plusresetminus
تاریخ انتشارسه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۱
کد مطلب : ۴۹۶۴

واقعیات کشور و ادراک مسئولان

صادق زیباکلام*
مسئولان بايد متوجه اين مسائل باشند و اجازه ندهند که مشکلات کشور به سمت بحران برود. مشکل اساسي اين است، تا زماني که مسئولان قبول نکنند که مشکلاتي از اين دست مي‌تواند تاثير زيادي داشته باشد، به شکل طبيعي به فکر راه حل نمي‌افتند.
واقعیات کشور و ادراک مسئولان
مصطفي تاجزاده فعال سياسي اصلاح‌طلب راهکار خروج از وضعيت فعلي را انتخابات رقابتي وآزاد خوانده است. معتقدم به واسطه اجراي برخي سياست‌ها اگر نگوييم در وضعيت بحراني، حداقل در وضعيت دشوار قرار داريم و مسائل اجتماعي در کشور اين جنبه را دارند که به مشکل بزرگتر تبديل شوند.

براي مثال معضل پديد آمده در روستاي چنارمحمودي لردگان که مساله‌اي اجتماعي بود، رنگ‌ و بوي سياسي به خود گرفت. مثال ديگري که در اين رابطه مي‌توان مطرح کرد، رفتن و يا نرفتن بانوان به ورزشگاه است که با واکنش‌هاي صورت گرفته، به يک مساله سياسي بدل شد.

اگر کمي عقب‌تر برويم مساله ناآرامي‌هاي دي ماه 96 هم چنين وضعيتي داشت و مجموعه اين مسائل نشان مي‌دهد جامعه ما در وضعيت نرمال قرار ندارد. بيش از يک سال است که جليقه‌زردها در فرانسه نسبت به مسائل و مشکلات اقتصادي دولت امانوئل مکرون اعتراض مي‌کنند و برخي مواقع اعتراضات به خشونت هم کشيده شده و ميان آنها و پليس درگيري هم به‌وجود آمده است.

اما سيستم از ظرفيت کافي براي کنترل چنين مشکلاتي برخوردار است و مساله تبديل به بحران نشده است. در سوي ديگر اعتراضات وال‌استريت هم تبديل به بحران سياسي نشد. در واقع جامعه ما هم بايد چنان ظرفيتي از خود نشان دهد که مسائلي از اين دست که مشکلات اجتماعي محسوب مي‌شوند، به بحران سياسي تبديل نشوند. از اين زاويه من هم با مصطفي تاجزاده هم‌نظرم چون حتي اگر شرايط فعلي را بحران ندانيم، بايد گفت که در شرايط معمولي هم قرار نداريم.

گفته مي‌شود که در فاصله سال 96 و 97 حدود 40 ميليارد دلار از ذخاير ارزي کشور که دست بخشي از مردم بوده از کشور خارج شده است. اين سرمايه در امارات، ترکيه و گرجستان صرف خريد ملک شده است. اگر اين خبر درست باشد نشانگر آن است که بخشي از شهروندان احساس مثبتي ندارند. در کنار اينها بايد به خاطر داشت که مفاسد بزرگ اقتصادي موجب نااميدي و سرخوردگي مي‌شود که متعاقب آن جوانان و فارغ‌التحصيلان دانشگاه که سرمايه‌هاي اين مملکت هستند به فکر مهاجرت به اروپا و کانادا مي‌افتند و گفته مي‌شود که در ماه‌هاي اخير بر تعداد اين دسته از متقاضيان افزوده شده است.

اينها علائم خوبي نيستند و مسئولان بايد متوجه اين مسائل باشند و اجازه ندهند که مشکلات کشور به سمت بحران برود. مشکل اساسي اين است، تا زماني که مسئولان قبول نکنند که مشکلاتي از اين دست مي‌تواند تاثير زيادي داشته باشد، به شکل طبيعي به فکر راه حل نمي‌افتند. يک راه حل همان است که مصطفي تاجزاده در زمينه انتخابات مطرح کرده است. همچنين بايد راه حل‌هاي ديگر را نيز مد نظر قرار داد.

اما قبل از آنکه به سمت راه حل برويم، بايد ابتدا وجود مشکل را بپذيريم. دکتر حسن روحاني به عنوان رئيس‌جمهور زماني که از سفر نيويورک بازگشتند، در پاويون فرودگاه اظهار کردند که ديپلمات‌ها و سران کشورهاي مختلف براي ديدار با مقامات عالي رتبه کشورمان، پشت محل اقامت هيات ايراني صف کشيده بودند.

به موازات اينکه که مسئولان کشور چنين تصوير و تصوري دارند، مي‌شنويم چيني‌ها از فاز 11 پارس جنوبي خارج شده‌اند. فاز 11 پارس جنوبي يکي از مهم‌ترين برنامه‌هاي استخراج گاز ايران در خليج فارس است. ما به درستي نمي‌دانيم اما انگار برخي مسئولان کشور در فضاي ديگري هستند که متاسفانه در ظاهراز واقعيات جامعه فاصله دارد.

*استاد دانشگاه

انتهای پیام/*
۴
مرجع : آرمان ملی
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

۱۰ راهکار برای سلامت روانی در استفاده از اخبار و رسانه‌ها