plusresetminus
تاریخ انتشارسه شنبه ۱۴ دی ۱۴۰۰ - ۰۶:۳۵
کد مطلب : ۲۰۶۴۵

بیانیه کم‌سابقه ۵ قدرت هسته‌ای جهان: جنگ هسته‌ای برنده ندارد

۵ عضو دائم شورای امنیت شامل چین، روسیه، ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه در بیانیه‌ مشترک توافق کردند که از گسترش بیشتر سلاح‌های هسته‌ای در سطح جهان جلوگیری کنند و به سمت جهانی عاری از سلاح هسته‌ای حرکت کنند.
بیانیه کم‌سابقه ۵ قدرت هسته‌ای جهان: جنگ هسته‌ای برنده ندارد
به گزارش ایصال نیوز، در این بیانیه کم سابقه و نادر که ۵ کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل با همکاری یکدیگر آن‌را منتشر کرده‌اند تاکید شده که این کشورها کاهش خطر درگیری هسته‌ای در سطح جهان را یکی از اولویت‌های خود در نظر می‌گیرند و تلاش خواهند کرد با همکاری یکدیگر از گسترش تسلیحات هسته‌ای و همچنین شعله‌ور شدن تنش‌های اتمی در جهان جلوگیری کنند.

همچنین در بخشی از این بیانیه آمده است: «ما باور داریم که جنگ هسته‌ای هیچ طرف پیروزی نخواهد داشت و هرگز نباید وارد چنین عرصه‌ای شد.»

این کشورها که خود اصلی‌ترین قدرت‌های هسته‌ای جهان هستند، طی دهه‌های اخیر رقابت تنگاتنگی برای گسترش زرادخانه‌های اتمی خود داشته‌اند.

فرانسه نیز این بیانیه را منتشر کرده و تاکید کرده که ۵ قدرت عزم خود را برای کنترل تسلیحات هسته‌ای و همچنین خلع سلاح اتمی در جهان جزم کرده‌اند.

بر اساس اعلام پاریس قدرت‌های جهانی قصد دارند برای این منظور با گفتگوهای دو و چندجانبه گام‌های مهمی در مسیر کنترل تسلیحات اتمی در جهان بردارند.

تاکنون ۱۹۱ کشور از اعضای سازمان ملل متحد، پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (ان پی تی) را امضا کرده‌اند و قرار بود از فردا، ۴ ژانویه، در سازمان ملل، در خصوص این پیمان بازنگری صورت گیرد که این برنامه به دلیل شیوع ویروس کرونا تا ماه اوت ۲۰۲۲ به تعویق افتاده است.

در بخش دیگری از بیانیه مشترک ۵ قدرت جهانی آمده است: «همه ما مصمم هستیم که از قوانین و اصول ملی خود برای پیشگیری از هرگونه استفاده از سلاح اتمی استفاده کنیم و زمینه را برای این امر محدودتر نماییم.»

بیانیه گروه موسوم به ۵ در حالی منتشر می‌شود که روابط دوجانبه میان ایالات متحده و روسیه به پایین‌ترین حد خود از زمان پایان جنگ سرد رسیده و تنش‌های مسکو و واشنگتن بر سر مسئله اوکراین، نگرانی‌ها از شدت‌گیری بحران در مناسبات میان دو کشور را شدت بخشیده است.

همچنین از سوی دیگر روابط میان آمریکا و چین هم در یکی از بدترین دوره‌های تاریخ خود قرار دارد و پکن و واشنگتن بر سر مجموعه موضوعات گسترده‌ای از قبیل تایوان و هنگ کنگ با یکدیگر اختلاف نظر جدی دارند.

پنتاگون در ماه نوامبر ۲۰۲۱ برآورد کرد که چین به شدت در حال گسترش زرادخانه هسته‌ای خود است و پکن احتمالا تا سال ۲۰۲۷ تعداد ۷۰۰ کلاهک اتمی داشته باشد و این عدد برای سال ۲۰۳۰ به هزار برسد.

گفتنی است؛ آمریکا تنها کشور جهان است که تاکنون از بمب اتمی استفاده کرده است. در آگوست ۱۹۴۵، آمریکا نخستین بمب اتمی جهان را بر فراز شهر هیروشیما و ناکازاکی ژاپن پرتاب کرد و هزاران نفر را به کام مرگ کشاند.

انتهای پیام/*
۰
مرجع : یورونیوز
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

کرونا را «باز نمایی» نکنیم