plusresetminus
تاریخ انتشاردوشنبه ۲۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۱
کد مطلب : ۱۸۷۰۰
با اشاره به کسری آب آشامیدنی در استان اصفهان در روزهای گرم سال

سخنگوی آبفای اصفهان: تنها راه جبران کمبود آب آشامیدنی اصفهان بهره برداری سامانه دوم است

ظرفیت انتقال سامانه دوم آبرسانی اصفهان ۹.۵۷ مترمکعب بر ثانیه است
سخنگوی شرکت آب و فاضلاب اصفهان گفت: تنها راه جبران کمبود آب آشامیدنی ۵۷ شهر و ۳۸۰ روستا و جمعیتی افزون بر چهار میلیون نفر در این استان بهره برداری از سامانه دوم آبرسانی است.
سخنگوی آبفای اصفهان: تنها راه جبران کمبود آب آشامیدنی اصفهان بهره برداری سامانه دوم است
به گزارش ایصال نیوز، مهرداد خورسندی روز دوشنبه در گفت و گویی افزود: این طرح مهم و راهبردی قرار بود ۱۴ سال قبل افتتاح شود و در مدار توزیع آب قرار بگیرد اما از آن زمان تاکنون محقق نشده و همین امر تنش آبی در بخش آشامیدنی را در استان روز به روز بیشتر کرده است.

وی با بیان اینکه کسری آب آشامیدنی در استان اصفهان در روزهای گرم سال به شدت حس می شود اظهار داشت: قطعی و کاهش فشار شبکه نمودهایی از این معضلات به شمار می‌رود.

سخنگوی شرکت آب و فاضلاب اصفهان خاطرنشان کرد: راه اندازی سامانه دوم آبرسانی این منطقه، از حیث پدافند غیرعامل و حفظ سلامتی مردم اهمیت بالایی دارد و اینکه حدود چهار میلیون نفر از سامانه اول آب اصفهان و تصفیه‌ خانه مربوط به آن (بابا شیخعلی) استفاده کنند چالش برانگیز است.

خورسندی اضافه کرد: شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان در طول این سال‌ها با اقداماتی نظیر پایش و بازسازی شبکه برای جبران این کمبود کاهش هدررفت آب تلاش کرد بطوری‌که هدررفت آب در استان به کمترین میزان کشوری و به ۱۶ درصد رسیده است اما با این حال دیگر نمی‌توان با این پروژه ها کمبود را جبران کرد.

سخنگوی آبفای اصفهان با اشاره به همکاری مطلوب مردم استان برای مصرف بهینه آب گفت: اکنون سرانه مصرف در استان بطور میانگین از ۱۸۰ به ۱۵۷ لیتر رسیده است که کمترین سرانه در کشور به شمار می‌رود ولی باز هم پاسخگوی نیازها نیست و به همین دلیل همواره بر راه اندازی طرح مهم و راهبردی سامانه دوم آبرسانی اصفهان تاکید کرده ایم.

*استاندار اصفهان: بخشی از سامانه دوم آبرسانی اصفهان بزرگ نیمه مهرماه به بهره‌برداری می رسد.

در این ارتباط استاندار اصفهان روز گذشته اظهارداشت: با قول مسوولان آب منطقه‌ای، پیش‌بینی می‌شود بخشی از سامانه دوم آبرسانی اصفهان بزرگ تا ۱۵ مهرماه سالجاری به بهره‌برداری برسد.

عباس رضایی خاطرنشان کرد: عمده زمان اختصاص یافته برای امور جاری استان در استانداری به مبحث آب و خشکسالی تخصیص یافته است و اهتمام مردم و مسوولان به منظور گذار از بحران منابع آب و آبخوان‌ها و غلبه بر مسائل خشکسالی اهمیت بالایی دارد.

ظرفیت انتقال سامانه دوم آبرسانی اصفهان ۹.۵۷ مترمکعب بر ثانیه است، این سامانه از ۲۷ کیلومتر تونل تشکیل شده و یک تصفیه خانه و خطوط انتقال دارد که آب را به مخازن نگهداری آب پیلاف در مجاورت دانشگاه صنعتی اصفهان و مخزن گَوَرت در شرق اصفهان منتقل می‌کند.

هم اینک تصفیه‌ خانه (بابا شیخعلی ) در استان اصفهان آب ۵۷ شهر و ۳۸۰ روستا و جمعیتی افزون بر چهار میلیون نفر را تامین می‌کند، اما رشد جمعیت و افزایش استفاده شهروندان، احتمال نقص در این تصفیه خانه و وقوع هرگونه اتفاق ناگوار و توقف این سامانه، سبب خواهد شد که تامین آب شرب جمعیت بزرگی از ساکناناین استان با مشکل مواجه شود.

انتهای پیام/*
۱
مرجع : ایرنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

کرونا را «باز نمایی» نکنیم