plusresetminus
تاریخ انتشارجمعه ۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۷:۵۷
کد مطلب : ۳۲۴۸۳
با وساطت پادشاهی عمان

تبادل زندانیان بین ایران و بلژیک انجام شد

ونده‌کاستیل و اسدالله اسدی آزاد شدند
اولیویه ونده کاستیل، امدادگر بلژیکی و اسدالله اسدی دیپلمات ایرانی روز جمعه در چهارچوب طرح تبادل زندانیان بین دو کشور آزاد شدند.
تبادل زندانیان بین ایران و بلژیک انجام شد
به گزارش سرویس بین الملل ایصال نیوز، وزارت خارجه عمان پیش از این بدون اشاره به نام زندانی‌های آزادشده از توافق تهران و بروکسل برای مبادله زندانیان خبر داده بود. 

در گزارش تلویزیون عمان آمده بود که «افراد آزاد شده امروز جمعه از تهران و بروکسل به مسقط منتقل شدند تا برای بازگشت به کشورهایشان آمده شوند.»

الکساندر دو کرو، نخست وزیر بلژیک تائید کرده است که اولیویه ونده کاستیل، امدادگر این کشور پس از ۴۵۵ روز حضور در ایران آزاد شده و در حال عزیمت به بلژیک است.

او افزود: «شب گذشته اولیویه به عمان منتقل شد و در آنجا از سوی تیمی از سربازان و دیپلمات‌های بلژیکی تحت مراقب قرار گرفت.»

وی تاکید کرد که این امدادگر صبح امروز تحت معاینات پزشکی قرار گرفت و در نهایت اجازه پرواز از عمان به او داده شد.

وی افزود: «اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود او امشب با ما خواهد بود. بالاخره آزاد است.»

مقام‌های ایران اولیویه ونده کاستیل، امدادگر بلژیکی را ماه فوریه سال ۲۰۲۲ بازداشت کردند. کاستیل به ۴۰ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق در ایران محکوم شده بود که طبق قوانین، ۱۲.۵ سال از این حبس قابل اجرا بود.


*امیرعبداللهیان: دیپلمات بی‌گناه کشورمان در راه بازگشت به وطن است

از سوی دیگر حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که اسدالله اسدی از سوی بلژیک آزاد شده است و به زودی وارد ایران خواهد شد. 

اسدالله اسدی ۵۰ ساله که پیش از این به عنوان دیپلمات در سفارت جمهوری اسلامی ایران در اتریش کار می‌کرد، در سال ۲۰۲۱ میلادی از سوی دادگاه شهر آنتورپ به ۲۰ سال حبس محکوم شد.

وزیر امور خارجه ایران در توئیت خود محکومیت اسدالله اسدی را «خلاف حقوق بین‌الملل» و «غیرقانونی» خوانده است. حسین امیرعبداللهیان همچنین از اسدالله اسدی به عنوان «دیپلمات بی‌گناه» یاد کرده است. 

وزیر امور خارجه ایران از نقش عمان تشکر کرده است.

خبر مبادله زندانیان بین ایران و بلژیک با میانجیگری مسقط در آستانه سفر هیثم بن طارق سلطان عمان به ایران منتشر شد. 

*تمجید سلطان نشین عمان از روحیه مصالحه جویی طرفین ایرانی و بلژیکی 

سلطان نشین عمان از روحیه مثبت بالایی که در مذاکرات مسقط بین طرف‌های ایرانی و بلژیکی حاکم بود و اشتیاق آن‌ها برای حل و فصل موضوع، قدردانی کرده است. 

تابستان ۲۰۲۲ معاهده‌ای بین ایران و بلژیک امضا شد که اجازه انتقال متقابل زندانیان را می‌داد، متنی که به‌عنوان تنها راه برای آزادی آقای وانده کاستیل ارائه شده است. این معاهده اخیرا اجرایی شده است. / یو رو نیوز 

*اسدالله اسدی وارد تهران شد

اسدالله اسدی دیپلمات گروگان گرفته شده جمهوری اسلامی ایران پس از ۵ سال اسارت در بلژیک، وارد تهران شد

پیش از این، وزیر امورخارجه در توئیتی اعلام کرد: آقای اسدالله اسدی، دیپلمات بی‌گناه کشورمان که بر خلاف حقوق بین‌الملل و به‌طور غیرقانونی بیش از دو سال در آلمان و بلژیک بازداشت بود، هم‌اکنون در راه بازگشت به وطن است و به‌ زودی وارد ‎ایران عزیزمان خواهد شد. از تلاش‌های مثبت سلطنت عمان در این مسیر تشکر می‌کنم.

انتهای پیام/*
۰
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما