plusresetminus
تاریخ انتشاريکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۰۶:۵۴
کد مطلب : ۱۲۵۸۹

تظاهرات هواداران حشدالشعبی علیه زیباری در بغداد

ریاست جمهوری عراق حمله به مراکز حزبی را محکوم کرد
هواداران سازمان «الحشد الشعبی» روز شنبه در محکومیت اهانت اخیر «هوشیار زیباری» وزیر پیشین دارایی و از مسؤولان ارشد حزب دموکرات کردستان عراق به این سازمان دفاع مردمی، در مرکز شهر بغداد تظاهرات کرده و دفتر این حزب را به آتش کشیدند.
تظاهرات هواداران حشدالشعبی علیه زیباری در بغداد
به گزارش ایصال نیوز، هواداران سازمان حشد الشعبی روز شنبه در برابر دفتر حزب دموکرات کردستان عراق در نزدیک میدان «التحریات» در منطقه الکراده در مرکز بغداد تظاهرات اعتراض آمیز برگزار کردند. معترضان با سر دادن شعار، اهانت اخیر زیباری علیه سازمان الحشد الشعبی را محکوم کرده و از او خواستند تا به خاطر این اهانت عذرخواهی کند.

هواداران سازمان حشد الشعبی عراق روز گذشته برای برگزاری این تظاهرات فراخوان داده و گفته بودند که در قبال اهانت زیباری سکوت نخواهند کرد.

پیش‌تر «عادل الکرعاوی» سخنگوی رسمی «جنبش انصارالله الأوفیا» عراق از تصمیم سازمان الحشد الشعبی برای شکایت علیه زیباری و نیز برگزاری تظاهراتی اعتراض‌آمیز به خاطر اهانت وی به این سازمان خبر داده بود.

واکنش انتقادی مسؤولان، سیاستمداران، شخصیت‌ها و گروههای مقاومت عراق به اهانت اخیر زیباری از سه روز پیش آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

زیباری پیش‌تر در یک مصاحبه تلویزیونی با اهانت به نیروهای بسیج مردمی عراق مدعی شده بود که "حمله گروههای عراقی به پایگاه‌های آمریکا در اربیل به این دلیل است که آنها اقلیم کردستان را نزدیک [متحد] آمریکا می‌دانند و این گروهها همانطور که داعش به بغداد و اربیل حمله می‌کرد، به اینها حمله می‌کنند".

در پی اهانت زیباری به الحشد الشعبی، پارلمان عراق روز چهارشنبه شاهد تنش و درگیری لفظی گروهی از نمایندگان بود و این امر باعث شد که جلسه به زمان دیگری موکول شود.

"حسن الکعبی" معاون اول رییس پارلمان عراق در جلسه پارلمان از زیباری خواست که به خاطر اظهارات توهین‌آمیزش به الحشد الشعبی عذرخواهی کند.

«ابوآلاء الولائی» دبیرکل «گردان‌های سید الشهداء» (ع) عراق نیز در توئیتی سخنان اهانت‌آمیز زیباری را بشدت محکوم کرد.

در همین راستا، کاربران عراقی نیز با راه‌اندازی هشتگی در شبکه توییتر، به طور گسترده اهانت زیباری به سازمان الحشد الشعبی را محکوم کردند که این هشتگ در عراق ترند شد.

از سوی دیگر ساعاتی پس از به آتش کشیده شدن مقر حزب دموکرات کردستان عراق در بغداد، ستاد اطلاع رسانی سازمان حشدالشعبی با انتشار بیانیه ای تاکید کرد: ما احساسات عراقی ها و دوستداران و پشتیبانان جان‌فشانی خون فرزندان الحشد الشعبی را می فهمیم و همچنین از آزادی بیان و اعتراض و تظاهرات مسالمت آمیز مطابق قانون اساسی حمایت می کنیم.

سازمان حشدالشعبی در این بیانیه «مخالفت خود با استفاده از خشونت یا تخریب به هر شکلی از اشکال» را مورد تأکید قرار داده است.

در بیانیه الحشد الشعبی همچنین از همگان خواسته شده تا از اعتبار نظام (سیاسی) و صلح اجتماعی و احترام به نیروهای امنیتی در این شرایط حساس، پاسداری کنند.

به گزارش سومریه نیوز، دفتر ریاست جمهوری عراق نیز در بیانیه ای ضمن محکوم کردن حمله به مقر حزب دموکرات کردستان عراق در بغداد، خواستار تحقیق در این زمینه شد.

انتهای پیام/* 
۲
مرجع : ایرنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

کرونا را «باز نمایی» نکنیم