plusresetminus
تاریخ انتشارپنجشنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۶
کد مطلب : ۴۲۳۱

مقاومت‌های غیر منطقی، عامل رواج کودک همسری

زهرا علی اکبری
تاکنون اقداماتی که در راستای حذف کودک همسری و دیگر حقوق کودکان از سوی معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، فعالان مدنی، قضات و وکلا، نهادهای مردمی و دولتی فعال در حقوق بشر به ویژه کودک... به انجام رسیده است، آنقدر ضریب نفوذ مطمئنی نداشته است که بتواند به شکل قانونی جلوی بسیاری از بداخلاقی‌ها را بگیرد.
مقاومت‌های غیر منطقی، عامل رواج کودک همسری
چند روزی است در فضاي مجازي (كه البته به لطف وجود چنين فضايي ناراستي‌هاي اخلاقي زيادي آشكار و برملا می‌شود) فيلمي چند دقيقه‌اي از يك مراسم بي منطق، جنايت محور و ابهام آور به اشتراك گذاشته شد. از اين فيلم دردناك آنچه فهميده می‌شود «عقد موقت» دختركي معصوم است كه در كنار مردي است كه معلوم نيست با كدام عقل نداشته‌اش راضي به چنين كاري شده است.
زماني كه صداي نگران زنان و دختران جامعه به گوش می‌رسد كه در تبعيض رفتاري و جنسيتي گذران روزگار می‌كنند، به مسئولان و سياسيون بر نخورد و نگویند که تبعیض و تجاوز به حقوق زنان وجود ندارد. اين كليپ چند دقيقه‌اي نمونه حاضري از آن ده‌ها نگراني‌هايي است كه زنان اين مرز و بوم بر دوش زندگي خود تحمل می‌كنند. كودك همسري فجيع‌ترين نوع ازدواج است كه متاسفانه در تقبیح این اقدام، گاه از هیچ مسئولی آبي گرم نمی‌شود.
به اسم است كه به كنوانسيون حقوق كودك پيوسته‌ايم و در راستاي آن گام بر می‌داريم وگرنه مگر می‌شود به آن ماده‌ها و تبصره‌ها پايبند باشيم و از طرف ديگر چنين آزارهايي را دختران كودك در كشور متحمل شوند؟
چندش‌آور است شنيدن كلمات آن موكل ديني كه با وقاحت تمام اجازه عقد مدت دار و موقت را از دخترك نازنين می‌خواهد. از آن دلخراش‌تر ديدن مردي است كه برايش فرقي نمی‌كند دختري كه براي مدتي موقت طبيعت حيواني وي را پاسخ می‌دهد، چند سال دارد و از خوب و بد زندگی و ماجراي اين عقد چه می‌داند و باز از اينها غصه‌دارتر سكوت آناني است كه دستي بر حكم راندن و حكم زدن دارند اما آنطور كه بايد و شايسته است در اين مسير گام بر نمی‌دارند. بپذيريد كه اسلامي كه به عقد موقت و مدت‌دار دختري كم سن و سال رضايت می‌دهد اسلام محمدي نيست و نخواهد بود و اگر هم در تاريخ گذشته، چنين عقودی برپا می‌شده و مجوزی داشته است بی‌گمان اقتضای آن زمان و مکان بوده است. امروز حدود هزار و چهارصد و چهل سال  از آن دوران می‌گذرد و  اینجا عربستان نیست  با آن طبیعت و ویژگی‌های مردانه و زنانه . این ازدواج موقت و مدت دار با دختران کودک و نوجوان  بسیار بیشتر از آن چه که به ذهن می‌رسد آسیب‌رسان است و جامعه را در معرض سقوط اخلاقی قرار می‌دهد. دختری که در آغوش گرفتن عروسکی با موهای طلایی بلند، دویدن هم صدا با باد، لی لی بازی کردن و پرسشگری در نظام طبیعت آرزویش است، از عقد موقت با مردی که قدی و سنی و جسمی از وی سالیان سال بزرگتر است، هیچ نمی‌داند . گناه فقط دزدی، اختلاس، قتل، غارت، تهمت، غیبت و... نیست - هرچند که امروز این عناوین از شکل گناه در آمده اند و روزمرگی پیدا کردند- گناه همین است که کودکی آگاه از حقوق‌اش نباشد و چون آگاه نیست، محرومش کنند و بر او بتازند.
چه باورهای غلط و سخیفی  را به خورد مردم می‌دهند؛ بی هراس از آنکه این تجاوز و تعدی‌ها دامن گیر انسانیت است و انحطاط اخلاقی، فساد رفتاری و ظلم را ترویج می‌کند. تاکنون اقداماتی که در راستای حذف کودک همسری و دیگر حقوق کودکان از سوی معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، فعالان مدنی، قضات و وکلا، نهادهای مردمی و دولتی فعال در حقوق بشر به ویژه کودک... به انجام رسیده است، آنقدر ضریب نفوذ مطمئنی نداشته است که بتواند به شکل قانونی جلوی بسیاری از بداخلاقی‌ها را بگیرد.
منظور از بداخلاقی، پوشش شرعی دادن به کودک همسری است که هیچ پایه و اساس مستندی هم ندارد و متاسفانه آدابی است که از دیرباز در برخی از قومیت‌ها وجود داشته و ادامه دارد. درخصوص باورهای قومی باید یادآوری کرد که اگر تبیین و آگاهی بخشی صورت می‌گرفت، آن دسته از هموطنانی که به دلیل پایبندی به سنن کودک همسری را می‌پذیرند، از ابعاد ضدبشری آن مطلع می‌شدند و همراه‌تر از گذشته در مسیر حذف آن حضور داشتند. محتوای اندوهناک این کلیپ با آن فضای عدم آگاهی که در رفتار افراد حاضر در آن موج می‌زند، گواه روشنی است که اگر متولیان امر در کشور قانونی موجه را وضع کنند و از سوی دیگر نهادهای فرهنگی بستر سازی آن را انجام دهند این وقایع دهشتناک و رنج آور رخ نمی‌دهد.
کودکان دختر این کشور را حمایت کنید که نبض توسعه جامعه و تداوم آن در دستان آنان است.
انتهای پیام/*
۲
مرجع : مردم‌سالاری
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

۱۰ راهکار برای سلامت روانی در استفاده از اخبار و رسانه‌ها