۹
plusresetminus
تاریخ انتشاردوشنبه ۹ آبان ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۲
کد مطلب : ۲۷۹۲۰
رئیس شبکه بهداشت نجف آباد خبر داد

معضل کمبود آنتی‌بیوتیک کودکان در داروخانه‌های نجف آباد برطرف می‌شود

در سطح شهر داروی‌تان را نمی‌یابید به مراکز خاص مراجعه کنید
معضل کمبود آنتی بیوتیک کودکان که مدتی‌ست در نجف آباد مشهود است و این اواخر خانواده ها را دچار زحمت فراوانی در موضوع تهیه دارو کرده است، از هفته آینده با توزیع دارو در داروخانه های سطح شهرستان نجف آباد، برطرف می‌شود. این وعده ای‌ست که رئیس شبکه بهداشت نجف آباد در گفتگو با ایصال نیوز آن‌را مطرح کرد.
معضل کمبود آنتی‌بیوتیک کودکان در داروخانه‌های نجف آباد برطرف می‌شود
به گزارش ایصال نیوز، آنتی بیوتیک کودکان که مدتی‌ست به ندرت در داروخانه های شهرستان نجف آباد یافت می‌شود و این اواخر در بسیاری از داروخانه ها، بعضا اصلاً وجود ندارد، قرار است از هفته آینده در داروخانه های سطح شهرستان توزیع شود.

دکتر غلامحسین سلیمانی نسب، رئیس شبکه بهداشت نجف آباد در گفت‌گویی اختصاصی با خبرنگار ایصال با بیان این خبر افزود: آنتی بیوتیک کودکان  و سِرم که در ماه های اخیر با کمبود هایی مواجه بود قرار است هفته آتی به مقدار کافی وارد داروخانه ها شده و در دسترس مراجعان قرار گیرد.

*در داروخانه‌های سطح شهر داروی‌تان را نمی‌یابید به مراکز خاص مراجعه کنید

رییس شبکه بهداشت نجف آباد با تاکید بر اینکه در حال حاضر نیز مراجعانی که تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند با مراجعه به مرکز تامین اجتماعی می‌توانند این داروها را تهیه کنند افزود: بیمارستان شهید محمد منتظری هم در مورد داروهایی که در سطح شهر یافت نمی‌شود میتواند به مراجعان خدمت رسانی کند.

دکتر سلیمانی نسب در این‌باره افزود: این بیمارستان قادر است تامین کننده داروهای حیاتی برای بیمه های پایه نیز باشد لذا افرادی که نتوانسته اند داروهای مورد نظر خود را با مراجعه به داروخانه های سطح شهر بیابند میتوانند به این مرکز درمانی مراجعه نمایند.

*مسئولیت سنگینی برای تأمین نیازهای دارویی شهر و روستاهای اطراف، بر دوش نجف آباد است 

وی همچنین اضافه کرد: نجف آباد به دلیل جمعیت قابل توجه از یک سو و از سوی دیگر، به دلیل تامین دارو برای فولاد شهر و بسیاری از روستاهای اطراف، مسئولیت سنگینی را برای تامین داروها به عهده دارد لذا خواهشمندیم خانواده ها از مصرف بی رویه داروها پرهیز نموده و تا جای ممکن با حمایت های غذایی نسبت به بهبود بیماری های ساده  فرزندان کوشا باشند تا داروها راحت تر در دسترس بیماران بد حال قرار بگیرد و مراجعان معضل تامین دارو نداشته باشند.

*معضل کمبود دارو، چالشی‌ست کشوری و همۀ شهرستان ها با این مشکل مواجه هستند 

شایان ذکر است کمبود دارو و بویژه کمبود آنتی بیوتیک کودکان مدتی‌ست در سطح کشور به مسئله ای تبدیل شده است که علاوه بر خانواده ها، حتی برای مسئولان امر، نگرانی‌های جدی‌ ایجاد کرده است.

موضوع از این قرار است که در شش ماه اول سال جاری در بعضی از داروخانه ها و مراکز درمانی سطح کشور با معضل کمبودهای دارو بویژه آنتی بیوتیک کودکان مواجه بودیم، همین چالش باعث شد بعضی از دست اندرکاران نسبت به احتمال بوجودآمدن بحران در این زمینه در فصل پاییز و زمستان هشدار دهند اما به‌رغم این هشدار ها، کمبودها ادامه پیدا کرد تا این که با بازگشایی مدارس و سرد شدن هوا و تشدید بیماری‌های مسری بویژه در کودکان و سالمندان شاهد بحران کمبود دارو در دارو خانه ها شدیم.

*داروخانه های نجف آباد  و معضل کمبود دارو

شهرمان نجف آباد نیز از این قاعده مستثنی نبود و مدتی‌ست مشکل کمیاب بودن دارو های آنتی بیوتیک کودکان به معضل نایاب بودن آن تبدیل شده است تا جایی که بسیاری از پدر و مادرها به دنبال یافتن آنتی بیوتیک برای دلبندان خود ناچار از این داروخانه به آن داروخانه میروند و به ندرت به نتیجه می‌رسند.

در این زمینه مسئول فنی یکی از داروخانه های سطح شهر با بیان اینکه مدتی‌ست آنتی بیوتیک کودکان نداریم، گفت: افراد بسیاری برای بدست آوردن این دارو مراجعه کرده و شرمنده آنان هستیم.

مسئول فنی یکی دیگر از داروخانه‌ها هم در این باره گفت: در هیچ داروخانه ای مدت هاست برخی داروها یافت نمیشود و جایگزین دیگری هم برای آن وجود ندارد.

برخی گزارش ها نیز حکایت از کمبود چندماهه برخی داروها در داروخانه ها حکایت می‌کند.

در حال حاضر عمده‌ترین مشکل، مربوط به داروهای آنتی‌بیوتیک به ویژه شربت‌های آنتی‌بیوتیک است که برای کودکان مورد استفاده قرار می‌گیرد و اکنون این شربت‌ها دچار کمبود است و در حوزه داروهای آنتی‌هیستامین کمبودی در داروخانه ها مشاهده نشد. 

*مسئولان بی تفاوت نیستند و تلاش ها برای رفع معضل ادامه دارد

تلاش مسئولان امر در شبکه بهداشت نجف آباد و خادمان مردم در حوزه توزیع دارو بویژه داروخانه داران، رفع معضل و حل مسئله است تا داروهای مورد نیاز مراجعان در دسترس ایشان قرار گیرد. رئیس شبکه بهداشت نجف آباد با اظهار خوش بینی نسبت به حل مسئله، قول داد که معضل بوجود آمده، از هفتۀ آینده و با توزیع دارو در داروخانه های سطح شهرستان، برطرف شود. 

انتهای پیام/* 
۲۷
گزارشگر : فرشته وکیلی --ویراستار: تحریریه ایصال
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آسیه
هم نیست هم گرونه مردم چه گناهی کردند آخه
پریسا منتظری
آ این درد چی چیه افتاده به جون مردم همه مریض شدند خانواده ما همگی افتادیم ول هم نمیکنه
پرستار
سلام بیمارستان منتظری هم محدودیت داره، ما به بیمارای خودمون به زور میرسیم الکی مردم رو ارجاع ندید اینجا ، تقاضا زیاد بشه ما هم با مشکل مواجه میشیم . با تشکر
علی حججی
آقای دکتر آنفولانزا با غذای حمایتی خوب نمیشه دارو میخواد دارو
حجتی
ارز به ما نمیدن مواد اولیه نیست هزینه ها نجومی شده بعد توقع دارند دارو با قیمت مصوب به دست مردم برسه معادله سختیه
غلامحسن
فقط دارو گیاهی
تجویز مسئولان از ماه دیگه 🤦‍♂️😂
شروین آیتی
سلیمانی بیمارستان منتظری هم که بود خوب عمل کرد ولی دارو دست این نیست کلا دارو نیست در تعجبم که چرا دکتر قول داده برای هفته دیگه
رضا سلطانی
کمبود یعنی هست ولی کمه
ولی حالا نیست یعنی دارو نایاب شده ماله کشی نکنید لطفا
جوادی
تا طب سنتی هست و این عطاریی ها سطح شهر وجود دارند هیچ غمی از کمبود دارو نیست . زنده باد دکتر علفی