plusresetminus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۳۱ فروردين ۱۴۰۱ - ۲۳:۳۹
کد مطلب : ۲۳۰۴۳
در گفتگوی تلوزیونی با شبکه العالم

دریادار ایرانی: هیچ کشوری جرات نزدیک شدن به آب های سرزمینی ایران را ندارد

کشورهای منطقه در برقراری رابطه با صهیونیست ها سرشان کلاه رفت
فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: به واسطه اقتدار و حضور ناوگان ما در آب های آزاد و رصدهای مداوم، هیچگونه مشکلی نداشتیم و هیچ کشوری جرات نزدیک شدن به آب های سرزمین ما را نداشته است.
دریادار ایرانی: هیچ کشوری جرات نزدیک شدن به آب های سرزمینی ایران را ندارد
به گزارش ایصال نیوز، امیر دریادار شهرام ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، در گفتگوی تفصیلی با شبکه العالم، پیرامون آخرین تحولات و دستاوردهای دفاعی کشور توضیحاتی ارائه داد.

وی درباره توانمدی های جمهوری اسلامی ایران گفت: همان طور که مستحظر هستید هندسه قدرت در دنیا در حال تغییر است، بحث ژئوپلوتیک در دنیا دچار تغییراتی شده و بازیگران در حال فعالیت خودشان هستند از همین رو ما با توجه به توانمدی خود هر زمان که فرمانده معظم کل قوا فرمانی به ما ابلاغ کنند ما این امکان را داریم در تمام محیط های آبی دنیا بدون پشتیبانی حضور موثر داشته باشیم.

دریادار ایرانی ضمن تاکید بر این نکته که با داشته های خود واژه "ما می توانیم" را تعریف، تفسیر و به اجرا رساندیم، تصریح کرد: محدودیتی برای خود قائل نیستیم و با رعایت چارچوب های بین المللی به به انجام ماموریت های خود می پردازیم.

فرمانده نداجا یادآور شد: مجموعه مرزهای آبی ایران بیش از 5 هزار کیلومتر می باشد و این 3 هزار کیلومتر که بعضا بیان می شود طول ساحل ما می باشد که مستقیما به آب ها ازاد مرتبط است، ما به خاطر این ویژگی جغرافیایی که نعمت خداوند است شرایط برای ما ایجاد شده که مستقیما با جامعه جهانی در ارتباط باشیم در نتیجه با همه کشورها می توانیم در ارتباط باشیم لذا ما دیپلماسی دفاعی و دیپلماسی دریایی فعالی داریم. آنچه در برنامه داریم حضور موثر برای مقابله با تهدیدها و در کنار آن برقراری تعاملات با کشورهای دیگر مثل برگزاری رزمایش ها و انجام دید و بازدید ها و همچنین ترتیب دادن موفقتنامه های چندجانبه است.

امیر دریادار ایرانی بیان داشت: امروز شمال اقیانوس هند به واسطه رخدادهای اقتصادی به عنوان شاهراهی برای ارتباط قاره ها می باشد، اگر ما حضور موثر نداشته باشیم دولت های غیر موجه حاضر می شوند و به اب های سرزمینی نزدیک می شوند اما به واسطه اقتدار و حضور ناوگان ما در آب های آزاد و رصدهای مداوم، هیچگونه مشکلی نداشتیم و هیچ کشوری جرات نزدیک شدن به آب های سرزمین ما را نداشته است.

وی ادامه داد: ناوگان تمامی کشورها همیشه پاسخگوی ما هستند و اعلام می کنند که در حال دریانوردی عادی هستند و تمام اطلاعاتی که می خواهیم در اختیار ما می گذارند از همین رو اگر همگرایی در منطقه انجام شود اقتدار سقف بالاتری را به خود اختصاص خواهد داد.

فرمانده نیروی دریای ارتش تاکید کرد: حضور ناوگان کشورهای دیگر در منطقه توجیهی ندارد.

وی خاطرنشان کرد: منافع و منابع ما در حوزه دریا بسیار وسیع است ما هرجا که احساس تهدید کنیم، ناوگان ما حضور پیدا می کنند. امروز اسکورت کشتی های خود را در هر نقطه آبی انجام می دهیم تا امنیت برقرار شود و محدودیتی هم نداریم. حضور ما امینت را برای منطقه و جهان هدیه می کند.

امیر ایرانی درباره حضور اسرائیل در منطقه و ارتباط با همسایگان گفت : شکی وجود ندارد که دشمن همیشه به دنبال دشمنی است امروز ما درباره یک رژیم منحوسی که حتی در سطح بین المللی هم قابل رصد نیست صحبت می کنیم در واقع این یکی از انگشتان شیطان است خودش به تنهایی خیلی توانمندی ندارد که نسبت به آن نگران باشیم ما نسبت به اصل شیطان نگرانیم شیطان بزرگ است که تهدید اصلی مردم ما و مردم منطقه و دشمن بشریت است. متاسفانه برخی کشورها سرشان کلاه رفت که در دوره گذشته با تبلیغاتی که در حوزه رسانه توسط همین شیطان بزرگ شد یک واژه ای به نام ایران هراسی در منطقه تعریف کردند که حاکمان برخی کشورها گول این واژه را خوردند و از این غافل بودند که اگر ایران توان دفاعی اش را بالا می برد می خواد که از منافع خودش دفاع و حراست بکند هیچگاه تهدیدی برای همسایه نیست کما اینکه در طول چند قرن گذشته شاهد نیستیم که ایرانیها به جایی دست درازی کرده باشند یا به جامعه ای ظلم کرده باشند کرارا" مورد تهاجم قرار گرفته ایم بویژه اینکه بعد از انقلاب خیلی اوج زیادی گرفته است. با توطئه شروع شده است بعد تحریم آمده است و بعدا" تهدید هم به آن اضافه شده است ما این حضور را خیلی منطقی نمی بینیم و انتظارمان این است که مردم منطقه دولت هایشان را توجیه بکنند که بیایند به بازوی برقراری امنیت بپیوندند نه اینکه تفرقه بیاندازند و منطقه را دچار ناامنی بکنند بین مسلمانان و برادران دینی و همسایه اختلاف بیوفتد چرا که این رژیم در طول تاریخ همیشه نشان داده است که حتما با بشریت مشکل دارد این حرف ما نیست در قرآن که کتاب آسمانی است و همه ما به آن اعتقاد داریم این مطلب به صراحت اشاره شده است ساختار شخصیتی اش این است که با بشریت مشکل دارد و در رفتار هم این را نشان می دهد وقتی که حتی به کودک چند ماهه هم رحم نمی کند و امروز از کودک 7-8 ساله هم نمی گذرد و بازداشت و زندانی می کند یا با تفنگ به صورتش می زند که هیچ چیزی هم در دست ندارد در همه جای دنیا به کودک احترام می گذارند و تکریم می کنند اما ببینید که چگونه برخورد می کند قطع به یقین حضورش یک حضور منافقانه است.

ایرانی درباره تاثیر تحریم ها بر صنعت دفاعی کشورمان گفت: از ابتدا در حوزه نظامی به طور صد در صد در تحریم هستیم پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی این واژه تحریم آمد و همه مسیرها را به روی ما بستند درگیر دفاع مقدس و جنگ تحمیلی هم شدیم و ناامنی هایی هم اتفاق افتاد ما چاره ای نداشتیم و به تجهیزات نیاز داشتیم باید در اختیار می گرفتیم تا بتوانیم حداقل امنیت کشورمان را برقرار بکنیم بنابراین بیشتر به داشته های داخلی توجه کردیم یعنی از توامندی هایی که در حوزه صنعت وجود داشت در گام اول رفتیم به سمت تجهیزاتی که داشتیم همه را فعال نگه داریم این ها یک قطعاتی می خواستند و نیازمندی های اولیه ای داشتند این اتفاق باعث شد به این فکر بیوفتیم که وقتی جواب گرفتیم یعنی وقتی قطعه ای ساخته می شود پس می شود خود تجهیزات را هم ساخت بنابراین این خودباوری در نیروها ایجاد شد و به بدنه کشور هم منتقل شد. در مراکز علمی نیازمندی هایمان را تعریف کردیم آنها طراحی کردند و به روز شد و به جامعه صنعتی منتقل شد یک حلقه مبارکی تشکیل شد و این ها در کنار همدیگر قرار گرفت و امروزه ما از لحاظ پشتیبانی و به دست آوردن آنچه که مدنظرمان است و مورد نیاز است هیچ گونه محدودیتی نداریم و اخیرا" به لطف خدا یکی از ناوشکن های ساخت داخل را در یک رزمایش مرکبی در کشور هندوستان ارائه کردیم و مورد بازدید قرار گرفت. همچنین ناوشکن دماوند مراحل پایانی ساخت خود را طی می کند که بزودی به آب انداخته خواهد شد.

امیر ایرانی درباره برنامه های نیروی دریایی و رزمایش های مشترک هم گفتند ما یک دریانوردی طولانی خواهیم داشت که در پهنه های اقیانوسی حضور خواهیم داشت در کنار آن از ما برای حضور در مراسم سالگرد کشورها دعوت شده است که حضور پیدا بکنیم که مدنظر ما هست و حضور دائمی ما هم در اقیانوس هند برای حفظ و حراست و برقراری امنیت پابرجاست که امسال سال شلوغی در پیش رو داریم.

ایرانی درباره برنامه های نیروی دریایی ارتش در دریای خزر گفتند در دریای شمال با همسایگان ارتباطات خیلی خوبی داریم در آنجا سه برنامه در حوزه دیپلماسی دفاعی و دریایی داریم ابتدا دید و بازدید از کشورهای همسایه است ، دوم برنامه مسابقات نظامی داریم که امسال کشور آذربایجان میزبان است و سومی هم رزمایش های دوجانبه یا چندجانبه است که با هدف تمرین برای مسابقات آتی انشاءالله برگزار می شود.

در پایان فرمانده نیروی دریایی ارتش گفتند چون توانایی ساخت زیردریایی در داخل کشور و به روزآوری به بالاترین سطح ممکن رسیده است هم در حوزه سطحی و هم زیرسطحی برنامه های ساخت به روز خواهیم داشت یعنی اگر سال گذشته زیر دریایی ساختیم و به آب انداختیم در سال جدید مدل به روزتری را خواهیم ساخت.

انتهای پیام/*
۱
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

کرونا را «باز نمایی» نکنیم