plusresetminus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۱
کد مطلب : ۱۴۷۱۷
در جشن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی

روحانی: مقاومت مردم ایران و تدبیر دولت در جنگ سه ساله اقتصادی آمریکا، باعث نمدمال شدن ترامپ شد

مردم جهان در شکست ترامپ، بدهکاری بزرگی به ملت ایران دارند
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه مقاومت مردم و تدبیر دولت در جنگ سه ساله اقتصادی آمریکا باعث نمدمال شدن ترامپ شد، اظهارداشت: هر کجا که با هم بودیم و در کنار هم تلاش کردیم، خداوند هم پیروزی را نصیب ما ساخت و ما همانطور که در جنگ هشت ساله تحمیلی پیروز شدیم، در جنگ اقتصادی سه ساله نیز به پیروزی خواهیم رسید.
روحانی: مقاومت مردم ایران و تدبیر دولت در جنگ سه ساله اقتصادی آمریکا، باعث نمدمال شدن ترامپ شد
به گزارش ایصال نیوز از ریاست جمهوری، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه در جشن 22 بهمن؛سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی گفت: آن کس که ترامپ را سرنگون کرد خدا و ملت آگاه آمریکا بود اما بدون تردید ملت و دولت ایران در سرنگونی این مستبد نقش تاثیر گذار داشتند و امروز دنیا با رفتن ترامپ و در نتیجه احساس امنیت، قانون گرایی و ثبات بیشتر، دینی هم به ملت بزرگ ایران دارد.

رئیس جمهور افزود: همه مردم جهان بدهکاری بزرگی به ملت ایران دارند. اگر ملت ایران در برابر مستبد کاخ سفید نایستاده بود و او را به شکست نکشانده بود و اگر تدبیر دولت منتخب مردم نبود و از برجام خارج می شد یک پیروزی بدون زحمت و بدون هزینه از آن ترامپ می شد.

دکتر روحانی همچنین با بیان اهمیت مذاکره برای دستیابی به منافع ملت گفت: مذاکره جزو لوازم یک دولت و حکمرانی مدرن دنیای امروز و نه امروز که ارث پیامبر بزرگ اسلام(ص) است. پیامبر در مقاطع مختلف با دشمنان حرف زد و مذاکره کرد و پیمان صلح بست که نمونه بارز آن صلح حدیبیه است.

رئیس جمهور تصریح کرد: ما به مذاکره و پیمان با دشمنان‌مان به عنوان راهی که پیامبر(ص) و امام مجتبی(ع) به ما آموخته است، افتخار می‌کنیم.

رئیس جمهور در سخنان خود با اشاره به شرایط خاص امروز کشور و همه دنیا با شیوع ویروس کرونا گفت: آغاز چهلمین سال انقلاب اسلامی ایران، امسال با رنگ و بوی جدیدی همراه است و به دلیل اجرای پروتکل‌های بهداشتی مردم عاشق انقلاب و امام(ره)، نتوانستند آنطور که مورد نظرشان بود به خیابانها بیایند و احساسات پاک خود را نشان دهند. البته این حضور پرشور به شکل دیگری در سراسر کشور به نمایش گذاشته شد.

دکتر روحانی با اشاره به قرار داشتن در آخرین سال قرن گفت: با نگاهی به 100 سال گذشته با توجه به اینکه در آستانه تحول قرن هستیم جشن پیروزی امسال از جهات دیگر هم متفاوت است و آغاز چهل و سومین سال پیروزی انقلاب با سالهای قبل متفاوت است. 100 سال قبل در سال 1299 مردم ایران  مشکلات ناشی از جنگ جهانی اول را پیش رو داشتند، قحطی، ویرانی و مشکلات ناشی از آن و از سوی دیگر قلدری به نام رضاخان با کودتا امور کشور را به دست گرفت. سال 1299 با این شکل بسیار تاسف انگیز برای مردم با سلطه یک مستبد شروع شد.

رئیس جمهور افزود: امسال در حالی سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را جشن می‌گیریم که ملت ما بعد از سه سال مقاومت در برابر تحریم و جنگ اقتصادی در حال پیروزی است.

دکتر روحانی با اشاره به رخدادهای مهم 100 سال اخیر گفت: در طول این 100 سال مردم دو کودتا را شاهد بودند. یکی کودتای رضاخان در سال 1299 و دیگری کودتای محمدرضا شاه در 28مرداد 1332، کودتای اول را انگلیسی‌ها و کودتای دوم را آمریکایی‌ها بر مردم ایران مسلط کردند.

رئیس جمهور افزود: در این 100 سال همچنین شاهد دو جنگ بودیم. یکی قبل از آغاز قرن 14 و دیگری در سال 1320 که هر کدام 4 و 6 سال به طول انجامید و میلیون‌ها انسان در این جنگ‌ها از بین رفت و خانه‌های زیادی ویران شد. مردم ما همچنین در سالهای گذشته شاهد دو جنگ هم بوده‌اند که یکی جنگ تحمیلی 8 ساله که در آن ملت ما تنها و متکی به خداوند بودیم در حالی که متجاوزین به ایران متکی به قدرت‌های بزرگ جهان و شرق و غرب بودند.

دکتر روحانی ادامه د اد: از سال 97 تا امروز نیز مردم ایران درگیر یک جنگ اقتصادی هستند. در آن جنگ تحمیلی نظامی به پیروزی بزرگ رسیدیم در این جنگ اقتصادی هم به حول و قوه الهی پیروز خواهیم شد و پایان شب ظلمانی و طلوع صبح صادق برای همه آگاهان مشهود است.

رئیس جمهور با بیان اینکه همه مردم جهان در این روزها یک بدهکاری بزرگ به ملت ایران دارند گفت: اگر ملت ایران مقابل این مستبد بزرگ نایستاده بود و او را با مقاومت به شکست نرسانده بود و اگر تدبیر این دولت نبود و بعد از خروج ترامپ از برجام ما هم خارج می‌شدیم این یعنی پیروزی بدون زحمت برای ترامپ بود.

دکتر روحانی افزود: اگر ما هم از برجام خارج می‌شدیم همه تحریم‌ها برگشته بود و پیروزی برای صهیونیست‌ها، ارتجاع منطقه و تندروها بود اما مقاومت مردم و تدبیر دولت باعث شد در این سه سال ترامپ نمدمال شد.

رئیس جمهور با اشاره به شکست‌های متعدد آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل در برابر ایران و بی نظیر خواندن این شکست‌ها در عرصه بین‌المللی گفت: آمریکایی‌ها در چند نوبت در دادگاه بین‌المللی لاهه در مقابل ملت ایران و حقوق‌دان‌های ایران شکست خوردند که یکی از این شکست‌ها در چند روز اخیر بود و دادگاه لاهه علیه ترامپ رای داد.

دکتر روحانی با بیان اینکه آن کس که ترامپ را سرنگون کرد خدا بود و آن کس که به ظاهر موجب سرنگونی ترامپ در آمریکا شد ملت آگاه این کشور بود، گفت: نقش ملت ایران برای سرنگونی این مستبد بسیار تاثیرگذار بوده است. امروز دنیا با کنار رفتن ترامپ برای امنیتش، احساس قانون‌گرایی‌اش و احساس ثباتش به ملت ایران دین دارد.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شعارهای دولت تدبیر و امید و وعده‌های این دولت به مردم در انتخابات 92 و 96 گفت: در این دو انتخابات مردم حماسه بزرگی خلق کردند و با مشارکت بیش از 73درصدی پای صندوق آمدند. مردم با این مشارکت بسیار بالا از منتخب خود خواسته‌هایی داشتند. مردم می‌خواستند منتخب آنها تعامل سازنده با جهان را با عزت ادامه دهد و پیمان‌هایی را که ملت ایران در برابر دنیا متعهد شده است، پاس بدارد.

دکتر روحانی ادامه داد: خواسته مردم از منتخب خودشان در انتخاب اول این بود که با تعامل سازنده سایه جنگ را از سرشان دور کند و منتخب مردم هم وعده داده بود که هم اقتصاد ایران و هم قدرت هسته‌ای کشور شرایط بهتری خواهد داشت.

رئیس جمهور  با بیان اینکه ما امروز در برابر ملت سرافرازیم که به وعده‌هایی که دادیم در چهار و نیم سال اول خود به خوبی عمل کردیم، گفت: 8 سال دولت تدبیر و امید را باید به سه بخش تقسیم کنیم. از سال 92 تا 96 به مدت چهار و نیم سال دوران ثبات، رشد و پیشرفت کشور بود از سال 97 تا پایان 99 جنگ تحمیلی اقتصادی سه ساله و 6 ماهه پایان دولت که آن را باید دوران بازآفرینی بنامیم.

دکتر روحانی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه تنها دولتی که بعد از جنگ تحمیلی 8 ساله کار خود را با رکود تورم آغاز کرد دولت تدبیر و امید در سال 92 بوده است، گفت: این دولت کار خود را در شرایطی آغاز کرد که با تورم 40درصدی و رشد اقتصادی منفی 7.6 درصدی یعنی رکود کامل مواجه بودیم.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: این دولت در طول چهار و نیم سال اول فعالیت خود با تلاش‌های انجام شده در کنار مردم به گونه‌ای عمل کرد که متوسط تورم در طول چهار و نیم سال 10.2درصد بوده است که در تاریخ کشور چنین رقمی را برای تورم سراغ نداریم. البته در دو سال 95 و 96 و حتی ماههای اولیه سال 97 که جنگ اقتصادی علیه  ایران آغاز شد نیز تورم تک رقمی بوده است که در تاریخ کشور بی‌سابقه است.

دکتر روحانی با بیان اینکه رشد اقتصادی ما در بعضی از سالهای فعالیت این دولت دو رقمی بوده است، گفت: سال 95 رشد اقتصادی ما بالای 14درصد بود که این رقم بالاترین رشد اقتصادی در جهان بوده است که از افتخارات بی نظیر این دولت در تاریخ بعد از انقلاب است و همین موفقیت بود که رژیم صهیونیستی و ارتجاع منطقه را به لرزه درآورد. سالها در کنار ترامپ قرار گرفته تا ایران را در حصر و محاصره کامل قرار دهد.

رئیس جمهور ادامه داد: در طول چهارونیم سال اول فعالیت دولت رشد اقتصادی ما به طور متوسط 4.7 درصد بوده است و از سال 93 تا 96 در هر فصل نسبت به فصل مشابه سال قبل 700هزار اشتغال خالص در کشور داشته‌ایم.

دکتر روحانی با طرح این سوال که این کار چگونه امکان‌پذیر شده است، گفت: پاسخ این است که هر جا با هم بودیم و در کنار هم و دست در دست هم تلاش کردیم خداوند هم پیروزی را نصیب ما ساخت.

رئیس جمهور افزود: اولین مصوبه این دولت احیای دریاچه ارومیه بوده است و این نشان از اهمیت دولت به سلامت مردم و محیط زیست می‌باشد. دومین مصوبه ما رفع موانع تولید بود و لایحه دوفوریتی که در این رابطه تنظیم و به مجلس ارائه کردیم که البته بعد از یک سال به تصویب رسید و با این مصوبه ما در کنار بخش خصوصی قرار گرفتیم و خصوصی سازی که  امروز بعضی آن را به عنوان یک نقطه منفی تلقی می‌کنند افتخار این دولت است. مقام معظم رهبری هم از خصوصی‌سازی و اجرای اصل 44 با عنوان انقلاب اقتصادی تعبیر کردند.

دکتر روحانی با اشاره به تاکید این دولت به واگذاری سهام بخش دولتی به بخش خصوصی و فاصله گرفتن بخش دولتی از تصدی‌گری تاکید کرد: این بخش خصوصی است که می‌تواند اقتصاد کشور را متحول کند و با راهنمایی‌ها و راهبری رهبر معظم انقلاب بود که توانست اقتصاد مقاومتی را در مسیر درست قرار دهد.

رئیس جمهور با بیان اینکه ما البته به مذاکره هم افتخار می‌کنیم، گفت: مذاکره چیز منفی نیست و جزو لوازم دنیای مدرن امروز است و نه تنها برای امروز که ارث پیامبر عظیم‌الشان ما هم هست چرا که پیامبر نیز مذاکره می‌کرد و صلح کرد که نمونه آن صلح حدیبیه است ما نیز در مذاکره به عنوان راه پیامبر افتخار می‌کنیم.

دکتر روحانی تاکید کرد: درست است که ما در پی تعامل سازنده و مذاکره بوده‌ایم اما قبل از آن به دنبال مبارزه با فساد بودیم و تنها این دولت بود که بانکها و موسسات اعتباری غیرمجاز را منحل کرد که البته بهای سنگینی هم برای آن پرداخت کردیم و 30هزار میلیارد تومان از منابع بانک مرکزی برای تسویه بدهی این موسسات به مردم پرداخت شد.

رئیس جمهور همچنین ادغام بانک‌های نیروهای مسلح را به رغم همه مخالفت‌ها یک اقدام بزرگ برای اصلاح نظام بانکی عنوان کرد و گفت: در این دولت طرح‌های زیربنایی را به عنوان پایه‌های اصلی اقتصاد مقاومتی به حرکت درآوردیم.

دکتر روحانی با اشاره به افتتاح پروژه‌های ملی کشور در روزهای پنجشنبه گفت: دیروز پنجاهمین سد در این دولت افتتاح شد و 44 تصفیه‌خانه آ‌ب و 78تصفیه‌خانه فاضلاب تا امروز در این دولت ساخته شده است.

رئیس جمهور با بیان اینکه در پاسخ به سوال برخی که می‌پرسند رای به این دولت چه تاثیری برای ما داشت، گفت: اساس کار انتخاب است هر جا مردم انتخاب خوب داشتند ثمره کار خود را در سالهای بعد از انتخاب خود خواهند دید اگر انتخاب خوب کنیم آینده خوب و اگر انتخاب بد داشته باشیم آینده بدی در انتظار ما خواهد بود.

دکتر روحانی تصریح کرد: امروز حدود 9میلیون نفر در روستاها به آب آشامیدنی سالم دسترسی دارند در حالی که قبل از سال 92 این رقم کمتر از یک میلیون نفر بود و این دولت آب آشامیدنی سالم برای روستاییان را 10 برابر کرده است. در این دولت هر سال 2.5هزار مگاوات به برق کشور افزوده شده و در حوزه‌های آب، برق، گاز، مدرسه‌سازی، بهداشت و ارتباطات کار بی‌نظیری در این دولت در روستاها انجام شده است. امروز 32هزار روستا از گاز بهره‌مند هستند در حالی که در آغاز این دولت فقط 14هزار روستا گاز داشتند. در این دولت در زمینه تولید محصولات کشاورزی و امنیت غذایی 26میلیون تن به تولید محصولات غذایی اضافه شده است و گلخانه‌های کشور از 8هزار هکتار به 15هزار هکتار رسیده که تا پایان دولت به 24هزار هکتار یعنی سه برابر افزایش خواهد یافت. اینها همه از اقدامات و تلاش‌های این دولت بوده است.

رئیس جمهور همچنین به زهکشی و کانال‌کشی برای آماده‌سازی زمین‌های کشاورزی برای کشت اشاره کرد و گفت: در این دولت 520هزار هکتار زمین با زهکشی و کانال‌کشی احیا شده که فقط 295هزار هکتار آن در خوزستان و ایلام بوده، 78هزار هکتار در استان گلستان، 77هزار هکتار در غرب کشور و 46هزار هکتار در دشت سیستان بوده است.

دکتر روحانی با بیان اینکه اگر مردم در کنار منتخبان خود ایستاده‌اند و کشاورز، مهندس، پیر، جوان، روستایی، شهری و مرد و زن کمک و همراهی کردند ما به نقطه مثبت و زندگی اجتماعی خود خواهیم رسید، گفت: ما در دوره چهارونیم ساله شاهد انقلاب در بخش سلامت بودیم، افزایش سه برابری تخت‌های بیمارستانی کارِ بسیار بزرگی است که می‌توان در بخش سلامت و محیط زیست از این حرکت مثبت به «انقلاب» تعبیر کرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه در حوزه ارتباطات نیز شاهد یک انقلاب بزرگ در این دولت هستیم، گفت: امروز جوانان این کشور در سایه پهنای باند می‌توانند به شکل‌های مختلف فعالیت‌های درآمدزا داشته باشند و اقتصاد دیجیتال در کشور رونق گرفته است. پهنای باند در این دولت 35 برابر شده و شاغلان در فضای مجازی افزایش بی نظیری داشتند.

دکتر روحانی افزایش شرکت‌های دانش بنیان از 55 شرکت به 5هزار و 700 شرکت و توسعه و پیشرفت در حوزه‌های حمل و نقل جاده‌ای، ریلی، بنادر و ترانزیت کالا را از موفقیت‌های دیگر این دولت عنوان کرد و گفت: چهارونیم سال را با افتخار، توسعه، پیشرفت و از بین بردن رکود و تورم پشت سر گذراندیم و من از همه رسانه‌ها می‌خواهم خدای ناکرده به تاریخ و مردم خود خیانت نکنیم و واقعیت‌ها را به مردم بگوییم.

رئیس جمهور در ادامه به بخش دوم دوره فعالیت این دولت اشاره کرد و گفت: از سال 97 ما وارد یک جنگ اقتصادی شدیم که مقایسه این سه سال با چهارو نیم سال گذشته مقایسه درستی نیست.

دکتر روحانی با بیان اینکه صادرات نفتی ما در سال 89 ، 90 میلیارد دلار و در سال 90 ، 119 میلیارد دلار بوده است، گفت: در این دولت کل درآمد نفتی ما در سال 94 به خاطر فشارها و تحریم‌ها 31میلیارد دلار بود.

رئیس جمهور ادامه داد: درآمد نفتی دولت قبل در بدترین شرایط 68میلیارد دلار در سال 91 بوده است در حالی که درآمد این دولت در بهترین شرایط «سال 96» ، 35 میلیارد دلار بوده است و در چنین شرایطی افتخار این دولت این است که ما امروز حدود 30میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داریم و افتخار 60 سال قبل پیشی گرفتن صادرات از واردات در دولت مصدق برای کشور در این دولت تکرار شده است.

دکتر روحانی با بیان اینکه در یک سال اخیر فشارهای بی سابقه و مضاعفی بر دوش مردم ایران قرار داشته است، گفت: در یک سال گذشته در کنار تحریم سخت و جنگ اقتصادی ما با پاندمی ویروس عالم‌گیر کرونا مواجه شدیم و به خاطر بسته شدن مرزها در ماههای اولیه شیوع کرونا صادرات غیرنفتی ما تقریبا متوقف شده بود.

رئیس جمهور افزود: در شرایط شیوع ویروس کرونا مردم ایران روی پای خود ایستادند و همه نیازها اعم از مواد غذایی، تجهیزات بیمارستانی و تولیدی توسط شرکت‌های دانش بنیان در داخل کشور تولید شد. در ایران مردم برای مواد غذایی صف نبستند و برای تهیه مواد بهداشتی با مشکل مواجه نشدند، هیچ بیماری در حیاط بیمارستان‌ها و یا داخل آمبولانس معطل نشد و این کار بزرگی بود که توسط ملت ایران انجام شد.

دکتر روحانی در ادامه از تحریم، کرونا، فشار روانی و جنگ روانی و تهدیدهای نظامی به عنوان چهار عاملی که در یک سال گذشته مردم ایران را تهدید کرده است، گفت: مردم ایران مقاوم ایستادند و امروز بحمدالله در شرایط بهتری نسبت به سال گذشته قرار داریم.

رئیس جمهور همچنین به آغاز طرح واکسیناسیون کرونا در کشور از روز گذشته اشاره کرد و گفت: مسوول عالی‌رتبه بهداشت و درمان کشور فرزند خود را برای دریافت اولین واکسن معرفی کرد تا حرفهای ناروا را بشکند و ثابت کنیم که اگر مذاکره‌ای می‌شود و پیمانی بسته می‌شود همه در چارچوب منافع ملی است و تصور دیگری در ذهن کسی نباشد، سال آینده نیز واکسن داخلی کرونا در دسترس مردم قرار خواهد گرفت و بسیار امیدوارم پایان این دولت با مهار کامل این ویروس همراه باشد.

دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه دوران تحریم حداکثری و جنگ اقتصادی تمام شده است، گفت: امروز همه فهمیده‌اند که فشار حداکثری شکست خورده و من در مقابل مردم به خاطر مقاومت‌شان و ذهن آگاه‌شان در مقابل رسانه‌های بیگانه سر تعظیم فرود می‌آورم.

رئیس جمهور ادامه داد: رسانه‌های بیگانه سه سال است که می‌خواهند ترامپ را تطهیر کنند و جنایت ترامپ را به عنوان ناکارآمدی این دولت نشان دهند اما با مقاومت ملت رسوا و ناکام شدند.

دکتر روحانی با بیان اینکه روزهای پایانی این دولت نیز با بزرگترین طرح‌ها و پروژه‌ها ادامه خواهد یافت، گفت: این دولت با همه توان در تلاش است انتخابات شکوهمندی را در خرداد ماه سال آینده شاهد باشیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه تاسیس جمهوریت در کنار اسلامیت نظام یکی از دستاوردهای بزرگ امام راحل بوده است، گفت: امام به ما یاد داد باید برای انتخاب سرنوشت خود پای صندوق برویم و 47 روز پس از پیروزی انقلاب مردم پای صندوق رای رفتند تا سرنوشت خود را تعیین کنند. امام تاسیس‌کننده اول بود و مقام معظم رهبری ادامه دهنده این راه است.

دکتر روحانی افزود: رهبر معظم انقلاب همیشه تاکید کرده‌اند که انتخاب فرد مهم است اما «اهم» مشارکت در انتخابات است.

دکتر روحانی با بیان اینکه انتخاب درست "مهم" و مشارکت "اهم" است، افزود: همه ما باید به فکر مشارکت حداکثری باشیم و انتخاباتی شکوهمند، سالم و رقابتی برگزار شود که همه احساس کنند هستند و حضور دارند و باز هم شاهد مشارکت 73 درصدی و بالاتر در انتخابات پیش رو باشیم.

رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه نخستین گام برای احیای شرق کشور در این دولت با  انتقال آب خلیج فارس و دریای عمان به قلب کویر، تا سیرجان و گل گهر با 16 هزار و 300 میلیارد تومان هزینه برداشته شده است، گفت: این طرح باید در دولت بعدی از سیرجان به سمت مس سرچشمه و اردکان ادامه یابد.

دکتر روحانی با بیان اینکه در این دولت برای ادامه توسعه کشور در دولت های بعدی ریل گذاری شده است، افزود:  در این دولت مطالعات و اقدامات اولیه انتقال آب از جنوب به اصفهان، خراسان جنوبی و رضوی و مشهدالرضا انجام شده است، گفت: این طرح بزرگ در دولت بعدی پیگیری و اجرا می شود.

رئیس جمهور همچنین از طرح احیای دریاچه ارومیه که در ماه های آینده در همین دولت به بهره برداری خواهد رسید، خط لوله انتقال نفت از بوشهر تا هرمزگان ( گوره تا جاسک)به طول یک هزار کیلومتر، افزایش استحصال گاز از 600 میلیون متر مکعب به یک میلیارد متر مکعب، افزایش تولید بنزین از 56 میلیون لیتر به 107 میلیون لیتر، توسعه ریلی و افزایش خط ریلی کشور از 10 هزار کیلومتر به 14 هزارکیلومتر و همچنین افزایش راه های روستای از 99 هزار به 115 هزار کیلومتر، افزایش تولیدات پتروشیمی از 56 میلیون تن به 100 میلیون تن و افزایش صادرات این محصول از 11 میلیارد دلار به 25 میلیارد دلار را از دیگر اقدامات توسعه ای و زیر ساختی در این دولت عنوان و از همه تلاشگران در این حوزه ها قدردانی کرد.

دکتر روحانی در عین تاکید کرد: اگر در این 5/7 سال در بخش هایی از اداره کشور، نتوانستیم آن چنان که شایسته این ملت بوده ، عمل کنیم، از مردم عزیز طلب بخشش و عفو می کنم.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: مردم عزیز بدانند اگر توطئه های خارجی و دشمنی صهیونیست ها، تندروهای آمریکا و ارتجاع منطقه نبود و جنگ تحمیلی اقتصادی علیه مردم ایران اعمال نمی شد، امروز  در شرایط خیلی بهتری قرار داشتیم و به همه آرزوهای خود دست می یافتیم.

دکتر روحانی با بیان اینکه راهی جز روزآمدی و کارآمدی برای ما وجود ندارد، گفت: انقلابی گری را باید روزآمد و تلاش و حکمرانی را باید کارآمد کنیم و در اینصورت است که می توانیم موفق شویم و تردید ندارم که سالهای پیش رو، سال های بهتری برای مردم ما خواهد بود.

رئیس جمهور در بخش پایانی سخنان خود با بیان اینکه انقلاب ما را در مسیر صلح و پیروزی قرار داد و می تواند ما را به اوج جایگاهی که مورد نظر ما است ، برساند، گفت:  امام در سایه سرمایه اجتماعی و معنوی انقلاب را به پیروزی رساند، رژیم گذشته به قدرتهای خارجی متکی بود اما تکیه امام به مردم بود و سرمایه اصلی را اعتماد مردم می دانست.

دکتر روحانی با بیان اینکه اعتماد مردم به عنوان بزرگترین سرمایه می تواند موجب موفقیت و پیروزی ما شود، گفت: همه طراحی دشمنان این است که با دروغ و تهمت ما را از این سرمایه مهم دور کند، اما با در سایه ایمان، اخلاق و فرهنگ پیروز خواهیم شد.

رئیس جمهور با اشاره به توانمندی ها و قدرت نظامی امروز ایران ، تصریح کرد: ما امروز بزرگترین قدرت نظامی، پدافندی و موشکی هستیم اما همه این قدرت ها باید در سایه قدرت اصلی که همان سرمایه اجتماعی و اعتماد مردم است باشد و تا زمانی که این سرمایه را داریم، ملت ما شکست نخواهد خورد.

متن کامل سخنان رئیس جمهور به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین والصلاه والسلام على سید الأنبیاء والمرسلین و علی اله الطیبین الطاهرین و صحبه المنتجبین

یَآ أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اذْکُرُواْ نِعْمَهَ اللَّهِ عَلَیْکُمْ إِذْ جَآءَتْکُمْ جُنُودٌ فَأَرْسَلْنَا عَلَیْهِمْ رِیحاً وَ جُنُوداً لَّمْ تَرَوْهَا وَ کَانَ اللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِیراً

چهل و سومین سال پیروزی انقلاب اسلامی با رنگ و بوی جدیدی روزهای خود را آغاز کرده است. دورانی که به دلیل پروتکل‌های بهداشتی، مردم عاشق انقلاب و امام (ره) نتوانستند آن طور که مورد نظر آنها بود به خیابان‌ها بیایند و احساسات پاک خود را نشان دهند. البته به شکل دیگر این حضور پرشور در سراسر کشور در همین لحظات در جریان است.

از جهات دیگر هم آغاز چهل و سومین سال انقلاب اسلامی با سال‌های قبل متفاوت است. امسال، سال 1399 است. انقلاب ما هم در سال 1399 به پیروزی رسید. یک شباهت بسیار زیبا؛ البته سالی که انقلاب پیروز شد، 1399 هجری قمری بود و امسال 1399 هجری شمسی است.

چون در آستانه تحول قرن هستیم، برگردیم و یک نگاهی کنیم به 100 سال گذشته کنیم. سال آینده سال 1400، سال پایانی قرن چهاردهم و آستانه ورود به قرن پانزدهم شمسی است.

100 سال پیش در سال 1299، مردم هم رنج و مشکلات بعد از جنگ جهانی اول را پیش رو داشتند، قحطی، مشکلات‌، بهم‌ریختگی و اختلافات و از سوی دیگر قلدری به نام رضاخان در همان سال با کودتا امور کشور را در دست گرفت.

سال 1299، با این شکل بسیار تأسف‌انگیز برای مردم و آغاز سلطه یک مستبد بر مردم شروع شده بود. البته سلطه استبداد در پایان سال 1299 در سوم اسفند آغاز شده بود، اما امسال در حالی جشن می‌گیریم که ملت ما در سال 1399 در حال پیروزی در یک جنگ بزرگ اقتصادی بعد از 3 سال مقاومت است.

در آن 100 سال اتفاقات مهمی در جریان بود. آغاز آن قرن مصادف با پیروزی مردم در انقلاب مشروطه بود. در این قرن مردم همچنین شاهد انقلابی بزرگتر و مهم‌تر از انقلاب مشروطه یعنی انقلاب اسلامی بودند.

در آن صد سال مردم 2 کودتا را شاهد بودند. کودتای رضاخانی در سال 1299 و کودتای محمدرضا شاه در 28 مرداد سال 1332. آن یکی را انگلیسی، این یکی را آمریکایی‌ها بر مردم مسلط کردند.

در طول این 100 سال شاهد 2 جنگ جهانی بودیم. یک جنگ قبل از آغاز قرن چهاردهم و یک جنگ در سال 1320، جنگی که آن همه ویرانی و مشکلات برای مردم جهان پیش آورد. یکی در حدود 4 سال و یکی در حدود 6 سال به طول انجامید. میلیون‌ها انسان از بین رفتند و خانه‌های فراوان ویران شد و آرزوهای فراوانی بر باد رفت.

2 جنگ دیگر را هم مردم در طول این قرن شاهد بودند. جنگ تحمیلی 8 ساله که ملت ما تنها و متکی به خداوند بزرگ و متجاوزان متکی به همه قدرت‌های بزرگ شرق و غرب با هم روبرو شدند. و در این سال‌ها جنگ تحمیلی اقتصادی که از سال 1397 تا امروز، 3 سال در جنگ اقتصادی هستیم.

در آن جنگ به پیروزی بزرگ رسیدیم و در این جنگ هم به حول و قوه الهی به پیروزی خواهیم رسید. پایان شب ظلمانی و طلوع فجر صادق برای همه آگاهان مشهود است.

همه مردم جهان در این روزها، یک بدهکاری بزرگ به ملت ایران دارند. ملت بزرگ ایران اگر در برابر این مستبد کاخ سفید نایستاده بود و اگر با صبر و مقاومت‌اش او را به شکست نکشانده بود و اگر تدبیر دولت منتخب مردم نبود و بعد از خروج ترامپ از برجام، ما هم از برجام خارج می‌شدیم، پیروزی بدون زحمت و بدون هزینه برای ترامپ حاصل شده بود.

اگر بلافاصله از برجام خارج شده بودیم، همه تحریم‌ها برگشته بود و توطئه بزرگ اسرائیل و آمریکا، در صفحه تاریخ به ظهور و بروز خود رسیده بود. اما مقاومت مردم و تدبیر دولت باعث شد که در این 3 سال، آقای ترامپ لگدمال شد. یکبار در شورای امنیت، در حضور خودش در سال 97 و چند بار در سال 99، شکستها و انزوای آمریکا در سازمان ملل در برابر ایران، در تاریخ آمریکا و جهان بی‌نظیر بود.

از آن سو در چند نوبت در دادگاه بین‌المللی لاهه که یکی از آنها در همین روزهای اخیر بود، ملت ایران، حقوقدانان این کشور در برابر آمریکا پیروز شدند و دادگاه بین‌المللی لاهه با قرار و حکم موقت علیه تحریم ترامپ رای داد. آن کس که ترامپ را سرنگون کرد، خدا بود. آن کس که به ظاهر ترامپ را سرنگون کرد ملت آگاه آمریکا بود، اما نقش ملت ایران و دولت ایران برای سرنگونی این مستبد، بدون تردید تأثیرگذار بود.

امروز دنیا بابت امنیت، احساس قانون‌گرایی و ثبات ناشی از رفتن ترامپ، نسبت به ملت ایران دِین دارد.

در این دولتی که از آغاز به مردم وعده داده بودیم، آن ملت بزرگی که دو انتخابات بزرگ 92 و 96 را به صورت حماسه بزرگ بوجود آورد. در انتخابات اول حدود 73 درصد حضور در انتخابات داشتیم و در دومی بیش از 73 درصد که برای تاریخ بسیار مهم است. 73 درصد مردم واجد شرایط پای صندوق آراء آمدند.

مردم از منتخب خودشان می‌خواستند که تعامل سازنده با جهان را با عزت ادامه دهد. مردم از منتخب خود می‌خواستند که دولت، پیمان‌هایی را که ملت ایران در برابر دنیا به آنها متعهد شده است، پاس بدارد. مردم در انتخابات اول از منتخب خود می‌خواستند که با تعامل سازنده، سایه جنگ و تحریم را از سر مردم دور کند و منتخب مردم به مردم وعده داده بود که هم اقتصاد شرایط بهتری را خواهد داشت و هم قدرت هسته‌ای، با این بیان که سانتریفیوژ بهتر خواهد و اقتصاد هم به حرکت خود بهتر ادامه خواهد داد.

امروز در برابر ملت ایران سرافرازیم که به تعامل سازنده و اعتدال و به وعده‌هایی که به مردم دادیم، در 4.5 سال اول به خوبی عمل کردیم.

من 8 سال دولت تدبیر و امید را به 3 بخش تقسیم می‌کنم. دوران ثبات، رشد و پیشرفت از 92 تا 96، به مدت 4.5 سال، دوران جنگ تحمیلی در طول 3 سال، از 97 تا پایان 99 و 6 ماهه پایان دولت، که دوران بازآفرینی است.

مردم به خوبی با آمار و ارقام آشنا هستند. تنها دولتی که بعد از جنگ 8 ساله، کار خود را با رکود تورمی آغاز کرد، دولت تدبیر و امید در سال 92 بود. هم تورمی در حدود 40 درصد و هم رشد اقتصادی منفی یعنی رکود، منفی 7.6 دهم درصد.

دولت در طول سال‌های تلاش‌اش در کنار مردم، متوسط تورم در طول 4.5 سال اول را به 10.2 دهم رساند که در تاریخ کشورمان و به ویژه بعد از انقلاب کمتر سراغ داریم که 4.5 سال تورم متوسط 10.2 دهم باشد و در حدود 2 سال تورم، تورم تک‌رقمی باشد.

یعنی سال 95 و 96 و حتی ماه‌های اولیه سال 97، زمانی که جنگ اقتصادی آغاز شده بود، ولی هنوز تورم تک رقمی وجود داشت. اما متوسط این 4.5 سال، 10.2 دهم تورم ماست. رشد اقتصادی ما در بعضی از سال‌ها رشد 2 رقمی بود. در سال 95 رشد اقتصادی ما بالای 14 درصد و بالاترین رشد اقتصادی در جهان بوده است.

این یکی از افتخارات بی‌نظیر این دولت بعد از انقلاب است که کشور را به اولین رشد اقتصادی در جهان در سال 95 رساند و همین بود که رژیم صهیونیستی و ارتجاع منطقه را به لرزه درآورد و در کنار ترامپ قرار گرفتند، تا ایران را در حصر و محاصره کامل قرار دهد.

اما در طول 4.5 سال اول رشد اقتصادی ما به طور متوسط 4.7 دهم درصد بوده است و از سال 93 تا سال 96 در هر فصل نسبت به فصل مشابه در سال قبل، 700 هزار اشتغال خالص در کشور داشتیم. چگونه این کار امکان‌پذیر شد؟

به مردم عزیز ایران می‌گویم هر کجا که همه با هم بودیم و دست به دست هم دادیم و در کنار هم تلاش کردیم، خداوند هم پیروزی را نصیب ما ساخت.

در آن شرایطی که دولت را آغاز کردیم نه با مذاکره، که البته به مذاکره افتخار می‌کنم، مذاکره چیز منفی‌ای نیست. مذاکره جزو لوازم یک دولت و حکمرانی مدرن در دنیای امروز و نه حتی امروز که ارث پیامبر بزرگ اسلام(ص) است.که پیامبر در مقاطع مختلف با دشمنان حرف زد و مذاکره کرد و پیمان بست و صلح کرد که نمونه بارزش صلح حدیبیه است. ما به مذاکره و پیمان با دشمنان‌مان به عنوان راهی که پیامبر و امام مجتبی(ع) به ما آموخته است، افتخار می‌کنیم.

اما آغاز راه ما از مذاکره نبود، اولین روز دولت و اولین مصوبه ما احیاء دریاچه ارومیه بود. یعنی از محیط زیست و سلامت و زندگی 20 میلیون مردم در غرب کشور آغاز کردیم. دومین مصوبه ما در دولت رفع موانع تولید بود و لایحه‌ای که با 2 فوریت تنظیم کردیم و برای مجلس شورای اسلامی آن زمان فرستادیم که البته ماه‌ها به طول انجامید و به سال بعد رسید. اما مصوبات دولت را اجرا کردیم و به آنها عمل کردیم.

ما در کنار بخش خصوصی قرار گرفتیم. خصوصی‌سازی که امروز بعضی ها به عنوان یک نقطه منفی تلقی می‌کنند، به عنوان افتخار این دولت است که آن را دنبال کرد که مقام معظم رهبری خصوصی‌سازی و سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی را انقلاب اسلامی نامید.

ما به همه بخش‌های دولتی مداوم توصیه کردیم که سهام خود را بفروشید. دست از تصدی‌گری بردارید. اقتصاد را به مردم واگذار کنید. این بخش خصوصی بود که در این مدت این تحول بزرگ را در کشور ما بوجود آورد و این دولت منتخب مردم بود که با راهنمایی مقام معظم رهبری توانست اقتصاد مقاومتی را در مسیری صحیح و درست قرار دهد.

درست است که در پی تعامل سازنده و مذاکره با جهان بودیم، اما قبل از مذاکره در پی مبارزه با فساد بودیم. تنها این دولت بود که تمام بخش‌های بانک‌ها و موسسات اعتباری غیرمجاز را منحل کرد. البته بهای سنگینی هم برای آن پرداخت کرد. هم بهای حیثیتی و آبرویی که همچنان عده‌ای عصبانی هستند و می‌گویند، می‌شنوند و می‌نالند و هم 30 هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی صرف شد تا بتوانیم بدهی‌های مردم را از این مؤسسات اعتباری غیرمجاز پرداخت کنیم.

ادغام بانک‌های نیروهای مسلح را که برای همه نشدنی بود، انجام دادیم که یکی از قدم‌های مهم دولت برای اصلاح نظام بانکی بود.

زیربناها و طرح‌های زیربنایی را که پایه‌های اصلی اقتصاد مقاومتی است، به حرکت درآوردیم.

دیروز در افتتاح معمول هفتگی که معمولاً پنج‌شنبه‌ها است و این هفته افتتاح‌های بیشتری به مناسبت دهه مبارک فجر داشتیم، پنجاهمین سد را در این دولت افتتاح کردیم. کل سدها در کشور در زمان پیروزی انقلاب، 19 سد بوده و دیروز سدهای کشور به 194 عدد رسید و تا پایان این دولت 201 سد مخزنی ملی در کشور فعال خواهد بود.

دیروز، چهل و چهارمین تصفیه‌خانه آب و هفتاد و هشتمین تصفیه‌خانه فاضلاب را نیز افتتاح کردیم.

آنهایی که می‌پرسند ما چرا به این دولت رای دادیم و رای ما چه تاثیری داشت، خلاصه بحث امروز من که در پایان سخن بر آن تاکید خواهم کرد، همین است که اساس کار انتخاب است. هر کجا مردم انتخاب خوب داشتند، ثمره آن را در سالهای بعد دیدند. از ماست که برماست. اگر خوب انتخاب کنیم، آینده خوب داریم و اگر بد انتخاب کنیم، آینده بد داریم.

مردم باید بدانند در ایران قبل از سال 92، قبل از دولت تدبیر و امید کمتر از یک میلیون روستایی از آب آشامیدنی سالم استفاده می‌کرد، 900 و خرده‌ای و امروز حدود 9 میلیون نفر و تا پایان این نزدیک به 10 میلیون نفر به آب آشامیدنی سالم دسترسی خواهند داشت.

دولت دسترسی روستائیان به آب آشامیدنی سالم را 10 برابر کرده است. اینکه می‌گویند دولت چه کار کرده است؟ دولت در طول این مدت هر سال 2 و نیم هزار مگاوات بر ظرفیت برق کشور افزوده است. دولت برای روستاییان کاری انجام داده که کمتر نظیر آن را می‌بینیم. در آب و برق و گاز و راه و مدرسه و بهداشت و ارتباطات، تا آغاز این دولت فقط 14هزار روستای کشور دارای لوله‌کشی گاز بودند و امروز 32هزار روستا، یعنی بیش از دو برابر.

در این دولت در کشاورزی و در بخش تامین امنیت غذایی، 26میلیون تن بر تولیدات محصولات غذایی در این 7 و نیم سال اضافه شده است و این یک تحول بزرگ در کشور است. 8 هزار هکتار گلخانه کشور با طرح هایی که این هفته افتتاح شد، به حدود 15 هزار هکتار رسید و تا پایان دولت بیشتر یعنی بیش از دو برابر و احتمالا تا روزهای پایانی دولت به نزدیک 3 برابر یعنی 24 هزار هکتار خواهیم رسید.

در این دولت برای کانال‌کشی آب و زهکشی برای زمین‌های کشاورزی که برخی از آنها دیم بود و به کشاورزی آبی تبدیل شد، در مجموع 520 هزار هکتار از این زمین‌ها در کشور احیا شده که فقط 295 هزار هکتار آن در خوزستان و ایلام و 78 هزار هکتار در گلستان و 77 هزار هکتار در غرب کشور  بوده که 50 هزار هکتار دیگر بر آن اضافه خواهد شد و 46 هزار هکتار در دشت سیستان است.

اگر مردم در کنار منتخبان خود ایستادند، کشاورز و مهندس و جوان و روستایی و شهری، ما به نقطه مثبت در زندگی اجتماعی خود خواهیم رسید.

در این دوران 4 سال و نیم شاهد یک انقلاب در بخش سلامت بودیم. بخش سلامت ما در آغاز انقلاب 56 هزار تخت داشت و در آغاز دولت ما 11 هزار و امروز بیش از 150 هزار تخت بیمارستانی داریم. در بخش تخت‌های ویژه تعداد آنها از آغاز دولت تا امروز به سه برابر و از 5 هزار و خرده‌ای به 15 هزار و خرده‌ای رسیده است.

در بخش سلامت و در بخش محیط زیست، از حرکت مثبت به کلمه انقلاب تعبیر می‌کنم؛ یک انقلاب رخ داد. در ارتباطات شاهد یک انقلاب بزرگ بودیم. امروز جوانان ما در سایه پهنای باندی که به وجود آوردیم می‌توانند دارای شغل‌های مختلف و در مسیر اقتصاد دیجیتالی حرکت کنند. پهنای باند در این دولت 35 برابر شده است و تعداد افراد شاغل در فضای مجازی به 500 هزار نفر رسیده است و شرکت‌های دانش‌بنیان که تحول بزرگ و انقلاب بزرگ دیگر در کشور بوده از 55 شرکت به 5 هزار و 700 شرکت دانش‌بنیان رسیده است. بگذریم از اینکه در جاده‌ها و ریل و بنادر و ترانزیت چه کار عظیم و بزرگی انجام گرفته است. 4 سال و نیم را با افتخار گذراندیم، با توسعه، با پیشرفت، با از بین بردن رکود، با از بین بردن تورم.

من از همه رسانه‌ها می‌خواهم به تاریخ و به مردم خدای ناکرده خیانت نکنیم، واقعیت‌ها را بگوییم. ما از سال 97 وارد یک جنگ شدیم. دیگر مقایسه این سه سال با آن چهار سال و با گذشته مقایسه نادرستی است، مقایسه دوران جنگ باید با دوران جنگ باشد. مردم عزیز بدانند صادرات نفتی ما در سال 89 در طول یک سال 90 میلیارد دلار بوده است. صادرات نفتی ما در سال 1390 حدود 119 تا 120 میلیارد دلار بوده است اما در این دولت و در سال 94 به خاطر فشاری که بر ما وارد آمد کلِ درآمد نفتی ما 31 میلیارد دلار بود.

در بدترین شرایط دولت قبل درآمد نفتی 68 میلیارد دلار در سال 91 بوده است. در بهترین شرایط این دولت یعنی در سال 96 درآمد ما 65 میلیارد دلار بوده است. بهترین سال ما از بدترین سال آنها کمتر بوده، اما در عین حال یک افتخار بزرگ 60 ساله داریم.

60 سال پیش در ایران در زمان دکتر مصدق صادرات غیرنفتی بر واردات پیشی گرفت و در این دولت سالهایی که صادرات غیرنفتی بر واردات پیشی گرفت، تکرار شد. البته امسال هم با همه سختی‌ها و مشکلات باز هم تا امروز حدود 30میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داریم و البته از سالهای پیش به خاطر شرایط خاصی که داریم، کمتر است.

در این سالهای جنگ ، می خواهم به  نکته مهمی اشاره کنم و آن اینکه در یک سال آخر فشارهای بی سابقه و مضاعفی بر روی دوش مردم بزرگ ایران قرار گرفت. در کنار تحریم سخت و جنگ اقتصادی، پارسال در روزهای آخر بهمن ماه با یک پاندمی و یک ویروس عالم‌گیر مواجه شدیم که بواسطه آن همه دنیا دچار مشکلات شد و ما هم دچار مشکلاتی شدیم.

مردم عزیز بدانند در ماههای اولیه کرونا صادرات غیرنفتی تقریبا متوقف شد چون مرزها بسته شد. صادرات نفتی هم که کم بود کمتر شد به خاطر اینکه اساسا در دنیا فروش نفت و قیمت آن یک مرتبه کاهش پیدا کرد.

مردم در شرایط کرونا و تحریم روی پای خودشان ایستادند. در زمینه وسایل بهداشتی و آنچه بیمارستان‌ها نیاز داشت، به عنوان سی.تی.اسکن ، ونتیلاتور و ماسک ان.95، همه به دست فرزندان جوان تحصیلکرده شریف این مرز و بوم تولید شد. هیچ‌گاه مردم برای مواد غذایی صف نبستند و برای مواد بهداشتی دچار مشکل نشدند، هیچ بیماری برای تخت بیمارستانی در چمن بیرون بیمارستان و در خیابان و در داخل آمبولانس معطل نماند. این کار عظیم و بزرگی بوده که توسط ملت عزیز انجام گرفت.

تحریم ، کرونا، فشار رسانه‌ای و جنگ روانی، تهدیدهای نظامی، چهار تهدیدی است که در چهار جبهه در یک سال گذشته ما را تهدید کرد اما ملت ما ایستادند. بحمدالله از خطر بزرگ کرونا عبور کردیم گرچه هنوز راه درازی در پیش داریم.

در موج اول و دوم و سوم به بهترین شکل توانستیم از این موج‌ها عبور کنیم. واکسیناسیون دیروز در کشور آغاز شد و خوشحالم که یکی از مسوولین بزرگ در بهداشت و درمان فرزند خود را برای واکسیناسیون در اختیار گذاشت تا به مردم اعتماد دهد، تا آن حرف‌های ناروایی که زده می‌شد را بشکند.

اگر چیزی در این کشور وارد می‌شود، اگر مذاکره‌ای صورت می‌گیرد، اگر پیمانی بسته می‌شود همه و همه در چارچوب مصالح ملی است و کسی تصور دیگری در ذهنش نباشد. ما در جنگ کرونا انشاءالله پیروز نهایی خواهیم بود. در سال آینده واکسن‌های داخلی در بازار در دسترس مردم قرار خواهد گرفت. بسیار امیدوارم که پایان دولت من با مهار کامل این ویروس باشد.

دوران تحریم حداکثری تمام شد، دوران جنگ اقتصادی تمام شد، دیگر جنگ نیست، همه فهمیدند که فشار حداکثری شکست خورده است اما برای رسیدن به پیروزی نهایی هنوز نیاز به صبر و مقاومت هستیم.

من در برابر ملت بزرگ ایران به خاطر صبرشان در برابر رنج سه ساله، به خاطر مقاومت‌شان در برابر انواع توطئه‌ها و به خاطر ذهن آگاه‌شان در برابر رسانه‌های مخرب بیگانه، سر فرود می‌آورم. سه سال است که می‌خواهند ترامپ را تطهیر کنند و توطئه و جنایت ترامپ را به عنوان ناکارآمدی دولت نام ببرند و چگونه در جهان رسوا شدند و رسواتر خواهند شد.

این دولت با بزرگترین طرح‌ها کار خود را در مرداد سال به اتمام خواهد رساند 1400 و این دولت با همه توان در تلاش است تا یک انتخاب شکوهمند را در خرداد سال آینده شاهد باشیم.

مردم بزرگ ایران! یکی از بزرگترین دستاوردهای انقلاب اسلامی توسط امام راحل تاسیس جمهوریت در در کنار اسلامیت نظام بود. امام جمهوریت را تاسیس کرد، امام به ما یاد داد باید پای صندوق برویم. امام به ما یاد داد که47 روز بعد از انقلاب پای صندوق آرا باشیم، در هر مساله مهمی با انتخابِ خود سرنوشت خود را تعیین کنیم، او تاسیس‌گر بود، ادامه دهنده این راه هم مقام معظم رهبری است.

مقام معظم رهبری در همه انتخابات‌ها تاکید کرد که انتخاب منتخب بسیار مهم است اما اهم مشارکت مردم است عینِ این کلمات را چند روز پیش که در محضرشان بودم یک بار دیگر تکرار کرد. من که بارها از او شنیده بودم و خودِ او هم یادآوری کرد از 25 سال پیش که در این زمینه با هم صحبت کرده بودیم باز هم فرمود مشارکت اهم است و انتخاب درست مهم.

همه ما باید به فکر مشارکت حداکثری و یک انتخابات شکوهمند، سالم و رقابتی باشیم، که همه احساس کنند در انتخابات هستند و حضور دارند باز هم مشارکت 73 درصد و بیشتر را می خواهیم. چه اشکال دارد که مردم ما حماسه‌های جدید را در ماههای پیش رو بیافرینند.

اما در عین حال در این ماههای پایانی طرح‌هایی به افتتاح خواهد رسید که در تاریخ کشور کم نظیر یا بی‌نظیر بوده است. اولین گام برای احیای شرق کشور برداشتیم، از خلیج فارس و دریای عمان، آب به قلب کویر تا سیرجان و تا گل گهر در هفته‌های قبل افتتاح شد. 16هزار و 300 میلیارد تومان برای این طرح هزینه شد و آب خلیج فارس و دریای عمان به سیرجان رسید و این طرح باید از سیرجان به سمت مس سرچشمه و اردکان ادامه یابد و انشاءالله در همین دولت آغاز عملیات آب از جنوب به اصفهان، به خراسان جنوبی، به خراسان رضوی و به مشهدالرضا را آغاز خواهیم کرد. تمام مطالعات و برنامه ریزی در این زمینه انجام گرفته و کارهای مقدماتی آن آماده است.

این کار بزرگ دولت که ریل‌گذاری برای دولت آینده است از کارهای مهم و بی نظیر در تاریخ ایران است. در ماههای آینده احیای دریاچه ارومیه بعنوان این طرح بزرگ به بهره‌برداری خواهد رسید و این قولی که از روز اول داده بودیم به این قول عمل خواهیم کرد.

استراتژیک‌ترین طرح انرژی تاریخ ایران، خط نفت لوله از گوره تا جاسک و از بوشهر تا هرمزگان در ماههای آینده افتتاح خواهد شد. این خط لوله هزار کیلومتر است تمام کارهایش به دست ایرانیان عزیز صورت گرفته است. به وزارت نفت به خاطر اینکه گاز را از 600 میلیون متر مکعب در روز به هزار میلیون متر مکعب در روز رساند و به خاطر اینکه بنزین را از 56 میلیون لیتر در روز به 107 میلیون لیتر در روز رساند و به دلیل اینکه کشور را در گاز، نفت وگازوئیل خودکفا کرد، تبریک می‌گویم.

دست کشاورزان را می‌بوسم که کشور را در گندم خودکفا کردند و تحول بزرگی در شکر، برنج و بخش محصولات زراعی مربوط به روغن انجام دادند.

احترام و تواضع می‌کنم به کارگرانی که ریل را از 10 هزار کیلومتر به 14 هزار کیلومتر رساندند.

دستان هنرمندی را می‌بوسم که راه‌های روستایی کشور را به 115 هزار رساندند. دستان پرمهر آنهایی که توانستند در زمینه ترانزیت کار عظیم و بزرگی انجام دهند وراه‌آهن را به افغانستان رساندند را می‌بوسم

ان‌شاء الله راه‌آهن بندر چابهار به زاهدان بخش اعظم آن افتتاح خواهد شد. اتصال راه‌آهن جنوب به دریای خزر از طریق رشت به بندر انزلی انجام خواهد شد و ده‌ها طرح مهم دیگر در این کشور و بخش‌های دیگر به بهره برداری خواهد رسید.

در این ایام جشن ملی همچنان از مردم عزیز و بزرگوار ایران طلب می‌کنم که اگر در این 7.5 سال در بخش‌هایی در اداره کشور نتوانستیم آنچنان که شایسته ملت بزرگ ایران بوده،کار کنیم، طلب عفو می‌کنم و به مردم می‌گویم که اگر توطئه خارجی نبود و اگر توطئه صهیونیست‌ها و تندروهای آمریکا و ارتجاع منطقه نبود و اگر جنگ تحمیلی نبود، امروز شرایط خیلی بهتری را در ایران شاهد بودیم به همه آرزوهایمان دست یافته بودیم.

مردم بزرگ ایران، راهی جز روزآمدی و کارآمدی ودینداری وجود ندارد. باید انقلابی‌مان را روزآمد و تلاش‌ و حکمرانی‌مان را کارآمد کنیم و بدانیم با روزآمدی و کارآمدی می‌توانیم در برابر همه توطئه‌ها بایستیم و به پیروزی دست یابیم.

تردیدی ندارم که سال‌های پیش رو، سال‌های بهتری برای مردم ایران خواهد بود. ریل‌گذاری‌های  خوبی در این دولت انجام گرفته است، مخصوصاً در بخش نفت و گاز و پتروشیمی که تا پایان این دولت پتروشیمی را از 11 میلیارد دلار به 25 میلیارد دلار ارزش محصولات پتروشیمی خواهیم رساند و از 56 میلیون تن به صد میلیون تن و راه برای دولت بعد و ریل‌گذاری برای دولت بعد محسوب می شود . در زمینه تحولات نفت و گاز کارهای عمده ای انجام گرفته است و همین‌قدر مردم بدانند که نفت همان مقداری است که انقلاب آغاز شده بود یعنی همان مقدار که مصرف کردیم، کشف کردیم و گاز نسبت به اول انقلاب هر چه مصرف کردیم به 7 برابر رسیده است و امروز بزرگترین تولیدکننده و بزرگترین کشوری هستیم که دارای مخزن گاز هستیم.

انقلاب ما را در مسیر صحیح پیروزی و موفقیت قرار داده است و می‌تواند ما را به اوج جایگاهی برساند که مراد و مطلوب مردم بوده است.

کلام آخرم. امام(ره) در سایه سرمایه اجتماعی و سرمایه معنوی انقلاب را پیروز کرد. رژیم گذشته تکیه‌اش بر سرمایه امنیتی و نظامی و قدرت‌های خارجی بود. امام(ره) نه به قدرت‌های خارجی اعتنا داشت نه به زرادخانه‌ها، او تکیه‌اش بر مردم بود. آن هم سرمایه اجتماعی، یعنی اعتماد مردم با مردم، یعنی اعتماد مردم با دولت، دولت با مردم، همه در کنار هم و این سرمایه بزرگی است که می‌تواند ما را پیروز کند تمام طراحی‌ دشمنان این است که ما را از این سرمایه محروم کنند، مردم را از دولت با دروغ و تهمت و بدزبانی و سخنان نادرست و ناروا جدا کنند . امام در سایه سرمایه معنوی یعنی سرمایه فرهنگی، ایمان و اخلاق، ما را به پیروزی رساند.

امروز از لحاظ اقتصادی و علمی و نظامی، قدرتمند و توانمند هستیم و مردم می‌دانند بزرگترین قدرت پدافندی کشور در این دولت ایجاد شد. از اس300 که وارد کشور شد، تا سامانه سوم خرداد، 15 خرداد، و باور 373.

 امروز بزرگترین قدرت پدافند هوایی و بزرگترین قدرت موشکی هستیم. بزرگترین قدرت در زمینه رادار، دریایی هستیم. کروز دریایی از 300 کیلومتر به هزار کیلومتر و کروز هواپایه را به 1500 کیلومتر ارتقا یافته است. اما همه این قدرت‌ها در کنار قدرت اصلی یعنی سرمایه اجتماعی، سرمایه فرهنگی و معنوی قرار دارد و بدانیم با این 2 سرمایه بزرگ امام(ره) ما را پیروز کرد و تا زمانی که این 2 سرمایه را داریم، ملت ما شکست نخواهد خورد و به پیروزی نهایی دست خواهد یافت.

همچنان که دیروز اشاره کردم، آن روزی که شاهد باشیم.1+5 به تعهدات خود عمل کرده‌اند ، آماده ایم تعهدات‌مان در برجام  را به خوبی اجرا کنیم .

راه دیگری برای دنیا و منطقه وجود ندارد، حتماً مسیر، مسیر سیاسی است، حتماً مسیر، راه توافق دنیا با ایران است و ان‌شاء الله در این مسیر موفق خواهیم بود.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

انتهای پیام/*
۱
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما