plusresetminus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۳
کد مطلب : ۷۰۸۰
در نشست دانشگاهیان دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر

وزیر بهداشت: داروهای اساسی و تجهیزات پزشکی مورد نیاز در کشور ذخیره شده است

طرح مدل ایران به عنوان مدلی برای اداره سوانحی مانند سیلاب در دنیا
دکتر نمکی تصریح کرد: در حال حاضر تا تیر و مرداد سال آینده، داروهای اساسی و تجهیزات پزشکی مورد نیاز اتاق های عمل در کشور ذخیره شده و شرکت های دارویی، تا 6 ماه اول سال آینده، مواد اولیه دارند.
وزیر بهداشت: داروهای اساسی و تجهیزات پزشکی مورد نیاز در کشور ذخیره شده است
به گزارش ایصال نیوز، دکتر سعید نمکی در نشست اعضای هیات رییسه دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر و بررسی مشکلات مناطق سیل زده استان سیستان و بلوچستان که با حضور جمعی از معاونین و مدیران وزارت بهداشت، رییس و معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، مسئولان استانی و محلی در فرمانداری چابهار برگزار شد، اظهار داشت: باید برای مسائل پس از وقوع سیل نیز آمادگی های لازم را داشته باشیم. خوشبختانه تجربه بسیار گران سنگ ما در مدیریت سیلاب های گسترده بهار امسال در 25 استان به طور گسترده و 6 استان به شکل بسیار وسیع تر، به ما کمک خیلی زیادی کرد.

وی افزود: تدروس دبیر کل سازمان جهانی بهداشت تعجب کرده بود که چگونه امکان دارد با توجه به گستردگی سیلاب ها در کشور در بهار امسال، بدون کمک خارجی و در شرایط تحریم، حتی یک مورد اپیدمی در ایران مشاهده و گزارش نشد و مدل ایران به عنوان مدلی برای اداره سوانحی مانند سیلاب در دنیا مطرح شد.

وزیر بهداشت گفت: اگر ایرانی های خارج از کشور می خواستند در سیلاب های گسترده بهار امسال به هموطنان خود در ایران کمک کنند، امکان تبادل مالی وجود نداشت و در حال حاضر هم، آمریکا به دروغ عنوان می کند که دارو و تجهیزات پزشکی مشمول تحریم نیست اما برای تهیه دارو و تجهیزات پزشکی، به شدت تحت فشار هستیم اما خوشبختانه با لطف خدا و پشتوانه خون شهدا و دلگرمی از مبانی اعتقادی مان، توانسته ایم کمبودهای دارویی را به کمتر از یک سوم روز مشابه سال برسانیم.

دکتر نمکی اضافه کرد: در حال حاضر تا تیر و مرداد سال آینده، داروهای اساسی و تجهیزات پزشکی مورد نیاز اتاق های عمل در کشور ذخیره شده و شرکت های دارویی، تا 6 ماه اول سال آینده، مواد اولیه دارند.

وی یادآور شد: در تجارب موفق سیلاب های بهار امسال، مدل مدیریتی بسیار خوبی به دست آمد که مادران باردار و گروه های آسیب پذیر و بیماران را باید قبل از محاصره سیلاب به محل های امن، منتقل و دارو را به مقدار کافی در مراکز بهداشتی و درمانی ذخیره کنیم و این کار نه تنها علمی بلکه تجربی و ارزشمند است.

وزیر بهداشت تاکید کرد: کار ما در حوزه سلامت، پس از وقوع سیل آغاز می شود. اولین کار ما باید آموزش به مردم باشد. رکن اصلی کار ما، ارائه آموزش همگانی توسط افراد دوره دیده و با روش های درست به مردم است. باید در مورد سلامت آب آشامیدنی و جمع آوری لاشه های حیوانات اهلی، حتما مراقبت کنیم. در سیل بهار امسال تجربه ارزشمندی برای ما در جمع آوری لاشه ها و صورتجلسه آن توسط همکاران بهداشتی ما و ارائه آن به سازمان دامپزشکی کل کشور، بیمه ها و سازمان مدیریت و برنامه ریزی به دست آمد.

دکتر نمکی تاکید کرد: برای مقابله با بیماری مالاریا به جای سم پاشی باید به دنبال شناسایی و درمان زودهنگام موارد ابتلا به مالاریا باشیم چراکه این روش، ارزان ترین، موثرترین و سهل ترین روش کنترل مالاریا است. مالاریا در استان سیستان و بلوچستان، از مرزهای مشترک با سایر کشورها، وارد می شود.

وی گفت: خوشبختانه دکتر ظفر میرزا وزیر بهداشت پاکستان از دوستان قدیمی بنده است و توافقاتی در زمینه ایجاد مراکز بهداشتی و درمانی، قرنطینه ها و آزمایشگاه های مشترک مرزی برای کنترل بیماری های واگیر کرده ایم. معتقدیم استان سیستان و بلوچستان، دروازه بان سلامت کشور در یکی ار پرتنش ترین مرزهای جغرافیایی با پاکستان است.

وزیر بهداشت از کمک های وزارت بهداشت برای جبران کاستی های حوزه سلامت دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر خبر داد و گفت: اقدامات خوبی در این منطقه از کشور در حال انجام است به عنوان نمونه پروژه ساخت بخش بزرگ اورژانس بیمارستان امام علی(ع) چابهار در زمینی با مساحت 3400 متر مربع، پروژه تسهیلات زایمانی با 25 تخت، 16 واحد اسکان برای پزشکان، تبدیل مرکز درمان بستر شهرستان کنارک به بیمارستان 64 تختخوابی و تخصیص 60 نیروی متخصص طرحی به این دانشگاه، بخشی از این اقدامات است.

دکتر نمکی تاکید کرد: قبلا هم سه بار گفته ام که استان سیستان و بلوچستان را با یک ضابطه جدید ببینیم. نمی توانیم استان هایی مانند گیلان، مازندران و البرز را با استانها و مناطقی مانند سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و جنوب کرمان از نظر نصاب جمعیتی، همسان ببینیم و نیاز به بازنگری داریم. باید حد نصاب تازه ای برای استان سیستان و بلوچستان و مناطق مختلف آن برای رفع نیازهای نیروی انسانی و امکانات آن فراهم کنیم.

گفتنی ست، در حاشیه نشست با اعضای هیات رییسه دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر و بررسی مشکلات مناطق سیل زده استان سیستان و بلوچستان، وزیر بهداشت اظهار داشت: خوشبختانه با تجاربی که همکاران بنده در سیلاب های گسترده بهار امسال در استانهای مختلف داشتند، زحمت همکاران ما در مناطق سیل زده استان سیستان و بلوچستان، کمتر از قبل شد.

وی افزود: اندوخته های سیلاب های گسترده ابتدای سال باعث شد که قبل از گرفتاری در سیلاب ها، موارد پر خطر حوزه سلامت، مدیریت شود. خوشبختانه 169 مادر باردار از محل های پرخطر توسط اورژانس به محل های امن منتقل شدند و تمهیدات بسیار خوبی برای ارسال و ذخیره کردن داروهای مورد نیاز در دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر اتخاذ شده بود.

وزیر بهداشت با اشاره به خدمت رسانی سه فروند بالگرد اورژانس هوایی در مناطق سیل زده استان سیستان و بلوچستان، یادآور شد: خوشبختانه حتی یک مورد فوتی در سیل این استان نداشتیم و افراد حادثه دیده نیز به موقع به مراکز درمانی، منتقل شده اند.

دکتر نمکی خاطرنشان کرد: لاشه های حیوانات اهلی می توانند تبدیل به کانون های عفونی شوند که تجربیات سیلاب های بهار امسال به ما کمک کرد که این لاشه ها توسط صورتجلسه های همکاران ما در دانشگاه های علوم پزشکی، مورد تایید سازمان دامپزشکی کل کشور، بیمه ها و سازمان مدیریت و برنامه ریزی قرار گیرد تا سرعت جمع آوری و معدوم سازی لاشه های حیوانات افزایش یابد و با مخاطرات بیماری ها روبرو نباشیم.

وی تاکید کرد: خوشبختانه هیچ مشکلی در حوزه دارو و نیروی انسانی و سایر موارد در حوزه سلامت در مناطق سیل زده استان سیستان و بلوجستان نداریم.

وزیر بهداشت اضافه کرد: بزرگترین خسارتی که می توانست در سیل استان سیستان و بلوچستان، همه ما را غصه دار کند، خسارت جانی بود و خوشبختانه با تمهیدات اندیشیده شده در مجموعه دانشگاه های علوم پزشکی این استان، 169 مادر باردار و تعداد قابل توجهی از جمعیت آسیب پذیر و بیماران قبل از سیل، به محل های امن منتقل شدند.

دکتر نمکی یادآور شد: در این سفر علاوه بر معاون درمان وزارت بهداشت و همچنین رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، دکتر تقوی نژاد معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت نیز برای جبران خسارت های وارده به مراکز بهداشتی و درمانی حضور دارد و برآوردی از خسارت ها به زیرساخت ها در دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر تهیه شده است.

وی افزود: نخواهیم گذاشت که خانه بهداشت یا مرکز بهداشتی و درمانی، تخریب شده، باقی بماند و بر اساس برآوردها، حدود 7 میلیارد تومان خسارت به زیرساخت های حوزه سلامت دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر وارد شده که برای بررسی های دقیق این خسارت، تیمی از وزارت بهداشت پس از فروکش کردن آب، به این مناطق اعزام می شوند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه بزرگترین اولویت ما در مبارزه با بیماری های واگیر، آموزش مردم است، گفت: رسانه ها و سازمان صدا و سیما باید در ارائه آموزش های لازم به مردم در جهت کنترل بیماری ها به وزارت بهداشت کمک کنند و پس از آن، نقش همکاری های بین بخشی، بسیار مهم و اساسی است و همه بخش ها باید به کمک وزارت بهداشت بیایند و یا ما به آنها کمک کنیم تا این وضعیت، مهار شود.

انتهای پیام/*
۱
مرجع : وبدا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

کرونا را «باز نمایی» نکنیم