plusresetminus
تاریخ انتشارجمعه ۱۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۱۲
کد مطلب : ۲۵۷۲۰

اعلام وضعیت اضطراری در آمریکا در پی شیوع آبله میمون

دولت جو بایدن، در پی درخواست مقامات بهداشتی سراسر آمریکا، وضعیت فعلی شیوع آبله میمون در این کشور را شرایطی اضطراری برای بهداشت و سلامت عمومی اعلام کرد.
اعلام وضعیت اضطراری در آمریکا در پی شیوع آبله میمون
وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده، روز پنجشنبه ۴ اوت و تنها دو هفته پس از آن که سازمان جهانی بهداشت شیوع این ویروس را وضعیت اضطراری بین‌المللی خواند، این اعلامیه را منتشر کرده است.

وزارت بهداشت و خدمات انسانی آمریکا به دنبال این اعلام دولت می‌تواند مجموعه‌ای از اقدامات از جمله دسترسی به بودجه مختص شرایط اضطراری و همچنین انتصاب پرسنل در پست‌های مستقیما درگیر با شرایط موجود را در دستور کار قرار دهد. 

همچنین اعلام چنین وضعیتی به «خاویر بسرا» وزیر بهداشت اختیارات لازم را می‌دهد تا قوانین فدرال را اصلاح کند یا از الزامات برنامه‌های بهداشتی دولتی مانند بیمه پزشکی سالمندان و بهداشت مستمندان (موسوم به  Medicaid، Medicare) و نیز برنامه بیمه سلامت کودکان چشم پوشی کند.

وزیر بهداشت آمریکا به دنبال این تصمیم دولت گفت که زیرمجموعه تحت مدیریت وی این آمادگی را دارد تا در سطحی بالاتر از سطح فعلی با این بیماری مواجه و مقابله کند.  

«خاویر بسرا» افزود: «از هر آمریکایی می‌خواهم تا آبله میمون را جدی بگیرد.»

وقتی که در آمریکا وضعیت اضطراری بهداشت عمومی اعلام شد ۹۰ روز به طول میانجامد که توسط وزیر بهداشت این کشور قابل تمدید است. در آمریکا در ۱۵ سال گذشته چهار وضعیت اضطراری بهداشت عمومی ملی اعلام شده است.

بنا به گزارش «مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری»، تاکنون بیش از ۲۶ هزار مورد ابتلاء به آبله میمون در سطح جهان گزارش شده است. بیش از ۶ هزار و ۶۰۰ نفر از این مبتلایان ساکن آمریکا هستند.  

تاکنون موارد ابتلا به آبله میمون در ۴۸ ایالت آمریکا شناسایی شده است. ایالت مونتانا و وایومینگ تنها ایالت‌هایی هستند که هنوز هیچ مورد ابتلا به ویروس آبله میمون در آنها گزارش نشده است. یو  رو  ن یوز 

انتهای پیام/*
۱
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

کرونا را «باز نمایی» نکنیم