plusresetminus
تاریخ انتشارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۶:۴۸
کد مطلب : ۱۴۷۶۳
همصدایی متخلفان برجام

آمریکا و تروئیکای اروپایی ایران را متهم به نقض برجام کردند

آمریکا: ایران باید گام‌هایی را که برداشته به عقب برگرداند
یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اقدامات جبرانی ایران که در واکنش به خروج آمریکا از برجام برداشته شده را «گام‌های خطرناک» توصیف کرد. سه کشور اروپایی امضاء کننده برجام نیز در بیانیه ای مدعی شده اند که ایران «فرصت» پدید آمده برای «دیپلماسی هسته ای» را زیر سوال برده است.
آمریکا و تروئیکای اروپایی ایران را متهم به نقض برجام کردند
به گزارش ایصال نیوز، یک مقام وزارت خارجه آمریکا اقدامات جبرانی ایران در واکنش به خروج یکجانبه آمریکا از برجام را «گام‌های خطرناک» توصیف کرده و گفته ایران باید آنها را به عقب برگرداند.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به پایگاه «واشنگتن‌فری‌بیکن» گفته ایران «باید گام‌های خطرناکی را که برداشته به عقب برگرداند و از برداشتن گام‌های تحریک‌آمیز بیشتر خودداری کند.»

مقام دولت بایدن گفته ایران باید قبل از آنکه دولت جدید آمریکا بپذیرد به برجام برگردد به طور کامل عبور از محدودیت‌های مندرج در این توافق از جمله محدودیت ذخایر اورانیوم غنی‌شده را به عقب برگرداند.

از سوی دیگر به گزارش یورونیوز، فرانسه، بریتانیا و آلمان روز جمعه در بیانیه ای مشترک ایران را متهم کردند که با نقض تهدات خود در توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ روند دیپلماسی را به «مخاطره» انداخته است.

در بیانیه روز جمعه سه کشور اروپایی طرف برجام آمده است: «ما قویا از ایران می خواهیم تا فعالیت های تولید اورانیوم فلزی را بدون تعلل متوقف کند و دیگر در چهارچوب برنامه هسته ای خود گامی در راستای نقض تعهداتش برندارد.»

برخی از رسانه ها روز چهارشنبه با استناد به گزارش محرمانه آژانس بین المللی انرژی اتمی از آغاز روند تولید اورانیوم فلزی در تاسیسات هسته ای ایران خبر داده بودند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران ساعاتی پس از انتشار بیانیه تروئیکای اروپایی در صفحه توئیتر خود نوشت: «آیا شرکای ما در تروئیکای اروپایی هرگز بند ۳۶ توافق هسته ای و نامه های متعدد ایران در این باره را خوانده اند؟»

وزیر امور خارجه ایران در بخش دیگری از توئیتش نوشته است: «بنا به چه منطقی مسئولیت توقف اقدامات جبرانی که یک سال پس از خروج آمریکا از برجام (که نقض آن همچنان ادامه دارد) به اجرا در آمد با ایران است؟»

ادعای مقامات دولت «جو بایدن»، رئیس‌جمهور جدید آمریکا  و تروئیکای اروپایی در حالی مطرح شده که واشنگتن با خروج از توافق هسته‌ای در سال ۱۳۹۷ این توافق را نقض کرده است.

مقام‌های دولت «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا در روزهای گذشته اعلام کرده‌اند که قصد دارند آمریکا را به توافق هسته‌ای برجام بازگردانند. با وجود این، دولت جدید آمریکا هنوز ساز و کار خود برای بازگشت به توافق هسته‌ای را مشخص نکرده و اعضای تیم بایدن در اظهاراتی مبهم می‌گویند قصد دارند از بازگشت به برجام به عنوان مبنایی برای «قوی‌تر و طولانی‌تر کردن» توافق هسته‌ای استفاده کنند.

با آنکه واشنگتن اولین طرفی بوده که توافق هسته‌ای را نقض کرده و از آن خارج شده است دولت آمریکا می‌گویند بازگشت به برجام منوط به این است که جمهوری اسلامی ایران گام‌هایی را که در واکنش به نقض عهد آمریکا برداشته به عقب برگرداند.

جمهوری اسلامی ایران تصریح کرده که با توجه به آنکه واشنگتن طرفی بوده که توافق را نقض کرده و کاهش تعهدات تهران در واکنش به اقدام غیرقانونی آمریکا انجام شده هر گامی از سوی تهران بعد از رفع تحریم‌ها صورت خواهد گرفت.

انتهای پیام/*
۱
مرجع : العالم
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما