plusresetminus
تاریخ انتشارپنجشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۰
کد مطلب : ۵۶۷۱

تداوم اعتراضات لبنان با حضور دانش‌آموزان و دانشجویان

بیروت در انتظار تغییرات اساسی
تظاهرات لبنانی‌ها که سه هفته پیش به طور خودجوش در اعتراض به مشکلات اقتصادی و معیشتی آغاز شد، از همان روزهای نخست مجموعه تحولاتی را شاهد بود که در راس آن بستن راه‌ها و سپس تعطیلی مراکز دولتی و آموزشی قرار داشت.
تداوم اعتراضات لبنان با حضور دانش‌آموزان و دانشجویان
به گزارش ایصال نیوز، اخبار مربوط به تظاهرات لبنانی ها امروز (پنجشنبه)‌ در بیست و دومین روز از آغاز اعتراضات بیشتر به تعطیلی مدارس و برخی دانشگاه‌ها و همچنین حضور دانش آموزان و دانشجویان در خیابان‌ها اختصاص داشت.

این در حالی است که «ولید جنبلاط» رهبر حزب سوسیالیست ترقی‌خواه ضمن اعلام تعطیلی تمام مدارس مناطق تحت نفوذ خود، از کارمندان ادارات، استادان و دانشجویان نیز خواسته که در تظاهرات حضوری فعال داشته باشند.

تظاهرات دانشجویان دانشگاه «الحدث» بیروت و سر دادن شعارهایی علیه مفسدان و غارت کنندگان اموال عمومی، تعطیلی مراکز و موسسات عمومی «حلبا» در شمال پایتخت، راهپیمایی دانش آموزان مدارس و موسسات آموزشی بعلبک علیه کسانی که اموال عمومی را سرقت کرده اند از جمله اخبار مهم بیست و دومین روز نا آرامی های لبنان است.

در همین ارتباط مراکز مالی، بانک ها، سازمان آب، شرکت مخابرات آلفا و اوجیرو، دفاتر دادگستری، لبنان پست، اداره های رسمی و تمام موسسات رسمی مستقل در عکار واقع در شمال بیروت نیز تعطیل اعلام شده است.

دانش آموزان مدارس رسمی و موسسه آموزش «الابرار» بعلبک نیز امروز با برگزاری راهپیمایی و حمل پرچم های لبنان، شعارهایی مبنی بر لزوم محاکمه مفسدان مالی و اقتصادی سر دادند. همچنین تعدادی از دانشجویان بعلبک مقابل بانک مرکزی این شهر تجمع کرده و علیه سیاست های بانکی شعار سر دادند.

گفتنی است، تظاهرات لبنانی ها در اعتراض به مشکلات معیشتی و اقتصادی و نیز اعمال مالیات بر واتساپ 25 مهر ماه (17 اکتبر) آغاز شد و به سرعت از بیروت به سایر شهرها از جمله طرابلس در شمال و صور، صیدا و نبطیه در جنوب امتداد یافت و در هفته دوم با مسدود کردن مجدد راههای ارتباطی همراه شد.

حریری در هفته دوم تظاهرات مردمی استعفای خود را تقدیم رئیس جمهور کرد و یک روز پس از آن ضمن اعلام آمادگی برای نخست وزیری مجدد، آن را به تشکیل دولت تکنوکرات مشروط کرد.

لبنانی‌ها اکنون خواستار تغییرات کامل در حکومت لبنان و برگزاری انتخابات فارغ از تقسیم بندی های قومیتی و مذهبی و تنها بر اساس هر نفر یک رای هستند.

انتهای پیام/*
۲
مرجع : ایرنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

کرونا را «باز نمایی» نکنیم