plusresetminus
تاریخ انتشارسه شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۲
کد مطلب : ۵۶۲۲
تداوم اعتراضات در بغداد

جلسه مهم نخست وزیر و رئیس مجلس عراق با مقامات قضایی و امنیتی این کشور

سفر رئیس جمهور عراق به اربیل
نخست وزیر عراق برای بررسی وضعیت این کشور در سایه تظاهرات مردمی، با سران کشور از جمله رئیس شورای عالی قضایی، رئیس پارلمان و وزرای دفاع و کشور جلسه مشترکی برگزار کرد. همزمان از عصر روز دوشنبه اینترنت در بخش های بزرگی از شهرهای مرکز و جنوب عراق مکرراً قطع شده است.
جلسه مهم نخست وزیر و رئیس مجلس عراق با مقامات قضایی و امنیتی این کشور
به گزارش ایصال نیوز، «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق شامگاه دوشنبه برای بررسی تظاهرات‌های اخیر این کشور نشستی با سران این کشور برگزار کرد. دفتر نخست‌وزیری عراق امروز سه‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که در این نشست «فائق زیدان» رئیس شورای عالی قضایی، «محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان و وزرای دفاع و کشور و شماری از فرماندهان امنیتی عراق حضور داشتند. شبکه خبری «الفرات» ضمن پوشش این خبر، گزارش داد که نشست مذکور برای «بررسی تحولات اخیر و اقدامات لازم برای حفظ امنیت و نظم برگزار شد».
بر اساس این بیانیه، در این نشست، بر حمایت قوای مقننه و قضائیه از تلاش‌های دولت و سرویس‌های امنیتی برای برقراری امنیت و ثبات در سراسر عراق، حمایت از تظاهرات‌کنندگان و حفظ اموال عمومی و شخصی، مراکز اقتصادی و حفظ عبور و مرور تأکید شد.
در راستای پاسخگویی به مطالبات مردم عراق، «احمد صفار» مخبر کمیسیون مالی مجلس نمایندگان عراق،‌ خبر داد که پیش‌نویس بودجه این کشور آماده است؛ پیش‌نویسی که درخواست کردها را نیز شامل می‌شود و در انتظار توافق نهایی بغداد و اربیل است. صفار گفت که دولت کردستان درخواست‌هایی را به دولت فدرال ارائه کرده است که از جمله آن می‌توان به این موارد اشاره کرد: سهم کردستان از بودجه، پرداخت وام‌های معوقه و سهم اقلیم از هزینه‌های حاکمیتی.
اعتراضات عراق از اول ماه اکتبر آغاز شد و به دلیل ایام اربعین حسینی برای چند روز متوقف شد و سرانجام از بیست و پنجم اکتبر از سر گرفته شد. این تظاهرات و اعتراضات خیابانی دست کم 260 کشته بر جا گذاشته است.
گفتنی است مرجعیت عالی نجف از مقامات قضایی و دولت خواسته است با تشکیل گروه تحقیق مستقل،در اسرع وقت عاملان کشتار مردم در تظاهرات مسالمت آمیز را شناسایی و معرفی نماید.
انتهای پیام/*
۷
مرجع : فارس
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

کرونا را «باز نمایی» نکنیم