plusresetminus
تاریخ انتشارشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۸:۱۷
کد مطلب : ۳۲۴۹۲

سقوط ادامه دار ارزش لیر ترکیه در برابر دلار

در آستانه برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه با ادامه کاهش ارزش لیر در برابر دلار، هر دلار آمریکا با 20 لیر ترکیه معامله شد.
سقوط ادامه دار ارزش لیر ترکیه در برابر دلار
به گزارش سرویس بین الملل ایصال نیوز و به نقل از رویترز، هر دلار آمریکا روز جمعه با ۲۰.۰۶ لیر ترکیه معامله شد. این در حالی است که روز پنجشنبه ۱۹.۸۶۹۵ لیر برابر با یک دلار آمریکا بود که از ابتدای سال جاری میلادی تا کنون کاهشی ۶.۷ درصدی در مقابل واحد پول ایالات متحده را نشان می‌داد.

به نوشته رویترز، پس از دور اول انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در ۱۴ می (۲۴ اردیبهشت) واحد پول ترکیه تحت فشار قرار گرفته است.

این در حالی است که سهام شرکت‌ها و اوراق قرضه دولتی ترکیه که با دلار ارزش‌گذاری می‌شوند، با کاهش ارزش مواجه شده‌اند.

تحلیلگران معتقدند که اردوغان در صورت پیروزی در دور دوم انتخابات سیاست‌های اقتصادی پیشین خود را در پیش خواهد گرفت؛ سیاست‌هایی که اقتصاد ترکیه را در آستانه سقوط قرار داده است.

«تاتا گوس» تحلیلگر بانک آلمانی «کومرس بانک اف. ایکس» گفت: کاهش ارزش لیر ترکیه بطور روزانه قابل توجه بوده است. نرخ کاهش سالانه لیر مصداق یه بحران بزرگ است.

رویترز چهارشنبه گزارش داد که اختلافات و ابهام زیادی در دولت اردوغان درباره ادامه یا حذف برنامه اقتصادی که برخی آن را ناپایدار می‌دانند، وجود دارد.

در دور اول انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، اردوغان با کسب بیش از ۲۷ میلیون و ۸۸ هزار رای معادل ۴۹.۵ درصد آرا و کمال قلیچداراوغلو با کسب بیش از ۲۴ میلیون و ۵۶۸ هزار رای معادل ۴۴.۸۹ درصد به دور دوم راه یافتند و سینان اوغان نامزد سوم این رقابت نیز حدود ۲ میلیون و ۸۲۹ هزار رای معادل ۵.۱۷ درصد آرای این رقابت را کسب کرد.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه روز یکشنبه هفتم خرداد برگزار می شود.

انتهای پیام/*
۰
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما