plusresetminus
تاریخ انتشاردوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۴
کد مطلب : ۶۱۸۴
جنگ سوریه؛ جولانگاه تاراج منابع و تقسیم منافع

یک نویسنده روس، بشار اسد را به مصالحه با اکراد فراخواند

تأکید نویسنده روس بر ضرورت اتکای اسد بر روسیه
مقامات سوریه اخیرا از رهبران کرد و شیوخ قبایل عرب در شمال سوریه خواسته اند که کنترل میادین نفت و گاز آن مناطق را سریعا به دولت سوریه بازگردانند چرا؟/ سوریه اکنون نیازمند مصالحه حقیقی، حکومت فراگیر ملی، ایجاد امنیت سرمایه گذاری برای بازسازی است و ادامه شرایط نه جنگ نه صلح، کمکی به ادامه بقای بشار اسد در سطح داخلی و بین المللی نخواهد کرد.
یک نویسنده روس، بشار اسد را به مصالحه با اکراد فراخواند
به گزارش ایصال نیوز، «ایتانی اسلاو ایوانوف» مستشرق دانشکده علوم روسیه در روزنامه «نیزوفسی مایای روسیه» در خصوص اهمیت مصالحه برای کنترل میادین نفت و گاز شمال سوریه می نوسید: زمانی که کردهای مورد حمایت نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا میادین نفت و گاز سوریه در شرق فرات را از دست داعش آزاد کردند و همزمان نظامیان و نیروی هوایی روسیه نقش مهمی در به شکست کشاندن تشکیلات داعش در این منطقه ایفا کردند، ارتش سوریه اما ترجیح داد در دمشق و لاذقیه بماند و فقط ناظر باشد.

این نویسنده روسی سپس با نادیده گرفتن رشادتهای نیروهای ارتش سوریه و کمکهای ایران می نویسد: حکومت سوریه در این بحبوحه، گرفتار جنگ داخلی بود و در حقیقت ارتش آن ناتوان و پراکنده به حیات دفاعی خود ادامه می داد، اما حال پس شکست داعش، انتظار دارد بهره برداری از منابع طبیعی نفت و گاز مناطق آزاد شده تماما در اختیار دولت بشار اسد باشد. 

به گزارش الجزیره نویسنده در ادامه می نویسد: نیروهای آمریکایی در شرق سوریه که «بشار اسد» خواستار بیرون رفتن آنان می باشد، دقیقا برای آن است که با حضور نظامی آمریکا برای حفاظت از تاسیسات نفتی هزینه و درآمد لازم برای جنگجویان کُرد هم پیمان آمریکا(قسد) تامین شود.

نویسنده معتقد است، نیروهای کرد سوریه و اعراب سنی قبایل شرق سوریه تا زمانی که قانون اساسی سوریه اصلاح نشود و حکومت ائتلافی مورد قبول آنان در سوریه شکل نگیرد، دلیلی نمی بینند که خود و تاسیسات نفت و گاز  مناطق خود را تحت سیطره مجدد حاکمیت بشار اسد قرار دهند.

حکومت سوریه چگونه انتظار دارد در حالی که هنوز با تجاهل آشکار خود حقوق اکراد سوریه را به رسمیت نمی شناسد و برای معضلات و اختلافات داخلی خود به جای مصالحه با اکراد، به نیروهای ایرانی، افغانی و حزب الله برای سرکوب اکراد تکیه می کند، اکراد به دامن حکومت سوریه برگردند.

این نویسنده روس با یادآوری هزینه های سنگین روسیه با حضور نظامیانش برای حفظ حکومت سوریه، تاکید می کند، حکومت سوریه نمی تواند در دمشق و لاذقیه -محل تولد بشار اسد- همچنان بی توجه به امور پیرامونی بنشیند و نظاره گر باشد. این آرامش دوام نخواهد داشت و ممکن است دوباره این آرامش با شورش های جدید بهم بریزد.

این نویسنده روس در پایان می نویسد: حکومت سوریه باید بداند شرایط نه جنگ و نه صلح فعلی شکننده است و بازسازی سوریه بیش از 400 میلیارد دولار هزینه دارد و سرمایه گذاری اقتصادی چندانی هم در این مدت در سوریه شکل نگرفته است. از سوی دیگر نه روسیه و ایران توان تامین هزینه هنگفت بازسازی سوریه را دارند و نه آمریکا و غرب و کشورهای عربی حکومت بشار اسد را به رسمیت می شناسند.

در چنین حالتی وقتی برخی مقامات حکومت بشار اسد یا بستگان و نزدیکان او به خرید برج ها و ساختمان های گرانقیمت در مسکو مشغول هستند و شرایط نه جنگ و نه صلح را بر مصالحه و تشکیل حکومت ائتلافی با مشارکت نخبگان و جریانات فعال در سوریه ترجیح می دهند، بشار اسد باید بداند که ادامه این روند ممکن نیست.

سوریه اکنون نیازمند مصالحه حقیقی، حکومت فراگیر ملی، ایجاد امنیت سرمایه گذاری برای بازسازی است و شرایط فعلی قابل دوام نیست و برخلاف پندار بشار اسد و وابستگان و حامیانش، ادامه شرایط نه جنگ نه صلح، کمکی به ادامه بقای او در سطح داخلی و بین المللی نخواهد کرد. 

انتهای پیام/*
۲
مترجم : احمد امینی
مرجع : الجزیره
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

کرونا را «باز نمایی» نکنیم