plusresetminus
تاریخ انتشارسه شنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۰
کد مطلب : ۱۶۹۹۸

حجم نقدینگی سال ۹۹، ۳۴ هزار هزار میلیارد ریال شد

طبق اعلام بانک مرکزی میزان نقدینگی در پایان سال گذشته (اسفند ۹۹) ۳۴ هزار و ۷۶۱ هزار میلیارد ریال بود که ۴۰.۶ درصد نسبت به سال قبل از آن (۱۳۹۸) رشد داشته است.
حجم نقدینگی سال ۹۹، ۳۴ هزار هزار میلیارد ریال شد
به گزارش ایصال نیوز، حجم و میزان رشد نقدینگی یکی از مواردی است که به عنوان مبنایی برای ارزیابی عملکرد مدیران اقتصادی به کار می‌رود. بانک مرکزی در آخرین گزارش خود از وضعیت پولی و بانکی خود میزان نقدینگی در سال ۹۹را منتشر کرد.

بر اساس این گزارش حجم نقدینگی در پایان سال ۹۹ برابر ۳۴ هزار و ۷۶۱ هزار میلیارد ریال بود که در مقایسه با میزان نقدینگی در سال ۹۸ که برابر ۲۴ هزار و ۷۲۱ هزار میلیارد بود ۴۰.۶ درصد افزایش داشت.

اقتصاد بدون رشد نقدینگی، معنایی ندارد و وجود این پدیده در اقتصاد ایران نیز امری غیرقابل انکار و طبیعی است.

موضوع مهم، اما کمیت و کیفیت نقدینگی است. مقدار نقدینگی نباید آن‌قدر بالا باشد که نتوان ارتباطی منطقی بین آن و شاخص‌های کلان اقتصای همچون «نرخ رشد اقتصادی» برقرار کرد.

دولت‌ها همواره سعی می‌کنند رشد نقدینگی را کنترل و آن را به مسیر درست هدایت کنند. هر دولتی که بتواند رشد نقدینگی را کنترل و آن را از روندی قابل قبول برخوردار و مهمتر اینکه به سمت تولید هدایت کند، می‌تواند پیامدهای مثبتی از نظر رشد اقتصادی، افزایش اشتغال و کاهش تورم را برای کشور رقم بزند.

انتهای پیام/*
۰
مرجع : ایرنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

کرونا را «باز نمایی» نکنیم