plusresetminus
تاریخ انتشاريکشنبه ۲۸ آبان ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۹
کد مطلب : ۳۵۱۲۶

دوحه: به توافق تبادل اسرا در غزه نزدیک شده‌ایم

وزیر خارجه قطر می‌گوید چالش‌های باقیمانده در توافق تبادل اسرا میان حماس و تل‌آویو آسان است و دوحه مطمئن‌تر شده که دو طرف به یک توافق در این زمینه نزدیک شده‌اند.
دوحه: به توافق تبادل اسرا در غزه نزدیک شده‌ایم
به گزارش سرویس بین الملل ایصال نیوز، «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که به‌تازگی به دوحه سفر کرده است، ظهر امروز (یکشنبه)، همراه «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر خارجه قطر در کنفرانس مطبوعاتی مشترک حضور یافت.

ابتدا وزیر امور خارجه قطر گفت: «در سایه ناتوانی جامعه بین‌الملل از جلوگیری تجاوزات، فاجعه [در غزه] همچنان در حال تشدید شدن است. ما حملات به بیمارستان‌های نوار غزه و نمایش‌های طنز اشغالگران را دیدیم. آنچه در بیمارستان الشفاء رخ داد، جنایت بود و متأسفانه ما صدای محکومیتی از سوی جامعه بین‌الملل نشنیدیم».

ارتش رژیم اسرائیل اخیرا مدعی شده بود که حماس اسرای اسرائیلی را در بیمارستان الشفاء پنهان کرده و زیر این مجتمع پزشکی تسلیحات جنگی ذخیره کرده است. به دنبال این ادعا، نیروهای این رژیم وارد بیمارستان الشفاء شدند و نه‌‌تنها سلاحی در آن نیافتند، بلکه هیچ اسیری را در این مجتمع پزشکی پیدا نکردند.

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی اضافه کرد: «جنایت‌ها علیه غیرنظامیان ادامه دارد و به قوانین و پروتکل‌های بین‌المللی احترام گذاشته نمی‌شود. بسیاری از کشورها در قبال آنچه برای برادرانمان در غزه روی می‌دهد، استانداردهای دوگانه‌ دارند. جنایت‌های [اسرائیل] که جدیدترین مورد آن در مدرسه الفاخوره رخ داد عدم احترام اسرائیل به قوانین بین‌المللی را ثابت می‌کند».

او در بخش دیگری بیان کرد: «موانعی در توافق تبادل [اسرا] مطرح شده؛ اما ما مطمئن‌تر شده‌ایم که به یک توافق نزدیک هستیم. چالش‌‌ها در مذاکرات آسان هستند مربوط به مسائل لجستیکی و عملی هستند و ما می‌توانیم از آن‌ها عبور کنیم. مردم غزه گرسنه و تشنه و نیازمند سوخت و برق هستند.».

نیروهای رژیم اسرائیل روز گذشته مدرسه «الفاخوره» در شمال نوار غزه را هدف حمله قرار دادند که به دنبال این اقدام، ده‌ها فلسطینی به شهادت رسیدند. این اقدام رژیم صهیونیستی با واکنش شدید شماری از کشورهای اسلامی همراه شد.

اما در مقابل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به میانجیگری قطر برای آزادی اسرا، اظهار داشت: «بار دیگر ما خواستار آتش‌بس در نوار غزه هستیم. ما خواستار برقراری وقفه‌های انسانی فوری، مبرم و پایدار هستیم».

جوزپ بورل اضافه کرد: «راهکار دودولتی بهترین راه است. ما باید هر آنچه در توان داریم، انجام دهیم تا این راهکار عملی شود. اتحادیه اروپا به تمامی طرف‌ها برای آزادی گروگان‌ها فشار می‌آورد».العا لم 

انتهای پیام/*
۰
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما