plusresetminus
تاریخ انتشارپنجشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۲
کد مطلب : ۵۶۷۲
تداوم اعتراضات در عراق

التهاب و تنش در شهر نجف اشرف

شهر نجف اشرف با بسته شدن چند خیابان از سوی معترضان، پرتنش‌ شد. یک منبع محلی با اشاره به طرح حمله معترضان به برخی از مراکز و مقرها در شهر نجف، خواستار اتخاذ تدابیر امنیتی لازم برای حافظت از اماکن دولتی و خصوصی شد.
التهاب و تنش در شهر نجف اشرف
شهر نجف اشرف بر خلاف دیگر شهرهای عراق که در روزهای اخیر شاهد اعتراضات بعضاً خشن بوده است تقریبا آرام بود اما، امروز برای نخستین بار و در برخی مناطق با حضور جدی معترضان و اقدام به بستن چند خیابان، صحنه اعتراضی به خود گرفت. به گفته آنان، تعدادی از معترضان امروز پنجشنبه اقدام به مسدود کردن خیابان های اصلی سطح شهر، جاده نجف - کوفه و بالعکس، جاده فرودگاه، پل مستشفی الصدر کرده اند.

سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق چهارشنبه اعلام کرد که دولت حق تظاهرات را برای همه مردم به‌رسمیت می شناسد اما تجمع باید در مکان های مشخص شده در هر شهر انجام شود، و بستن خیابان ها و یا حمله دفاتر و مراکز دولتی و غیر دولتی قابل قبول نیست و عاملان آن بازداشت و به قوه قضاییه تحویل می شوند.

سرلشگر "عبدالکریم خلف" با اشاره به این که تظاهرات یک ماه اخیر در عراق شش میلیارد دلار خسارت دربر داشته است تاکید کرد که نیروهای امنیتی اجازه تجمع در دیگر نقاط شهرها و نیز بسته خیابان ها، تعطیلی مراکز و دفاتر یا حمله به آن را نخواهند داد.

کربلا بر خلاف نجف تاکنون چندین بار صحنه تظاهرات با حاشیه های بعضا خونین بوده است و در این میان برخی افراد ناشناس با استفاده از فرصت قصد حمله به کنسولگری ایران در این شهر را داشته اند که با اقدام نیروهای امنیتی از ادامه این کار و ورود مهاجمان به داخل محوطه کنسولگری ممانعت شد.

مقامات عراقی و نیز مرجعیت عالی این کشور بارها، برگزاری تظاهرات مسالمت جویانه را مورد تایید قرار داده اما خواستار خودداری از اعمال تخریبی و خشونت بار شده و بر ضرورت برخورد با افرادی که دست به آشوب می زنند، تاکید کرده اند.

شایان ذکر است تظاهرات اعتراضی در شهرهای عراق همچنان ادامه دارد و تظاهرات در بغداد پایتخت عراق در روزهای اخیر به «تظاهرات پل ها» معروف شده است، زیرا «پل شهدا» در بغداد شدیدترین درگیری بین نیروهای امنیتی با مردم  معترض را شاهد بوده است. 

انتهای پیام/*
۲
مرجع : ایرنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

کرونا را «باز نمایی» نکنیم