plusresetminus
تاریخ انتشارشنبه ۱۵ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۹
کد مطلب : ۱۱۸۰۶

کپسول هایابوسای۲ ژاپن اسرار گیتی را به زمین می‌آورد

آژانس فضایی ژاپن اعلام کرد کاوشگر «هایابوسای ۲» که شش سال پیش عازم ماموریتی برای نمونه‌برداری از سطح یک سیارک شده بود، در ماه دسامبر به مدار کره زمین نزدیک شده و کپسول اکتشافی خود را راهی زمین خواهد کرد.
کپسول هایابوسای۲ ژاپن اسرار گیتی را به زمین می‌آورد
به گزارش ایصال نیوز، دانشمندان ژاپنی می‌گویند این کاوشگر کپسولی حاوی خاک و دیگر مواد معدنی سطح سیارک ریوگو را در ۲۲۰ هزار کیلومتری کره زمین رها خواهد کرد. انتظار می‌رود ۱۲ ساعت پس از رها شدن کپسول به سمت جو کره زمین، این محفظه که حاوی چند میلی‌گرم از سطح سیارک ریوگو خواهد بود در صحرایی واقع در جنوب استرالیا فرود آید.

کاوشگر «هایابوسای ۲» که در دسامبر سال ۲۰۱۴ میلادی از مرکز فضایی تانه‌گاشیما ژاپن به فضا پرتاب شد، دو سال پیش به مدار این سیارک رسید.

این کاوشگر در دوران ماموریت یک سال و نیمه خود دو بار روی سیارک ریوگو فرود آمد و از سطح این سیارک صخره‌ای نمونه‌برداری کرد.

سیارک ریوگو که نام خود را از یک شهر افسانه‌ای زیردریا در ژاپن گرفته است، در سال ۱۹۹۹ میلادی و در فاصله ۲۸۰ میلیون کیلومتری کره زمین کشف شد.

دانشمندان ژاپنی و جهان امیدوارند با مطالعه مواد تشکیل دهند سیارک بتوانند شناخت دقیق‌تری از راز تشکیل سیاره‌ها و منشا پیدایش حیات بر کره زمین پیدا کنند.

اخترشناسان ژاپنی گفته‌اند که کاوشگر «هایابوسای ۲» در ادامه ماموریت خود راهی یک سیارک دیگر خواهد شد.

هایابوسا در زبان ژاپنی به معنی پرنده «بَحری» است که نوعی شاهین بزرگ است. علت نام‌گذاری کاوشگر به اسم این پرنده به شیوه شکار آن بازمی‌گردد. این پرنده برای شکار ابتدا به منظور شناسایی بر فراز طعمه خود پرواز کرده و ناگهان با یک حمله سریع به طعمه خود را از روی سطح زمین چنگ زده و بار دیگر به آسمان اوج می‌گیرد.

انتهای پیام/*
۴
مرجع : یورونیوز
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

کرونا را «باز نمایی» نکنیم