plusresetminus
تاریخ انتشارجمعه ۱۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۸:۵۰
کد مطلب : ۳۸۶۳۰

قطر: حماس همچنان در حال بررسی پیشنهاد آتش‌بس است

سخنگوی وزارت خارجه قطر پنجشنبه شب در اظهاراتی گفت که جنبش حماس همچنان در حال بررسی پیشنهاد آتش‌بس بوده و پاسخی نداده است.
قطر: حماس همچنان در حال بررسی پیشنهاد آتش‌بس است
به گزارش سرویس بین الملل ایصال نیوز، ماجد الانصاری سخنگوی وزارت خارجه قطر، گفت: جنبش مقاومت اسلامی (حماس) اعلام کرده که همچنان در حال بررسی آخرین پیشنهاد ارائه شده برای آتش بس در نوار غزه است.

در همین رابطه رسانه‌های رژیم صهیونیستی گزارش دادند که مقامات این رژیم انتظار دارند که حماس تا شنبه آینده به این پیشنهاد پاسخ دهد.

این در حالی است که محمد الهندی معاون دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین پنجشنبه شب در اظهاراتی گفت که توقف بی بازگشت جنگ در غزه شرط برقراری آتش‌بس با رژیم صهیونیستی است.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا ۳۱ می ۲۰۲۴ برابر با ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ و در آستانه انتخابات ۵ نوامبر سال جاری (۱۵ آبان ماه ۱۴۰۳) اعلام کرد که اسرائیل پیشنهاد جدیدی برای برقراری آتش‌بس و تبادل اسرا ارائه کرد که از طریق قطر به حماس ارائه شده است و از طرفین خواست این فرصت را از دست ندهند و بر سر این پیشنهاد به توافق برسند.

رئیس جمهور آمریکا که به دلیل حمایت‌هایش از رژیم صهیونیستی در جنگ کنونی غزه در داخل و خارج از آمریکا تحت فشار نهادهای بین المللی و افکار عمومی جهانی است، تصریح کرد: پیشنهاد جدید (رژیم) اسرائیل نقشه راه برای آتش بس پایدار و آزادی همه گروگان‌ها (اسیران) است. می‌دانم عده‌ای در اسرائیل با این طرح مخالفت خواهند کرد. این واقعا یک لحظه تعیین کننده است. حماس باید این توافق را انجام دهد.

طرح سه مرحله‌ای که جو بایدن رئیس جمهور آمریکا معرفی کرد، شامل:

مرحله اول: ۶ هفته طول می‌کشد که شامل آتش بس کامل، خروج نیروهای اسرائیلی از تمام مناطق پرجمعیت غزه، آزادی تعدادی از اسیران از جمله زنان، سالمندان و مجروحان در ازای آزادی صدها اسیر فلسطینی است. گروگان‌های آمریکایی در این مرحله آزاد می‌شوند.

بقایای اسیران مرده به آغوش خانواده‌هایشان بازخواهد گشت. غیرنظامیان فلسطینی به خانه‌های خود در محله‌های غزه از جمله در شمال باز خواهند گشت. کمک‌های بشردوستانه با ورود ۶۰۰ کامیون روزانه به غزه افزایش خواهد یافت. صدها هزار چادر توسط جامعه بین المللی توزیع خواهد شد.

مرحله دوم: شامل تبادل همه گروگان‌های زنده باقیمانده از جمله سربازان مرد، همراه با خروج کامل سربازان اسرائیلی از غزه است.

مرحله سوم: شامل آغاز طرح بازسازی بزرگ غزه و بازگرداندن نهایی بقایای اسرا خواهد بود.

انتهای پیام/*
۰
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما