plusresetminus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۴
کد مطلب : ۷۳۸۹

رونمایی معامله ننگین قرن نتیجه تفرقه حکام کشورهای اسلامی است

احمد امینی*
در سه شنبه سیاه، یک تروریست بین المللی در کنار یک جنایتکار جنگی، آخرین میخ را بر تابوت صلح خاورمیانه زدند و حکام اسلامی غرق در ماتم تفرقه و اختلاف، فقط نظاره گر این صحنه تأسف بار بودند. رهایی فلسطین از اشغال جز با وحدت عملی و مقاومت حقیقی و یکپارچه تحقق نخواهد یافت.
رونمایی معامله ننگین قرن نتیجه تفرقه حکام کشورهای اسلامی است
ایصال نیوز - شامگاه سه شنبه 8 بهمن ماه به وقت ایران، صفحه تلویزیون در حالی که تصویر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی را نشان می داد، خبری تلخ و نکبت بار را به سراسر جهان مخابره کرد.

ترامپ در حالی که سعی می کرد خود را معمار شادابِ صلح جلوه دهد متکبرانه از ترور سپهبد شهید قاسم سلیمانی دفاع کرد و از آماده بودن شرایط جهان برای اعلام طرح صلح خود با نام «معامله قرن» سخن گفت.

ترامپ از اینکه نمایندگان و سفیران عمان، امارات و بحرین رسماً در این مراسم حضور دارند ابراز مسرت کرد و از اینکه گاو شیرده عربستان تامین مالی این طرح را به عهده گرفته است ابراز خوشحالی کرد!

رئیس‌جمهور آمریکا در حالی که بنیامین نتانیاهو را کنار خود داشت بندهای مهم معامله قرن را اعلام کرد.

در این کنفرانس خبری، ترامپ متکبرانه گفت: «قدس پایتخت یکپارچه‌ای برای اسرائیل باقی خواهد ماند و قابل تقسیم نیست. ما یک کمیته مشترک با اسرائیل تشکیل خواهیم داد که محل مرزها را مشخص می‌کند. من راه‌حل‌های کامل و مفصلی برای برخورداری از محیطی دارای صلح بیشتر برای طرف‌های مختلف پیشنهاد می‌دهم. طرحی که برای صلح ارائه خواهم داد، متفاوت از پیشنهادهای پیشین است و طرح امروز ما ۸۰ صفحه‌ای است. ما از اسرائیل نمی‌خواهیم که از امنیت خود کوتاه بیاید. طرح من فرصتی را برای اسرائیلی‌ها در چارچوب راه‌حل دو کشور ایجاد می‌کند و این طرح متفاوت از طرح‌های دولت‌های پیشین آمریکا است. زمان آن فرا رسیده است که اشتباه کشورهای اسلامی در به رسمیت نشناختن اسرائیل در سال ۱۹۴۸ اصلاح شود. در این سرزمین قدیمی نباید خشونت باشد، بلکه باید در آن صلح محقق شود. می‌خواهم از نتانیاهو و نیز از امارات و بحرین و عمان قدردانی می‌کنم.»

طرح ننگین ترامپ که در حقیقت طرح «نکبت قرن» است در واقع رسمیت دادن به یک اسرائیل بزرگتر از گذشته با پایتختی «قدس» است که فلسطینی ها فقط در آن «حق اقامت» خواهند داشت. هیچ استقلالی برای فلسطین به رسمیت شناخته نشده است و وعده 50 میلیارد سرمایه گذاری برای اقتصاد فلسطین فقط پوششی برای اشغال رسمی بیت المقدس است!

تأسف بارتر اینکه همه هزینه اقتصادی این نکبت بزرگ را کشورهای عربی همچون عربستان سعودی باید پذیرا باشند.

حقیقت این است که در اثر تفرقه امت اسلامی و خیانت برخی حکام کشورهای اسلامی شرایط به گونه ای مهیا شده است که با همراهی و هماهنگی اروپا و سکوت معنا دار روسیه و حمایت عملی حکام عرب، رئیس جمهور آمریکا گستاخانه به خود اجازه داد در یک مانور تبلیغاتی در کنار بنیامین نتانیاهو سرزمین قدس را  رسماً ضمیمه اسرائیل کند.

در سه شنبه سیاه، یک تروریست بین المللی در کنار یک جنایتکار جنگی، آخرین میخ را بر تابوت صلح خاورمیانه زدند و حکام اسلامی غرق در ماتم تفرقه و اختلاف فقط نظاره گر این صحنه تأسف بار بودند.

اکنون ملتهای اسلامی و جوانان فلسطینی آشکارا می دانند زمانی که ترامپ با اقدام تروریستی و گستاخانه خود ترور سپهبد شهید قاسم سلیمانی را رقم زد در این اندیشه بود که یکی از موانع مستحکم معامله قرن را از میان برداشته است. این خباثت آمریکا بهترین گواه در صداقت ایرانیان در دفاع از آرمان فلسطین است. 

مسلماً ملتهای مسلمان و مردم مظلوم فلسطین که سالها بهای سنگین مماشات پیدا و پنهان حکام منطقه را پرداخته اند امروز آشکارتر از همیشه به این باور رسیده اند که رهایی فلسطین از اشغال جز با وحدت عملی و مقاومت حقیقی یکپارچه تحقق نخواهد یافت.

مردم فلسطین اکنون بیش از هر زمان به این حقیقت رسیده اند که دیگر نباید وجه المصالحه حکام مرتجع منطقه با آمریکا و اسرائیل قرار گیرند. اکنون وقت آن است خود با اراده ای بزرگ و سترگ روی پای خود بایستند و برخدا توکل کنند.

صلحی که اعلام کننده آن ترامپ باشد صلح نیست و فلسطین بدون قدس جز سرابی بیش نیست. 

*روزنامه نگار، تحلیل گر مسائل سیاسی و عضو شورای سردبیری ایصال

انتهای پیام/*
۱
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

۱۰ راهکار برای سلامت روانی در استفاده از اخبار و رسانه‌ها