plusresetminus
تاریخ انتشارسه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۴
کد مطلب : ۱۳۱۷۱

دعوت قطر از کشورهای منطقه به همزیستی با ایران و حمایت از فلسطین

وزیر خارجه قطر با انتقاد از اقدمات صورت گرفته برای محاصره این کشور و ضمن تشکر از جمهوری اسلامی ایران برای حمایت دوحه در شرایط محاصره، کشورهای منطقه را به همزیستی با ایران دعوت کرد.
دعوت قطر از کشورهای منطقه به همزیستی با ایران و حمایت از فلسطین
به گزارش ایصال نیوز، «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر خارجه قطر، شامگاه روز (دوشنبه) از اقدامات ایران در شرایط محاصره این کشور تشکر کرد.

به گزارش «الجزیره»، وزیر خارجه قطر در این خصوص گفت: «تمام ادعاهایی که متوجه قطر شده؛‌ ادعاهایی که سبب محاصره بوده، نادرست و جعلی است».

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی در ادامه گفت:‌ «از همان ابتدا، درهای خود را به روی گفت‌و‌گویی مبتنی بر احترام متقابل و احترام‌گذاری به حاکمیت کشورها گشوده‌ایم.

بحران خلیج [فارس] برنده‌ای ندارد و نتیجه [‌آن] بی‌ثباتی بیشتر در منطقه است».

آل ثانی در ادامه با بیان اینکه این کشور هیچ گونه اقدام خصمانه‌ای علیه کشورهای محاصره‌کننده انجام نداده، گفت: «از اینکه ایران حریم هوایی خود را در شرایط محاصره به روی ما باز گذشته، تشکر و قدردانی می‌کنیم. ما برای حل اختلافات منطقه به دنبال گفت‌و‌گوی ثمربخش هستیم».

وزیر خارجه قطر همچنین از اقدامات امیر فقید کویت و امیر کنونی این کشور تشکر کرد و گفت:‌ «ایران جزئی از منطقه است و باید میان این کشور و کشورهای شورای همکاری [خلیج فارس]‌ در زمینه زندگی توأم با صلح توافق صورت گیرد».

وی ادامه داد: «امکان دارد قطر نقشی ایفا کند که در چهارچوب دیپلماتیک باشد. ما می‌خواهیم از هر گونه تنش در منطقه جلوگیری کنیم».

وزیرخارجه قطر همچنین در پایان اظهارات خود گفت که این کشور و آمریکا برای دست‌یابی به راه‌حلی در افغانستان با یکدیگر همکاری دارند.

از سوی دیگر، وزیر خارجه قطر، در نشست آنلاین «همایش امنیت جهانی» در باره فلسطین نیز گفت: «فکر می‌کنم بهتر است یک جبهه متحد [عربی] داشته باشیم و منافع فلسطینی‌ها و پایان دادن به اشغالگری را در اولویت قرار دهیم.»

 وزیر امور خارجه قطر پیشنهاد کرد کشورهای عربی به جای عادی‌سازی روابط با اسرائیل بهتر است جبهه واحدی در حمایت از فلسطین داشته باشند.

اظهارات وزیر خارجه قطر در حالی است که وزیر خارجه کویت، تأکید کرد که تلاش‌های این کشور برای حل بحران در شورای همکاری خلیج‌فارس ادامه دارد.

از سوی دیگر، اخیرا «احمد الناصر الصباح» وزیر خارجه کویت نامه‌ای از «نواف الاحمد جابر الصباح» امیر این کشور برای «سلمان به عبدالعزیز» شاه سعودی را تسلیم «فیصل بن فرحان» وزیر خارجه این کشور کرد.

روزنامه «القبس» کویت درباره محتوای این نامه به نقل از منابع حکومتی آگاه نوشت: «این نامه شامل هماهنگی و مشورت در تمامی زمینه‌ها از جمله اختلاف [کشورهای] خلیج [فارس] و چالش‌های امنیتی و اقتصادی منطقه بود».

در همین ارتباط، رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی آمریکا ابراز امیدواری کرد که پیش از پایان دولت ترامپ طی 70 روز آینده، با لغو محاصره قطر، هواپیماهای خطوط قطری بتوانند بر فراز کشورهای عربستان، امارات و مصر پرواز کنند.

گفتنی است، عربستان سعودی، امارات، بحرین و مصر در پنجم ژوئن (۲۰۱۷) روابط دیپلماتیک خود را با قطر قطع کردند. کشورهای مذکور قطر را به حمایت از تروریسم متهم کرده‌اند و برای عادی شدن روابط، خواستار قطع رابطه با ایران و اخراج نظامیان ترکیه از قطر و تعطیلی شبکه الجزیره شده‌ بودند هر چند که این کشورها در مناسبات رسمی این شروط را انکار می‌کنند.  

انتهای پیام/*
۳
مرجع : العالم
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

کرونا را «باز نمایی» نکنیم