plusresetminus
تاریخ انتشارجمعه ۲۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۷
کد مطلب : ۱۸۷۶۳

میلیون‌ها دلار و شمش طلا در خانه مقامات سابق افغانستان کشف و ضبط شد

بانک مرکزی افغانستان که در کنترل طالبان است، اعلام کرده نیروهای مسلح این گروه موفق شده‌اند بیش از ۱۲ میلیون دلار به صورت نقدی و شمش طلا از خانه‌های مقامات دولت پیشین و دفاتر کار ماموران بلندپایه امنیتی کشف و ضبط کنند.
میلیون‌ها دلار و شمش طلا در خانه مقامات سابق افغانستان کشف و ضبط شد
به گزارش ایصال نیوز، بانک مرکزی افغانستان اعلام کرد؛ بخش اعظم این غنائم در منزل امرالله صالح، معاون اشرف غنی، رئیس جمهوری فراری أفغانستان به‌دست آمده است.

صالح تاکنون در این باره موضع‌گیری نکرده است. او از زمان روی کار آمدن طالبان در اواسط ماه اوت در استان پنجشیر در کنار احمد مسعود در برابر طالبان مقاومت می‌کند.

یکی از اعضای ارشد طالبان در توییتر مدعی شد که در خانه صالح بیش از شش میلیون دلار پول نقد و ۱۸ شمش طلا پیدا و مصادره شده است.

به گزارش دویچه وله پیش‌تر محمد ظاهر اغبر، سفیر سابق افغانستان در تاجیکستان مدعی شده بود که غنی هنگام فرار ۱۶۹ میلیون دلار پول نقد با خود برده است. غنی این خبر را تکذیب کرد.

بانک مرکزی افغانستان همچنین از تمامی بانک‌ها خواسته است، حساب‌های مقامات دولت سابق را مسدود کنند.

بحران شدید اقتصادی در هفته‌های اخیر رهبران طالبان برای به رسمیت‌شناخته‌شدن دولتشان و دریافت کمک‌های مالی بین‌المللی تلاش‌های زیادی به‌خرج داده‌اند و وعده‌هایی داده‌اند که با ایدئولوژی آنها مغایر است.

در این راستا می‌توان به امکان فعالیت شغلی و تحصیل زنان اشاره کرد و رفتار مسالمت‌آمیز آنان در زمینه روابط بین‌الملل و اعلام عفو عمومی برای همکاران دولت پیشین و گذشت از کشتار دگراندیشان. اما تاکنون نشانی از کمک‌های مالی از خارج نیست.

بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول، کمک‌های خود به افغانستان را تعلیق کرده‌اند و آمریکا نیز سرمایه بانک مرکزی این کشور در واشنگتن را مسدود کرده است.

برخی از ناظران بر این عقیده‌اند که اگر به دولت طالبان کمک شود، آنها موقعیت خود را تثبیت می‌کنند و پس از آن به شیوه غیرانسانی گذشته حکومت خواهند کرد.

برخی نیز معقتدند که در صورت عدم کمک به طالبان، آنها بیش از پیش به پول‌های کثیف، از جمله ار طریق قاچاق مواد مخدر، رو می‌آورند.

روز ۲۲ شهریور شرکت‌کنندگان در کنفرانس بین‌المللی کمک مالی به افغانستان در ژنو متعهد شدند، بیش از یک میلیارد دلار کمک‌های بشردوستانه به افغانستان برسانند، بدون این که دولت طالبان را به‌رسمیت بشناسند.

انتهای پیام/*
۱
مرجع : ایسنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

کرونا را «باز نمایی» نکنیم