plusresetminus
تاریخ انتشارشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۵
کد مطلب : ۱۱۱۳۷

الکاظمی: انتخابات عراق ۶ ژوئن ۲۰۲۱ برگزار می‌شود

نخست وزیر عراق از تصمیم خود برای برگزاری انتخابات زودهنگام در این کشور در اواخر بهار سال آینده خبر داده و با اعلام تعهد برای حفاظت از همه جریان های شرکت کننده در انتخابات گفت: اراده شما مردم، چهره عراق را تغییر خواهد داد و اثرات سال ها جنگ و درگیری را از بین خواهد برد.
الکاظمی: انتخابات عراق ۶ ژوئن ۲۰۲۱ برگزار می‌شود
به گزارش ایصال نیوز، «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق شامگاه جمعه در یک سخنرانی تلویزیونی، برخی اطراف را بدون آن که نام ببرد، به تلاش برای غرق کردن این کشور در هرج و مرج و فساد پس از پیروزی بر گروهک تروریستی داعش متهم کرد و اظهار داشت: طرف های مختلفی تلاش کردند تا عراق را به سوی غرق در خون و پایان امیدهای آن به بهبودی، سوق دهند.

الکاظمی ضمن تاکید بر این که برخی کشمکش های داخلی و خارجی باعث فساد و هرج و مرج زیادی شدند و امنیت، ثبات و حاکمیت عراق را تهدید می کنند، تصریح کرد: از همان روز نخست که برای تشکیل دولت مکلف شدم، تهمت و افترا علیه خودم شخصا و همه آنهایی که در اطراف من هستند، آغاز شد و این مسئله پیش از تشکیل دولت و پس از آن نیز ادامه یافت.

نخست وزیر عراق ضمن اعلام این که ظرف دو ماهی که از تشکیل دولت وی می گذرد، با موانع زیادی روبرو شدند و با کشمکش امنیتی و تلاش برای سوق دادن این کشور به درگیری های منطقه ای و بین المللی دست و پنجه نرم کردند، خاطر نشان ساخت که با این حال بر اهداف اصلی خود تمرکز کردند و هدف دولت کنونی نیز نجات کشور از هرج و مرج است.

الکاظمی با بیان عراق شاهد خرابکاری گروه های مسلح قانون شکن است و نقش دولت نیز مقابله با ناآرامی و اختلال امنیت و جلوگیری از افتادن کشور به دست گروه های مذکور بوده، خطاب به مردم کشورش گفت: اراده شما، چهره عراق را تغییر خواهد داد و اثرات سال ها جنگ و درگیری را از بین خواهد برد.

نخست وزیر عراق ضمن تاکید بر این که بی وقفه برای تدوین یک برنامه اصلاحات جامع تلاش کردند که بتواند اقتصاد کشورش را احیا کند، بخش های صنعت و کشاورزی را فعال سازد و بحران های پیش روی خود را حل و فصل کند، خاطر نشان ساخت که راه حل های اقتصادی موقت و مجازی را نپذیرفته و روی یک برنامه کاری برای مقابله با بحران وخیم اقتصادی و راه اندازی پروژه های مختلف با هدف پایان دادن به بحران بیکاری جوانان و احیای بازار کار می کنند.

الکاظمی با اعلام این که برای مقابله با شیوع نسل جدید ویروس کرونا (کووید-۱۹) تاسیسات بهداشتی و بیمارستان های شاهد بی توجهی شدید و پروژه های متوقف شده از سال ها پیش را تحویل گرفتند، تاکید کرد که پس از سال ها تخریب عمدی، شروع به انجام اقدامات عملی در زمینه سرمایه گذاری و همچنین بهره برداری از منابع گاز کرده و دستور داده تا همه مجوزهای سرمایه گذاری و پروژه های متوقف شده نیز مورد بازرسی دقیق قرار بگیرند.

فرمانده کل نیروهای مسلح عراق ضمن تاکید بر این که بدون بازپس گیری حاکمیت و اعتبار کشور، هیچ گونه راه حلی برای بحران های کنونی وجود ندارد و هدف از اقدامات اخیر برای تسلط بر گذرگاه های مرزی نیز تحمیل اعتبار کشور بوده، اعلام کرد که برخی تغییرات اداری نیز برای جلوگیری از فروپاشی کشور و بازپس گیری اعتبار آن انجام دادند تا عراق یک کشور ضعیف نباشد.

الکاظمی همچنین حفاظت از جان اعضای هیئت های دیپلماتیک فعال در عراق و حامیان این کشور در جنگ علیه داعش را جزو وظایف اصلی دولت فدرال برشمرد و تاکید کرد که با ورود کشورش به سیاست محورهای منطقه ای و بین المللی مخالفت کرده و تبدیل آن به صحنه کشمکش و درگیری منطقه ای را نیز نمی پذیرند.

فرمانده کل نیروهای مسلح عراق با بیان این که بر اصل عدم دخالت در امور داخلی کشورهای همسایه تاکید کردند، خاطر نشان ساخت که کشورش بیشتر از آن که به حضور نظامی کشورهای دیگر در خاک خود نیاز داشته باشد، به اسلحه، آموزش نظامی و پشتیبانی فرهنگی و اقتصادی نیاز دارد.

نخست وزیر عراق ضمن تاکید بر تمایل کشورش برای تکمیل مرحله نخست از گفت و گوی راهبردی با آمریکا، اظهار داشت: معیار ما در گفت و گو با آمریکا، حاکمیت عراق است و از همان لحظه نخست گفت و گوی بغداد و واشنگنتن نیز بر حاکمیت و تمامیت ارضی کشورمان اصرار ورزیدیم.

الکاظمی ضمن اعلام این که از همان روز نخست آغاز به کار دولت کنونی عراق، یک کمیته را برای غلبه بر موانع پیش روی کمیسیون عالی مستقل انتخابات تشکیل دادند، از آماده سازی برای برگزاری یک انتخابات آزاد، شفاف و عادلانه که منجر به مجلس نمایندگان تشکیل دهنده دولت بیانگر اراده و آرمان های مردم شود، به عنوان یکی از مهم ترین اهداف دولت خود نام برد.

نخست وزیر عراق با تاکید بر این که ششم ژوئن سال آینده میلادی (۱۶ خرداد ۱۴۰۰) را به عنوان زمان برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام تعیین کرده، متعهد شد که سلاح خارج از کنترل دولت در انتخابات مذکور تاثیر نداشته باشد و از همه جریان های شرکت کننده در آن نیز حفاظت کنند.

الکاظمی با بیان این که از همان آغاز، بازپس گیری حقوق کشته های تظاهرات اعتراض آمیز در عراق و تحویل جنایتکاران به نهاد قضایی را مورد توجه قرار داده و یک فهرست شامل بیش از ۵۰۰ جانباخته تظاهرات را تحت عنوان شهید آماده کردند، تاکید کرد که با اقدامات مربوط به انجام تحقیقات عادلانه، برای رسیدن به حق و تحویل جنایتکاران به نهاد قضایی تلاش خواهند کرد و تا زمانی که حق به حقدار نرسد، دست از این کار برنمی دارند.

انتهای پیام/*
۲
مرجع : شفقنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

کرونا را «باز نمایی» نکنیم