plusresetminus
تاریخ انتشارپنجشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۶:۲۸
کد مطلب : ۸۰۵۹

تراژدی تمام‌عیار در هند

حنیف غفاری*
بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم اشغالگر قدس و دونالد ترامپ، طی یک سال اخیر ضمن حمایت‌های آشکار و پشت پرده از حزب نژادپرست و افراطی بهار اتیا جانتا پارتی ( که بانی اصلی تصویب لایحه جنجالی اخیر علیه مسلمانان بوده است)، زمینه را برای مانور حزب حاکم هند علیه مسلمانان فراهم کردند.
تراژدی تمام‌عیار در هند
کشتار  بی‌رحمانه مسلمانان توسط هندوها و فرقه‌های متوحش و افراطی در هندوستان همچنان ادامه دارد.نارندرا مودی نخست‌وزیر هند نه‌تنها اقدامی در دفاع از مسلمانان صورت نمی‌دهد، بلکه در پشت پرده،مسیر را برای استمرار آزار و اذیت مسلمانان فراهم می‌کند.

چراغ سبز ترامپ به دولت هند در سرکوب مسلمانان ، که در جریان سفر اخیر وی به دهلی‌نو رخ داد نیز این روند را تسریع کرده است.صورت‌بندی تراژدی و بحرانی که امروز در هند و علیه مسلمانان مظلوم و بی‌گناه رخ می‌دهد، چندان دشوار به نظر نمی‌رسد!

ظاهرا ماجرا از نقطه‌ای آغاز شد که در آذرماه امسال ، لایحه جنجالی ضداسلامی متمم شهروندی، پس از تصویب در مجلس سفلای پارلمان هند، با ۱۲۵ رأی موافق در مقابل ۱۰۵ رأی مخالف در مجلس علیای این کشور نیز تصویب شد.

بر اساس مصوبه مجلس سفلی و مجلس علیای هند، به اقلیت‌هایی که از کشورهایی مانند افغانستان، پاکستان و بنگلادش به دلایل مختلف ازجمله مشکلات سیاسی و اجتماعی به هند مهاجرت کرده‌اند، شهروندی هندوستان اعطا می‌شود.

اما این مصوبه، مسلمانان را در دریافت حق شهروندی مستثنا کرده است، حتی اگر تحت ظلم یا تضییع حقوق اجتماعی قرارگرفته باشند. بر اساس این قانون، هندوها، سیک‌ها، بودایی‌ها، جین‌ها، پارسیان و مسیحیانی که قبل از ۳۱ دسامبر ۲۰۱۴ (۱۰ دی ۱۳۹۳) از سه کشور پاکستان، افغانستان و بنگلادش به هند مهاجرت کرده‌اند، حق شهروندی اعطا می‌شود.

ازاین‌رو میلیون‌ها نفر در هند قادر خواهند بود در آینده‌ای نزدیک شهروند این کشور پرجمعیت شوند. از همان زمان تصویب لایحه، مشخص بود که هدف تصویب‌کنندگان و متعاقبا دولت مودی، تضعیف موقعیت مسلمانان و انزوای سیستماتیک آن‌ها در جامعه هند بوده است.  

نکته حائز اهمیت این‌که حتی دولت هند، در سایه حمایت‌های واشنگتن و رژیم صهیونیستی، به مخالفت سازمان ملل متحد با اجرایی شدن و تصویب لایحه شهروندی اخیر کم‌ترین توجهی نکرده است. جرمی لورنس، سخنگوی حقوق بشر سازمان ملل در نقد این مصوبه نژادپرستانه می‌گوید: قانون شهروندی جدید هند اساسا ماهیتی تبعیض‌آمیز دارد و ما نسبت به این مسئله نگران هستیم. این قانون، از جامعه مسلمانان هند حفاظت نمی‌کند و میان آن‌ها و دیگر اقلیت‌های مذهبی تفکیک قائل می‌شود.

بدون شک، نمی‌توان نقش رژیم اشغالگر قدس و ایالات‌متحده آمریکا را در این تراژدی تمام‌عیار منکر شد. بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم اشغالگر قدس و دونالد ترامپ، طی یک سال اخیر ضمن حمایت‌های آشکار و پشت پرده از حزب نژادپرست و افراطی بهار اتیا جانتا پارتی ( که بانی اصلی تصویب لایحه جنجالی اخیر علیه مسلمانان بوده است)، زمینه را برای مانور حزب حاکم هند علیه مسلمانان فراهم کردند.

هدف از واشنگتن و رژیم صهیونیستی از این اقدام، تحت‌فشار قرار دادن مسلمانان در هند و انزوا و حتی از بین بردن آن‌ها در جامعه هندوستان است.امروزه نه‌تنها در هند، بلکه در سایر کشورهای دنیا شاهد افزایش حملات سازمان‌یافته علیه مسلمانان هستیم.

تنها در کشور آلمان و در سال گذشته میلادی( سال 2019)، بیش از هزار موردحمله از سوی نژادپرستان علیه مسلمانان صورت گرفته است.این خشونت سازمان‌یافته، محصول هم‌پیمانی وقیحانه نهادهای سیاسی و امنیتی غرب و رژیم صهیونیستی علیه مسلمانان است. آن‌چه امروز در هند و علیه مسلمانان می‌گذرد، خروجی و محصول پروسه اسلام هراسی سیستماتیک   از سوی آمریکا، رژیم صهیونیستی و متحدان واشنگتن و تل‌آویو محسوب می‌شود. 

*کارشناس مسائل بین الملل

انتهای پیام/*
۱
مرجع : رسالت
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

کرونا را «باز نمایی» نکنیم