۸
plusresetminus
تاریخ انتشارپنجشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۷
کد مطلب : ۲۲۶۳
آیا تنش در خاورمیانه بالا می‌گیرد

«حمله» به دو نفتکش در دریای عمان تأیید شد/خدمه نجات داده شدند

یکی از دو نفتکش هدف قرار گرفته در دریای عمان در حال غرق شدن است
صبح امروز، پنجشنبه 23 خرداد دو نفت کش در آب های عمان مورد هجوم قرار گرفتند، خبرهای تکمیلی حکایت از این دارد که این دو نفت کش نفت خام را از خلیج فارس صادر می کردند.
«حمله» به دو نفتکش در دریای عمان تأیید شد/خدمه نجات داده شدند
به گزارش ایصال نیوز، انفجاری شدید در دریای عمان روی داده است. بنا به این گزارشها دلیل این انفجارها حمله به دو نفتکش در دریای عمان بوده است.
خبرگزاری رویترز گزارش داده است، خدمه این دو نفتکش نجات یافته اند. یورونیوز نیز گزارش داد که تخلیه خدمه این دو نفتکش توسط ایران انجام شده است. این دو نفتکش فرونت آلتر (Front Altair) و کوکوکا کوریجوس (Kokuka Courageous) نام دارند. کشتی فرونت آلتر با پرچم جزایر مارشال و کشتی کوکوکا کوریجوس با پرچم پاناما در حال حرکت بود. نفتکش فرونت آلتر از امارات عربی متحده به سوی تایوان در حال حرکت بوده است. کشتی کوکوکا کوریجوس نیز از عربستان به سوی سنگاپور در حال حرکت بود.
گفته می‌شود ۴۴ ملوان نفتکش های حادثه دیده در دریای عمان توسط شناورهای ایرانی به بندر جاسک منتقل شدند. به گفته یک منبع آگاه، اولین کشتی ساعت ۸ و۵۰ دقیقه صبح در فاصله ۲۵ مایلی جاسک و دومین کشتی در ساعت ۹ و۵۰ دقیقه در فاصله ۲۸ مایلی جاسک دچار حریق شد.
این منبع آگاه افزود که کشتی اول از میانه دچار حریق شد. بنا به اعلام این منبع آگاه ۲۳ خدمه کشتی اول و ۲۱ خدمه کشتی دوم خود را به آب انداختند و در نهایت با شناورهای ایرانی به بندر جاسک انتقال یافتند.
در رابطه با این حادثه، نیروی دریایی امریکا اعلام کرده است که از «گزارش حمله» به دو نفتکش در دریای عمان آگاهی دارد و در حال امدادرسانی به آنها است.
همچنین یک گروه بریتانیایی فعال در امر امنیت دریاها نیز از وقوع «حادثه ای نامشخص» در دریای عمان خبر داده است. این گروه همزمان با تنش های موجود بین ایران و آمریکا خواستار «احتیاط شدید» کشتی ها در آبهای منطقه شده است.
برخی گزارشها حاکی است که یک نفتکش آتش گرفته در دریای عمان پیام درخواست کمک به یکی از بنادر امارات عربی متحده فرستاده است. همزمان با انتشار گزارشهایی از حمله به نفتکش ها در دریای عمان قیمت نفت افزایش یافت. بهای نفت خام برنت با چهار درصد افزایش به بشکه ای ۶۲ دلار رسید.
وزیر تجارت ژاپن نیز اعلام کرد: به دو کشتی تجاری مرتبط با ژاپن در نزدیکی تنگه هرمز حمله شده است. وزیر تجارت ژاپن روز چهارشنبه به شبکه «ان اچ کی» این کشور گفت که به دو کشتی مرتبط با این کشور در نزدیکی تنگه هرمز حمله شده است.
هنوز مشخص نیست منظور وزیر کابینه شینزو آبه، دو نفتکش فرونت آلتر و کوکوکا کوریجوس است یا به دو کشتی دیگر اشاره دارد.
خبر وقوع انفجار در دریای عمان در حالی منتشر می شود که شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن در ایران به سر می برد.
شینزو آبه صبح روز پنجشنبه با علی خامنه ای، رهبر ایران دیدار کرد.
گفتنی ست، پیش تر، دو نفتکش عربستان، یک نفتکش امارات و یک نفتکش نروژی روز ۱۲ مه (۲۲ اردیبهشت) در نزدیکی بندر فجیره امارات عربی متحده مورد حمله قرار گرفتند.
این خبر در حال برروزرسانی است...
انتهای پیام/*
مرجع : خبرگزاریها
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نقش رسانه‌ها در بحران