plusresetminus
تاریخ انتشاريکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۶
کد مطلب : ۳۶۲۹
انتقاد از آمار رو به رشد مهاجرت پزشکان

برای تربیت هر پزشک ۷۰۰ میلیون تومان از بیت المال هزینه می‌شود

آقایان هیچ توجهی به مهاجرت پزشکان ندارند
نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با انتقاد از مهاجرت بالای پزشکان، تصریح کرد: آقایان فقط آمار پرورش پزشک ارائه می‌کنند و هیچ توجهی به مهاجرت نیروهایی که ۷۰۰ میلیون تومان برای پرورش آن هزینه می‌شود، ندارند.
برای تربیت هر پزشک ۷۰۰ میلیون تومان از بیت المال هزینه می‌شود
قاسم احمدی لاشکی درباره طرح دو فوریتی دو برابر شدن ظرفیت رشته‌های علوم پزشکی، عنوان کرد: در خصوص این طرح نباید به صورت صفر و 100 با موضوع مواجه شد و نه استدلال طراحان طرح برای دو برابر شدن ظرفیت و نه استدلال مسئولان وزارت بهداشت و وزارت علوم را در این حوزه کامل نمی‌دانم.

نسبت پزشکی به سایر رشته‌‎ها در کنکور 9 به هزار است
نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای سیاست گذاری و برنامه ریزی در هر حوزه‌ای باید به آمار و ارقام استناد کرد، گفت: برای مجموعه‌ای یک میلیون نفری که در سال کنکور می‌دهند ظرفیت 9 هزار نفری برای سه رشته پزشکی، داروسازی و دندان پزشکی به هیچ عنوان رقم بالایی به شمار نمی‌آید.

احمدی لاشکی اضافه کرد: حال سؤال این است که طی چند سال گذشته هیأت علمی دانشگاه‌ها، تجهیزات بیمارستان‌ها و دانشگاه‌ها  افزوده نشده است؛ وقتی چنین پیشرفت امکاناتی را داشته‌ایم باید به تناسب آن نیز نیروی انسانی هم تربیت و افزوده شود و با همان عدد 10 سال گذشته نسبت به تربیت نیرو گام برنداریم.

وی با تأکید بر اینکه پزشکی رشته‌ای حساس است که افرادی که در این رشته‌ها فعالیت می‌کنند باید از بهترین نفرات باشند، افزود: وزارت بهداشت به هیچ عنوان تمایل به افزایش ظرفیت در رشته‌های علوم پزشکی را ندارد و با هیچ منطقی در این حوزه موافق نیست.

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تأکید کرد: در این زمینه اختیار باید به شورای سنجش و پذیرش دانشجو داده شود تا با کار کارشناسی نه دو برابر، بلکه بر حسب نیاز بر ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته‎‌های علوم پزشکی افزوده شود.

احمدی لاشکی با انتقاد از ارائه آمار یک طرفه پرورش پزشک از سوی وزارت بهداشت، یادآور شد: کسی که چنین اظهار نظری می‌کند از سوی دیگر باید آمار مهاجرت این پزشکان را هم  ارائه کند. کشور برای تربیت هر پزشک 700 میلیون تومان از بیت المال پول پرداخت می‌کند و به راحتی این نیروها اقدام به مهاجرت می‌‎کند.

وی افزود: امروز بسیاری از بیمارستان‌های تخصصی کشور با کمبود نیرو مواجه هستند و به جای برخورداری از نیروهای متخصص حتی با مشکل پزشک عمومی مواجه هستند.

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس یادآور شد: در کنار اینکه نباید نسبت به افزایش ظرفیت دانشجویان پزشکی موضع داشت، نباید این ظرفیت را هم به یکباره افزایش داد تا افرادی با رتبه‌های 30 هزار در رشته‌های پزشکی تحصیل کنند؛ کما اینکه این اتفاق سالیان گذشته در واحدهای بین الملل رخ داد و خیانتی در حق دانشجویان نخبه پزشکی صورت گرفت. در هر صورت اختیار میزان افزایش دانشجویان باید به عهده شورای سنجش و پذیرش دانشجو سپرده شود.

انتهای پیام/*
۲
مرجع : خانه ملّت
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نقش رسانه‌ها در بحران