plusresetminus
تاریخ انتشاردوشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۴
کد مطلب : ۳۶۶۰

کشته شدگان انفجار اتمی اخیر «قهرمانان ملی» نامیده شدند

شرکت "روس‌اتم" قبلا اعلام کرده بود در انفجاری که در زمان تست "موتور یک موشک با سوخت مایع" در منطقه‌ای در شمال روسیه در روز پنجشنبه گذشته رخ داد، پنج تن کشته و سه تن زخمی شدند؛ حادثه‌ای که البته منجر به ثبت افزایش غیرعادی تشعشعات هسته‌ای در منطقه شده و منابع و رسانه‌های غربی برخلاف گفته مقامات روسیه آن را مربوط به انفجار موشکی با سوخت هسته‌ای دانسته‌اند. متعاقب این انفجار اتمی، محموله‌های قرص‌های ید برای مردم منطقه‌های اطراف انفجار ارسال شده است.
کشته شدگان انفجار اتمی اخیر «قهرمانان ملی» نامیده شدند
به گزارش ایصال نیوز، روسیه طی مراسمی مدال شجاعت آن کشور را به نام 5 تن از متخصصان زبده اتمی روس که پنجشنبه گذشته، در حادثه انفجار یک موتور موشک هسته ای کشته شدند اهداء کرد و از مقام آنان بعنوان قهرمانان ملی روسیه تجلیل کرد.
بر اساس آنچه مقامات روسی اعلام کرده اند، این 5 متخصص برجسته اتمی روسیه زمانی کشته شدند که در اعماق دریا و در یک انفجار پیچیده و غامض هنگام آزمایش یک موتور موشک که با سوخت اتمی کار می کرد. در ایستگاه تحقیقاتی حضور داشتند. این انفجار باعث انتشار تششع هسته ای در منطقه شد، اما مقامات اتمی روس چندان به آن نپرداختند و اعلام کردند جای هیچ نگرانی نیست.
بر اساس گزارش خبرگزاری تاس، مسئولان روس ضمن اعلام یادبود و  عزا برای این 5 قربانی در شهر «ساروف» (سورودوینسک) که پایگاه تحقیقات اتمی روسیه در آن قرار دارد، با ارائه اطلاعات بسیار محدود، اعلام کردند که این انفجار در اثر آتش گرفتن سوخت اتمی موشک و پرتاب شدن این متخصصان ارشد اتمی روسیه از سکو به داخل دریا و در نتیجه منجر به کشته شدن آنان شده است.
از سوی دیگر، کارشناسان اتمی آمریکا مدعی شده اند این انفجار اتمی هنگام آزمایش همان موشک کروز که پوتین سال گذشته به عظمت فنآوری غیرقابل مهار آن افتخار می کرد، رخ داده است، این موشک قادر به حمل کلاهک هسته ای بود.
از سوی دیگر کاستیوکوف مدیر مرکز اتمی زیرمجموعه شرکت دولتی «روس اتم» روسیه در تجلیل از این متخصصان اتمی کشته شده گفت:«افراد کشته شده در این آزمایش اتمی از زبده ترین متخصصان روسیه و در حقیقت آنان قهرمانان ملی روسیه اند.آنان در شرایط بسیار ویژه که قابل باور نمی باشد کار می کردند و براستی لایق بالاترین نشان شجاعت روسیه هستند».
شهرداری شهر ساروف (سورودوینسک) در 500 کیلومتری شرق مسکو  اعلام کرد به یاد این قربانیان بمدت دو روز پرچم ها را به نشانه عزا نیمه افراشته نگه خواهد داشت.
اگرچه وزارت دفاع و مقامات اتمی روسیه اطلاعات چندانی از این انفجار اتمی منتشر نکرده اند، اما شهرهای اطراف انفجار ساعتی پس از اعلام حادثه شروع به ذخیره قرص«ید» برای مقابله با انتشار تششع اتمی احتمالی نموده اند.
منطقه «ساروف» (سورودوینسک) که در زمان جنگ سرد به نان مرکز اتمی سرّی روسیه به نام «أرزاماس16» شناخته می شد همان شهری است که اولین اسلحه اتمی اتحاد جماهیر شوروی سابق در آن ساخته شد و هنوز هم برای وارد شدن به این شهر افراد خاص و با مجوز ویژه حق ورود به این شهر را دارند.
گفتنی است برخی کارشناسان غربی مدعی شدند این حادثه بعد از حادثه سال 1986 چرنوبیل، شاید خطرناکترین حادثه اتمی باشد اما به دلیل عدم انتشار اطلاعات کافی، قابل راستی آزمایی نیست. 
انتهای پیام/*
۴
مترجم : احمد امینی
مرجع : الجزيره
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نقش رسانه‌ها در بحران