plusresetminus
تاریخ انتشارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۱
کد مطلب : ۱۴۱۲۲

نام نابغه ایرانی ریاضی جهان بر روی خیابانی در کشور فرانسه

فرانسه دومین کشور دنیا است که خیابانی به نام زنده یاد مریم میرزاخانی دارد. این نابغه ریاضی ایران و جهان برنده جوایزی چون جایزه ستر از انجمن ریاضی آمریکا و جایزه ارزشمند فیلدز بود.
نام نابغه ایرانی ریاضی جهان بر روی خیابانی در کشور فرانسه
نام مریم میرزاخانی نابغه ایرانی ریاضی که برنده جایزه فیلدز و استاد دانشگاه استنفورد نیز بوده است، بر تابلوی یکی از خیابان‌های شهر مون‌پُلیه فرانسه قرار گرفته است.

گفته شده است که فرانسه دومین کشور دنیا است که خیابانی به نام زنده یاد مریم میرزاخانی دارد. پیش از این یکی از پیاده روهای منتهی به دانشکده ریاضی شهر برلین آلمان، به همت شماری از دانشجویان ایرانی در این شهر به نام مریم میرزاخانی شده است.

گفتنی است؛ مریم میرزاخانی در ٣١ سالگی و در دانشگاه استنفورد به عالیترین جایگاه دانشگاهی و مقام استادی رسید. نه فقط مسائلی که مریم میرزاخانی حل کرده مسائل مهمی هستند، بلکه روش‌هایی که برای حل آنها ابداع کرده به دیگر ریاضیدان‌ها ابزار و دیدگاه‌های خوبی برای حل مسائل دیگر می‌دهد.

میرزاخانی برنده جوایزی چون جایزه ستر از انجمن ریاضی آمریکا در سال ۲۰۱۳، جایزه کلی در کنار مدال فیلدز در سال ۲۰۱۴ است. او از اول سپتامبر ۲۰۰۸) در دانشگاه استنفورد استاد دانشگاه و پژوهشگر رشتهٔ ریاضیات است. این نابغه ایرانی ریاضیات پس از ۴ سال جنگ با سرطان در سال ۱۳۹۶درگذشت.

انتهای پیام/*
۱
مرجع : اسپوتنیک
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

کرونا را «باز نمایی» نکنیم