plusresetminus
تاریخ انتشارجمعه ۱۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۶:۲۶
کد مطلب : ۲۵۷۱۹
مدیر کل صلح و امنیت بین المللی وزارت خارجه مطرح کرد

آمریکا و سایر شرکت‌کنندگان برجام، انتفاع ایران از مزایای اجرای برجام را تضمین کنند

ایران ناگزیر از توسل به اقدامات جبرانی بود
اسدالله اشراق جهرمی با بیان اینکه استفاده از اهرم تحریم ها و یا اتخاذ رویکرد طلبکارانه علیه ایران هیچ تاثیری نخواهد داشت، گفت: مسئولیت آمریکا و سایر شرکت‌کنندگان برجام است که انتفاع ایران از مزایای اجرای برجام را تضمین کنند.
آمریکا و سایر شرکت‌کنندگان برجام، انتفاع ایران از مزایای اجرای برجام را تضمین کنند
به گزارش ایصال نیوز، مدیر کل صلح و امنیت بین المللی وزارت خارجه روز پنجشنبه به وقت محلی در دهمین کنفرانس بازنگری ان پی تی،  اتهامات بی پایه و اساس علیه برنامه هسته ای صلح آمیز ایران را رد کرد و مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران را در عین اشاره به موارد عدم پایبندی کشورهای غربی توضیح داد.

این مقام وزارت خارجه ایران در پاسخ به اتهامات مطرح شده علیه جمهوری اسلامی ایران در خصوص برجام و فعالیتهای هسته ای صلح آمیز کشورمان در دهمین کنفرانس بازنگری معاهده منع اشاعه سلاحهای هسته ای (ان پی تی) با رد اتهامات بی اساس اظهار داشت که استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای  حق بی چون و چرای کشورهای عضو معاهده منع اشاعه سلاحهای هسته ای است و ایران نیز به عنوان کشور عضو این معاهده از این حق برخوردار است.

مدیر کل صلح و امنیت بین المللی وزارت خارجه ایران تاکید کرد در حالی که آمریکا، انگلیس و فرانسه فعالانه در حال تقویت و نوسازی زرادخانه های هسته ای خود هستند، و آلمان به عنوان یک کشور غیر هسته ای برخلاف تعهدات خود میزبان تعداد زیادی از تسلیحات هسته ای در خاک خود می باشد و همزمان همه این کشورها چشم خود را نسبت به تهدیدات ناشی از برنامه و زرادخانه هسته ای مخفی رژیم صهیونیستی می بندند و از آن حمایت می کنند، آنها هیچ جایگاه اخلاقی برای بیان این اظهارات ریاکارانه در مورد برنامه صلح آمیز هسته ای ایران ندارند.

اشراق جهرمی افزود: در واقع، علاوه بر سیاست های دوگانه و تظاهر به داشتن یک موضع سازنده، آنچه باعث نگرانی شدید جامعه بین‌المللی است، عدم پایبندی دولتهای مزبور به تعهدات الزام آور حقوقی خود طبق معاهده ان پی تی می باشد.

اشراق جهرمی با اشاره به برجام به عنوان راه حلی برای حل و فصل بحرانی غیرضروری و تصنعی در مورد برنامه صلح آمیز هسته ای ایران بر اساس عمل متقابل تصریح کرد که واقعیت غیرقابل انکار در این زمینه، پایبندی ایران به برجام در عین خروج آمریکا و اعمال مجدد تحریم ها و نیز بی عملی شرکای اروپایی برجام بوده و در پاسخ به این وضعیت، ایران ناگزیر از توسل به اقدامات جبرانی خاصی مطابق با مفاد برجام، از جمله بندهای ۲۶ و ۳۶ بود.

 این مقام وزارت خارجه ایران افزود: با وجود این، در صورت پایبندی سایر اعضا، ایران آمادگی دارد تعهدات برجامی خود را به طور کامل اجرا خواهد کرد. مایه تاسف است که دولت کنونی آمریکا ضمن انتقاد از سیاست فشار حداکثری ترامپ علیه ایران، در عمل به اجرای تحریم ها ادامه داده و حتی تحریم های بیشتری وضع کرده است.

مدیر کل صلح و امنیت بین المللی وزارت خارجه ایران ادامه داد: مایه تاسف بیشتر آن است که اعضای اروپایی برجام نه تنها به تعهدات خود عمل نکرده اند، بلکه ازایالات متحده که تعهدات برجامی خود را نقض کرده، طرفداری می کنند.

 اشراق جهرمی تصریح کرد: نمایندگان این کشورها باید بدانند که استفاده از اهرم تحریم ها و یا اتخاذ رویکرد طلبکارانه علیه ایران هیچ تاثیری نخواهد داشت و مسئولیت آمریکا و سایر شرکت‌کنندگان برجام است که انتفاع ایران از مزایای اجرای برجام را تضمین کنند.

 مدیر کل صلح و امنیت بین المللی وزارت خارجه ایران اظهار داشت: در این شرایط، مذاکرات جاری در وین فرصتی مناسب در اختیار آمریکا برای اثبات جدیت آن کشور برای بازگشت به تعهدات خود ذیل برجام فراهم می سازد.

عضو هیات جمهوری اسلامی ایرن در کنفرانس بازنگری معاهده منع اشاعه سلاحهای هسته ای (ان پی تی)  تاکید کرد که به رغم تمام لفاظی ها و اتهامات علیه ایران، ما به توافقنامه پادمانی خود با آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان تنها سند الزام آور در این زمینه پایبند هستیم.

پس از قریب به دو سال و نیم تعویق، دهمین کنفرانس بازنگری معاهده منع اشاعه سلاحهای هسته ای -  اول تا ۲۶ آگوست ۲۰۲۲ - با حضور نمایندگان ۱۸۸ کشور عضو در محل دبیرخانه سازمان ملل در نیویورک آغاز بکار کرده است.ا یر نا

انتهای پیام/*
۱
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما