plusresetminus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۶
کد مطلب : ۹۵۳۶
در پیامی به مناسبت روز بزرگداشت حکیم فردوسی

وزیر میراث فرهنگی: بزرگداشت فردوسی، تکریم ارزش‌های ایرانی است

تبریک روز پاسداشت زبان فارسی به فارسی زبانان
علی اصغر مونسان در پیامی به مناسب ۲۵ اردیبهشت روز پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت فردوسی نوشت: بزرگداشت حکیم فردوسی و پاسداشت شاهنامه، تکریم ارزش‌های ملی و باورهای دینی و مذهبی ما ایرانی هاست.
وزیر میراث فرهنگی: بزرگداشت فردوسی، تکریم ارزش‌های ایرانی است
به گزارش ایصال نیوز، اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی روز چهارشنبه در استانه روز بزرگداشت فردوسی، از انتشار پیام ویژه وزیر میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی کشور خبر داد، علی اصغر مونسان در این پیام آورده است: حکیم ابوالقاسم فردوسی با آفریدن اثر ماندگار شاهنامه، زبان فارسی، فرهنگ، تاریخ و اصالت اقوام ایرانی را جاودانگی بخشید.

در این پیام آمده است: بی‌تردید یکی از مهمترین ویژگی‌های فردوسی، زبانِ حماسی، دلنشین، غرور آفرین و نغز اوست، از این رو شاهنامه از آغاز تا امروز و حتی آینده های دور به یکی از نمادهای تاریخ و فرهنگ فارسی زبانان بدل و شاهنامه خوانی بخشی از فرهنگ ایرانیان شده است.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ادامه داده است: ما ایرانیان از دو منظر وامدار حکیم ابوالقاسم فردوسی هستیم یکی توجه به میهن و دوم توجه به زبان و ادبیات فارسی که بزرگ‌ترین پیام شاهنامه برای ایرانیان است.

مونسان افزود: شاهنامه روایت راستین نبرد حق و باطل است. نبرد نماینده روشنایی با تاریکی، نبرد کاوه و ضحاک، نبرد زلالی با تیرگی و نهایتا این نیروها و نمایندگان روشنایی و زلالی اند که با پیشانی بلند و سرافراز از این جنگ همیشگی بیرون می آیند و این بیانگر جهان بینی و اندیشمندی فرزانه توس است.

وی در ادامه این پیام نوشت: شاهنامه از سویی منشاء الهی دارد و از دیگر سو با فطرت انسان سازگار است.در جای جای شاهنامه فردوسی، مکارم اخلاق، که پیامبر اعظم(ص)به خاطر آن مبعوث گردیده، سفارش می شود، از جمله وفای به عهد را ستوده و پیمان شکنی را امری نکوهیده می خواند.

مونسان در بخش پایانی این پیام آورده است: بدون شک ماندگاری دیرپای زبان فارسی مدیون شاعر بلند آوازه ایرانی است. فردوسی چنان زبان و ادب پارسی را معماری کرد که بنای ساخته و پرداخته او سال‌ها مصون از گزند، قامت افراشت و فرهنگ و ادب پارسی را به فراسوی مرزها و در سراسر جهان تسری داد.

او در پایان ۲۵ اردیبهشت، روز پاسداشت زبان پارسی و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی را به همه هموطنان و دوستداران فرهنگ، زبان و ادب پارسی تبریک گفت و بهرمندی هر چه افزونتر از گنجینه بزرگ شاهنامه و میراث ارزشمند فردوسی را برای ایرانیان فرهنگ دوست آرزو کرد.

انتهای پیام/*
۱
مرجع : ایرنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

کرونا را «باز نمایی» نکنیم