plusresetminus
تاریخ انتشاردوشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۶:۳۷
کد مطلب : ۱۴۶۷۷

برای نخستین بار یک زن رئیس سازمان تجارت جهانی می شود

ایوالا پیش از این مدیر اجرایی بانک جهانی بود
خانم «نجوزی اوکونجو ایوالا» وزیر دو وزارتخانه خارجه و دارایی پیشین نیجریه، در حالی به زودی بر مسند ریاست سازمان تجارت جهانی تکیه خواهد زد که رییس جمهوری آمریکا در جهت ترمیم چهره این کشور از «حمایت کامل» خود برای ریاست ایوالا بر سازمان مهم اقتصادی بین المللی خبر داده است.
برای نخستین بار یک زن رئیس سازمان تجارت جهانی می شود
به گزارش ایصال نیوز، بنابر گزارش دویچه وله، حرکت تازه جو بایدن در حمایت از خانم ایوالا، به معنای فاصله گرفتن از دیدگاه دونالد ترامپ رییس جمهوری پیشین است، که ترجیح می‌داد یو میونگ هی وزیر بازرگانی کره جنوبی، ریاست سازمان تجارت جهانی را عهده‌دار شود.

اگر ریاست اوکونجو ایوالا تأیید شود او نخستین زن و نخستین فرد آفریقایی بر راس سازمان تجارت جهانی خواهد بود.

به دنبال اعلام نظر کاخ سفید، یو میونگ هی از نامزدی خود برای عهده‌دار شدن مقام یادشده کناره گرفت.

مقام‌های بازرگانی آمریکا، نجوزی اوکونجو ایوالا را اقتصاددانی شایسته و آشنا با مناسبات بین‌المللی دانسته و از نامزدی او در رأس سازمان تجارت جهانی حمایت کرده‌اند.

دبیرکل سازمان تجارت جهانی معمولا از سوی ۱۶۴ عضو این سازمان انتخاب می‌شود، اما ترامپ، برخلاف عرف رایج، در ماه اکتبر مخالفت خود را با نامزد برگزیده اعضای این سازمان آشکار کرد.

ترامپ تهدید کرده بود که به خاطر کشمکش با چین و اختلاف نظر با سیاست‌های سازمان تجارت جهانی، آمریکا را از این نهاد بین‌المللی بیرون می برد.

نجوزی اوکونجو ایوالا، خانم اقتصاددان ۶۶ ساله نیجریه‌ای، در دانشگاه‌های آمریکایی تحصیل کرده و پیش از این مدیر اجرایی بانک جهانی بوده است. او در نیجریه، اولین زن وزیر خارجه کشور بود و دو بار سرپرستی وزارت دارایی را به عهده داشت.

انتهای پیام/*
۱
مرجع : العالم
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

کرونا را «باز نمایی» نکنیم