plusresetminus
تاریخ انتشاريکشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۰
کد مطلب : ۶۸۸۳

سردار شریف: حاج اسماعیل قاآنی از باتجربه ترين و شجاع ترين فرماندهان سپاه است

مسئول روابط عمومی سپاه، در مورد سردار قاآنی فرمانده جدید نیروی قدس سپاه می گوید: ايشان هم در تمام اين 27، 28 سالي که در نیروی قدس سپاه حضور داشته اند، هيچ گفت وگوي رسانه اي نداشته اند و به هر حال اين فرهنگ خاص سپاه است که فرماندهانش کمتر ديده شوند. اما خواص سپاه ايشان را به عنوان يکي از باتجربه ترين و شجاع ترين فرماندهانی مي دانند که بسيار لايق و ولایتمدار هستند و به فضل الهي با اين انتصاب مبارک و با پشتوانه همه بخش هاي سپاه، با عزمي مضاعف و مصمم راه سردار شهيد حاج قاسم سليماني ادامه مي يابد و هيچ خللي در مأموريت هاي سپاه قدس ايجاد نمي شود.
سردار شریف: حاج اسماعیل قاآنی از باتجربه ترين و شجاع ترين فرماندهان سپاه است
در پی شهادت سردار پرافتخار سپاه اسلام و جبهه مقاومت حاج قاسم سلیمانی، حضرت آیت الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا تنها چند ساعت پس از شهادت این فرمانده دلاور، با صدور حکمی سردار سرتیپ پاسدار اسماعیل قاآنی را به فرماندهی نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب کردند.

فرماندهی معظم کل قوا سردار قاآنی را در شمار برجسته ترین فرماندهان دوران پر افتخار دفاع مقدس که سالیان متمادی در نیروی قدس سپاه در کنار سردار سلیمانی به نقش آفرینی پرداخته ، توصیف کرده‌اند.

اما فرمانده جدید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برغم سابقه طولانی فرماندهی در دوران دفاع مقدس و نقش آفرینی های ارزنده و تعیین‌کننده در کنار سردار سلیمانی در جبهه مقاومت و نبرد با  استکبار جهانی و دشمنان امت اسلام، در افکار عمومی کمتر شناخته شده است؛ به همین منظور سردار سرتیپ دوم پاسدار رمضان شریف سخنگو و مسئول روابط عمومی کل سپاه برای نخستین‌بار در گفتگو با روزنامه شرق، به تشریح بخشی از سوابق فرمانده جدید نیروی قدس سپاه پرداخت که متن کامل این گفتگو به شرح زیر است:


خبرنگار: چهره سردار قاآني براي عموم مردم قدري ناشناخته است؛ از سابقه ايشان بفرماييد

سردار شریف: سردار اسماعيل قاآني مانند ديگر فرماندهان شاخص سپاه پاسداران از سال 58 که وارد سپاه شدند، در بخش هاي مختلف مسئوليت داشتند. يکي از ويژگي هاي فرماندهان برجسته سپاه در دوران دفاع مقدس، اين بود که از شهر، ديار و استان خودشان نيروهايي را از مجموعه بسيج و نيروهاي مردمي جذب و تلاش مي کردند آن نيروها را سازماندهی کنند تا در دفاع مقدس شرکت کنند. همه اين نيروها باعث شدند دشمن عقب بنشيند و سرزمين مان از لوث منحوس صدام و بعثي ها پاک شود. حاج قاسم از کرمان اين نيروها را سازماندهي مي کرد که همان ها باعث شکل گيري لشکر 41 ثارالله استان کرمان شدند. این لشکر توانست افتخارات بسياري را در دوران دفاع مقدس از خود به يادگار بگذارد. حاج اسماعيل قاآني نیز همين وضعيت را داشت و توانست در استان خراسان، تيپ 21 امام رضا(ع) را شکل دهد. سردار قاآني به شدت در ميان بچه هاي رزمنده خراسان محبوب بودند و همه او را با عنوان "حاج اسماعيل"خطاب مي کردند. ايشان سال ها در دوران دفاع مقدس از فرماندهان مهم و مؤثر بودند و همان طور که حضرت آقا نیز در حکم انتصاب آقاي قاآني آورده اند، ايشان از برجسته ترين فرماندهان دفاع مقدس بوده است.


خبرنگار: از دوران جانشيني فرماندهي سپاه قدس ايشان برايمان بگوييد.

سردار شریف: حاج اسماعيل بعد از آنکه در دوران دفاع مقدس همرزم حاج قاسم سليماني بودند، مدتی طولاني در نیروی قدس جانشين سردار سليماني بودند و تا آخرين لحظه حيات مادي حاج قاسم، در اين مسئوليت خدمت مي کردند تا اکنون که بعد از شهادت آن بزرگوار، به انتصاب بحق و شايسته حضرت آقا در مسئوليت فرماندهي سپاه قدس قرار گرفتند.


خبرنگار:  چرا در تمام اين سال ها کمتر نام سردار قاآني به گوش مردم خورده است؟

سردار شریف: جالب است برايتان بگويم که در مجموع نام و چهره نيروهاي سپاه کمتر رسانه اي مي شود. حتي سردار سليماني هم تا پيش از آنکه با داعش مقابله کند، کمتر در رسانه ها ديده مي شدند؛ مگر در يادواره شهدا که سخنراني داشتند. من که مسئول روابط عمومي سپاه پاسداران هستم، به مخاطبان مي گويم که نه تنها مجموعه در تمام دوران هيچ تلاشي براي شناساندن سردار سليماني نمي کرد، بلکه خود آن شهيد والامقام نیز از ما مي خواست تصوير يا مصاحبه اي از ایشان منتشر نشود. ايشان حتي يک گفت وگوي زنده تلويزيوني نیز نداشت؛ جز آن گفت وگويي که با دفتر حضرت آقا درباره جنگ 33روزه انجام داد که به تازگی بخش شد. اما از وقتي حاج قاسم با داعش وارد جنگ شدند، خود مردم در فضاي مجازي مدام از او ياد مي کردند. سردار قاآني هم همين طور است و در تمام اين سال ها تلاش شده که رسانه اي نشوند. ايشان هم در تمام اين 27، 28 سالي که در نیروی قدس سپاه حضور داشته اند، هيچ گفت وگوي رسانه اي نداشته اند و به هر حال اين فرهنگ خاص سپاه است که فرماندهانش کمتر ديده شوند. اما خواص سپاه ايشان را به عنوان يکي از باتجربه ترين و شجاع ترين فرماندهانی مي دانند که بسيار لايق و ولایتمدار هستند و به فضل الهي با اين انتصاب مبارک و با پشتوانه همه بخش هاي سپاه، با عزمي مضاعف و مصمم راه سردار شهيد حاج قاسم سليماني ادامه مي يابد و هيچ خللي در مأموريت هاي سپاه قدس ايجاد نمي شود.


خبرنگار: در تمام اين  سال ها مهم ترين محوري که سپاه قدس دنبال مي کرده، چه بوده است؟

سردار شریف: کارکرد نیروی قدس سپاه  تأمين امنیت کشور و توانمند سازی جبهه مقاومت برای نابودی رژیم منحوس و جعلی صهیونیستی است. نیروی قدس همواره مي کوشد که مسلمان ها را براي رفع ظلم توانمند کند، تا ان شاءالله قدس اشغالي از دست صهيونيست ها پس گرفته شود. بسياري از دشمنان اسلام تلاش کرده اند که با اختلاف افکني در ميان جهان اسلام، مسلمانان را از دشمن مشترک غافل کنند تا بتوانند به اشغالگري و ظلم خود ادامه دهند اما هيچ گاه نتوانسته اند به اين هدف خود برسند و با عنايت الهي دير نباشد نابودي رژيم صهيونيستي و تحقق خواست مردم فلسطين.


خبرنگار:  قدري از سردار سليماني سخن بگوييم. بسياري باور دارند که سردار سليماني منحصر به وجهه نظامي اش نمي شود و او توانست در منطقه محور وحدت باشد. آيا اين گزاره درست است؟

سردار شریف: کاملا همين طور است. به هيچ وجه نبايد سردار سليماني را محدود به قدرت و نبوغ نظامي اش دانست زيرا حتي بيش از وجهه نظامي، ايشان باعث يک وحدت و همگرايي حيرت انگيز در منطقه بود. دليل ترور ايشان هم همين است زيرا سردار سليماني با همگرايي که به وجود آورده بود، تقريبا تمام توطئه هاي آمريکايي را با شکست مواجه کرد.
آمريکا از حضور در خاورميانه دو هدف را دنبال مي کند؛ نخست دست يابي به نفت و منابع کشورهاي خاورميانه و دوم تأمین امنيت رژيم صهيونيستي که گاهي هر يک بر ديگري اولويت مي يابد يا توأمان جلو مي رود. حاج قاسم در تمام اين سال ها معادلات آمريکايي ها را بر هم زده بودند و با کمک توده مردم لبنان، فلسطين، سوريه و عراق امنيت کشورها را تأمين کرده بودند. اکنون هم که به شهادت رسيده اند، چهره آمريکا در تمام دنيا بيش از پيش منفور شده است. حيفم مي آيد اين موضوع را نگويم که سردار سليماني به شدت اهل گفت وگو براي هم افزايي بود؛ ايشان همواره سعي مي کرد که باعث رفع کدورت ها چه در لبنان، چه در عراق و چه در فلسطين شود. اخيرا جناب آقاي دکتر ظريف گفتند که سردار سليماني يک ديپلمات ورزيده بود. باور کنيد که تمام رزم ايشان يک طرف و ايجاد همگرايي در کشورهاي مختلف هم يک طرف؛ نبايد اين وجه مهم سردار سليماني را ناديده گرفت.


خبرنگار: علت اين ميزان از محبوبيت در بين مردم خودمان چيست؟

سردار شریف: ايشان شخصيت بسيار مردمي و مهرباني داشت و همه به ياد داريم که چه رأفت و خلوصي در دوران دفاع مقدس داشت. او همواره چه در دوران دفاع مقدس و چه بعد از آن با خلوص و صميميت با مردم حرف مي زد و هر کسی مي خواهد واقعا مردمي باشد، مي تواند آن شهيد والامقام را به عنوان الگو براي خود قرار دهد. اصلا شايد عنايت خداوند بود که سردار سليماني در دوران دفاع مقدس شهيد نشود تا جوانان بعد از جنگ با چهره اي زنده از شهدا مواجه شوند و او را از نزديک بشناسند. مطمئن باشيد در آينده خاطرات بي شماري از خلوص، مهرباني و پرکاري شهيد سليماني نقل مي شود. در کنار همه اينها شجاعت ايشان هم زبانزد خاص و عام است؛ به نحوی که عملا آمريکا و رژيم صهيونيستي را در منطقه زمين گير کرد و همه برنامه هاي آمريکايي را با بن بست کامل روبه رو کرد؛ آمريکايي ها بارها اعلام کردند که مانع اصلي اجراي برنامه هايشان شخص قاسم سليماني و فرماندهان همراه او هستند. ايشان بیش از چهل سال با تلاش خستگي ناپذير در تمام جبهه هاي مقاومت فعاليت کردند و نمونه يک سردار پرافتخار جامعه اسلامي است. شهادت ايشان ضمن اينکه مردم را غمگين کرده است، درعين حال مردم را مصمم مي کند تا راه سردار سليماني ادامه يابد و مطمئن باشيد اکنون که آمريکا و به تعبير سردار سليماني، رئيس جمهور قماربازش در پيشگاه تمام مردم دنيا به شدت منفور شده است، وقت مناسبي است که با هدايت رهبري معظم انقلاب مانند سابق عليه سياست هاي خصمانه آمريکا تلاش کنيم. سردار قاآني هم که در مکتب سردار سليماني درس آموخته اند، اين پرچم را نگه خواهند داشت؛ زيرا علاوه بر آنکه در کار خود بسيار متخصص اند، فردي به شدت معنوي و معتقد به نظام است.


خبرنگار: به عنوان بحث پاياني بفرماييد که آيا اکنون و بعد از دانستن تمام اين موارد مي توان به قطعيت گفت که سردار سليماني يک فرد فراجناحي براي مردم ايران بود؟

سردار شریف: حتما همين طور است؛ حاج قاسم در بين تمام اختلاف هاي نيروهاي سياسي نشان دادند که مي شود صرفا گوش به فرمان رهبري بود و براي منافع ملي و حتي منطقه اي تلاش کرد. شايد رمز محبوبيت ايشان هم همين باشد. شما مي گوييد براي مردم ايران فراجناحي بود و من مي گويم که حتي غيرمسلمان هاي کشورهاي ديگر هم ايشان را دوست داشتند. جالب است بدانيد که در گزارشي که به دست مان رسيده است، متوجه شديم که کردهاي کوباني هم براي حاج قاسم عزاداري مي کنند؛ زيرا مي دانيد که او براي نجات ايزدي ها بسيار تلاش کرد و آنها هيچ گاه فداکاري هاي سردار شهيد حاج قاسم سليماني را از ياد نمي برند.

انتهای پیام/*
۲
مرجع : شرق - سپاه
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

کرونا را «باز نمایی» نکنیم