plusresetminus
تاریخ انتشاردوشنبه ۴ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۸
کد مطلب : ۸۳۹۴

روزانه ۱۰ هزار آزمایش کرونا در کشور انجام می‌شود

رییس انستیتو پاستور ایران گفت: با اقدامات انجام گرفته توان انجام روزانه ۱۰ هزار آزمایش کرونا در ایران وجود دارد و این در حالی است که در کشور پیشرفته ای چون آمریکا روزانه هفت هزار آزمایش انجام می گیرد ،سخت کوشی و ایثار کارکنان درمان و پاراکلینیک این امکان را در کشور حاصل کرد.
روزانه ۱۰ هزار آزمایش کرونا در کشور انجام می‌شود
به گزارش ایصال نیوز، دکتر علیرضا بیگلری شامگاه یکشنبه در نشست خبری با خبرنگاران استان زنجان که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد با بیان اینکه این توانمندی با سخت کوشی و ایثار کارکنان درمان و پاراکلینیک کشور ایجاد شد افزود: انستیتوپاستور ایران همواره یار دیرین روزهای سخت در کشورمان بوده و طی یک قرن گذشته در مبارزه با بیماری ها در نوک پیکان قرار داشته و توانسته بسیاری از بیماری های همه گیر از قبیل طاعون، وبا، آبله و ده‌ها بیماری دیگر را کنترل و ریشه‌کن کند این بار هم حدود ۲ ماه قبل از اینکه موارد بیماری در ایران آغاز و شناخته شود، طراحی کیت های آزمایشگاهی را آغاز کرد.

وی اضافه کرد: اینکه بدانیم چه نوع آزمایشی انجام بدهیم مهم بود به دلیل آنکه آزمایش‌های هر کشوری باید با شرایط آن کشور تناسب داشته باشد تا عملیاتی و قابل اجرا شود. این مسؤول ادامه داد: از همان شروع بیماری کرونا، آمادگی برای راه اندازی آزمایشگاه کرونا وجود داشت که اولین آنها در قم و اراک ۲ شهری که موارد اولیه بیماری در آنها ظهور و بروز کرد، راه اندازی شد.

بیگلری افزود: این مرکز در مبارزه با بیماری کرونا در ۲ راستا شروع به حرکت کرد و ظرفیت تشخیص در انستیتو پاستور افزایش یافت به‌طوری‌که در مرحله اول فقط امکان روزانه ۶۰ آزمایش وجود داشت که این ظرفیت به تدریج تا ۳۰ برابر افزایش پیدا کرد. وی اظهار داشت: در زمان حاضر با کارهای انجام گرفته این ظرفیت به حدود ۲ هزار آزمایش در روز رسیده که عدد خیلی بزرگی است که حتی دانشگاه استنفورد تست روزانه یک هزار مورد را هدفگذاری کرده بود در حالی که کشورمان در کمتر از ۲ هفته توانست به میزان یاد شده در انستیتو پاستور برسد.

رییس انستیتو پاستور ایران ادامه داد: بر این اساس برای انجام بهینه کارها، ۵۶ آزمایشگاه کرونا در اقصی نقاط کشور راه‌اندازی و وسایل اختصاصی مهم نیز در اختیار آنها قرار داده شد، بطوریکه اکنون به صورت یک شبکه قوی و منسجم عمل می‌کند. وی اضافه کرد: هم اکنون در شهرهای تبریز، اصفهان، شیراز، زاهدان، زنجان، تهران این نوع آزمایش به صورت شبکه ای منظم انجام می‌شود که این کار مورد تحسین کارشناسان سازمان بهداشت جهانی نیز قرار گرفته است.

بیگلری در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به اینکه با بروز بیماری کرونا در کشور و در بطن این تهدید ۲ فرصت ایجاد شد افزود: یکی اینکه شبکه قوی و منسجم آزمایشگاهی مولکولی در اقصی نقاط کشور شکل گرفت و دیگری اینکه تولید کیت هایی که واقعا جرات و جسارت می‌خواست، در کشور رقم خورد و این مهم مدیون دانشمندان و فناوران جوان کشورمان است که واقعا افتخار آفریدند.

این مسؤول در ارتباط با ساخت واکسن این نوع ویروس نیز گفت: کرونا یکی از ناشناخته ترین ویروس ها در جهان به شمار می رود که اکنون بسیاری از کشورها همانند چین، کره جنوبی و آمریکا برای ساخت واکسن آن اقدام کرده اند و در ۱۰۰ سال گذشته چنین بیماری حادی وجود نداشت.

بر اساس گزارش وزارت بهداشت، طبق آخرین آمار ابتلای قطعی به ویروس کرونا در کشور و فوت ناشی از آن در حد فاصل ظهر شنبه تا ظهر یکشنبه بر اساس یافته های آزمایشگاهی، ۱۰۲۸ مورد جدید دیگر ابتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شدند و جمع مبتلایان به ۲۱ هزار و ۶۳۸ بیمار رسید.

تاکنون ۷ هزار و ۹۱۳ نفر در کشور بهبود یافته‌اند و با جان باختن ۱۲۹ نفر از بیماران ، در حد فاصل این گزار با گزارش قبلی، مجموع درگذشتگان بر اثر این بیماری در کشور به ۱۶۸۵ نفر رسید.

بر اساس آخرین آمارها، حدود ۶۸ درصد از جان باختگان افراد بالاتر از ۶۰ سال هستند و این نشان می‌دهد که باید توجه بیشتری به سالمندان در شرایط فعلی انجام دهیم.

انتهای پیام/*
۴
مرجع : ایرنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

کرونا را «باز نمایی» نکنیم