطر سی و هفتمین نشست خود را در ریاض پایتخت عربستان برگزار کرد.
عربستان، قطر، امارات، بحرین، کویت و عمان شش عضو شورای همکاری خلیج فارس هستند. عربستان در خرداد ماه ۱۳۹۶ دوحه را به افراط گرایی و انجام اقدامات تروریستی متهم کرد که به دنبال آن روابط میان ریاض و دوحه قطع شد. به همین دلیل کشورهای امارات، بحرین و مصر به پیروی از عربستان از ۵ ژوئن ۲۰۱۷ ( ۱۵ خرداد ۹۶) تمامی روابط خود با قطر را قطع و مرزهای زمینی، دریایی و هوایی خود با این کشور را بستند.
کشورهای تحریم کننده قطر ۱۳ شرط برای از سرگیری روابط با دوحه تعیین کردند، اما دولت قطر با رد این ادعاها و بیان اینکه تحریم کنندگان هیچ دلیل قانع کننده برای اثبات ادعاهای خود در اختیار ندارند، تاکید دارد که این شروط در تناقض آشکار با حق حاکمیت این کشور است.
گفتنی است، روز گذشته وزیر امورخارجه آمریکا کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس را توصیه کرد سریعا به اختلافات خود پایان دهند تا به ادعای او راه برای مهار ایران هموارتر شود.
انتهای پیام/*
۴
مرجع : ایرنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

۱۰ راهکار برای سلامت روانی در استفاده از اخبار و رسانه‌ها